1

Temat: zmiana przedmiotu zamówienia po ogloszeniu PN?

Witam,

zaistniała dziwna sytuacja. Ogłosiliśmy PN na roboty budowlane. Przetarg ogłoszony 03.04,  TSO 17.04., a wczoraj "góra" kazała nam zmienić zakres robót, ot tak.
Aby to zrobić musimy mieć zrobiony nowy projekt, szacunek nam się zmienia, przedmiot zamówienia się zmienia. I co teraz?

Zrobić "po prostu" zmianę przedmiotu zamówienia, dokumentacji,  w tym przetargu i przedłużyć TSO? A co ze złym, nieaktualnym szacunkiem?

Unieważnić to postępowanie (na jakiej podstawie?) i ogłosić nowe?

Poradźcie coś proszę , bo ja już nie daję rady z takimi ludźmi...

2

Odp: zmiana przedmiotu zamówienia po ogloszeniu PN?

Ja bym nie ryzykowała i unieważniła pzretarg - rozpisała nowy z właściwym szacunkiem, opisem itd. Z podstawą prawną unieważnienia to troche kicha.

Jedynie art. 93 ust. 7 ale to trzeba uzasadnić i w tym przypadku to już problem - tutaj jest widzi mi się zamawiającego niestety.

Może to coś tobie pomoże:

"Postępowanie obarczone jest wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy

Przepis art. 93 ust.1 pkt.7 stanowi, że Zamawiający unieważnia postępowanie, jeżeli jest ono obarczone wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Wada postępowania musi być nieusuwalna, wywierająca tak istotny wpływ na umowę, że powoduje jej bezwzględną nieważność, a tym samym bezskuteczność. Wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy jest w szczególności obiektywna niemożność dokonania wyboru najkorzystniejszej oferty (nie ma wykonawcy, a zatem nie ma, z kim zawrzeć umowy). [sygn. akt UZP/ZO/0-1666/06]
Ustawodawca nie wymienił literalnie w ustawie przypadków, kiedy postępowanie zawiera nieusuwalną wadę. Pomocne jest w tej kwestii orzecznictwo. Przykładem takiej wady są: sprzeczność pomiędzy SIWZ a ogłoszeniem, brak kryteriów oceny ofert w ogłoszeniu, zmiana warunków udziału w postępowaniu oraz zmiana sposobu dokonywania oceny ich spełniania.
Jeżeli opis przedmiotu zamówienia narusza przepisu art. 29 ust. 3 ustawy poprzez wskazanie konkretnych producentów i systemów, nie było to uzasadnione ani specyfiką przedmiotu zamówienia, ani też nie było związane z trudnościami opisu przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń utrudnia to uczciwą konkurencję a dokonanie w tym postępowaniu wyboru oferty nastąpiłoby powoduje, że naruszono przepisy mające wpływ na wynik tego postępowania (art. 146 ust. 1 pkt 6 ustawy). Przedmiotowe postępowanie obarczone jest, więc wadą uniemożliwiająca zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego (art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy). [sygn. UZP/ZO/0-2325/05]"

3

Odp: zmiana przedmiotu zamówienia po ogloszeniu PN?

No właśnie wiem, że z uzasadnieniem unieważnienia jest wielki problem...
Niby logiczne jest, że najlepiej unieważnić, ale to wina Zamawiającego (niby), że nagle tak wszystko zmienia...

No i kto teraz musi się nagłówkować? Zrobić tak, żeby było jak szefostwo każe i jeszcze zgodnie z prawem...

Pomóżcie coś mądrego wymyślić...

4

Odp: zmiana przedmiotu zamówienia po ogloszeniu PN?

93.1.6 i porządnie uzasadnić merytorycznie

5

Odp: zmiana przedmiotu zamówienia po ogloszeniu PN?

Ok a może ugryźć to w ten sposób?

Właściwie, zakres robót nam się zwiększy, rozszerzy.
Może więc będziemy mogli potraktować te roboty (rozszerzone) jako roboty uzupełniające?
Przewidzieliśmy je w SIWZ i ogłoszeniu o zamówieniu.
Ale nie wiem jak bardzo szczegółowo trzeba określić w SIWZ i ogłoszeniu te uzupełniające. mamy tylko ogólny zapis, iż przewidujemy udzielenie zamówień uzupełniających na podst art. 97 ust. 1 pkt 6.
Czy jeśli np. mamy podane w miarę ogólne kody CPV, to w ogóle roboty uzupełniające wchodzą w grę? Czy kody muszą być szczegółowe?

Np. w podstawowym zadaniu mamy dach podwójnie zbrojony, wylewany na mokro, a w tym "poszerzonym zakresie" robót mamy do wykonania dach o konstrukcji stalowej.

czy w tym przypadku w ogóle może być mowa o robotach uzupełniających?

6 (edytowany przez Niedzwiadek 2013-04-12 09:40:41)

Odp: zmiana przedmiotu zamówienia po ogloszeniu PN?

Skoro ma być zlecony nowy projekt, to trudno będzie zastosować tu roboty uzupełniające. Wg mnie trudno będzie Wam pójść w uzupełniające, skoro jeszcze przed otwarciem ofert macie wiedzę, że zakres będzie większy

7

Odp: zmiana przedmiotu zamówienia po ogloszeniu PN?

Wiedzę mamy, że zakres będzie większy, ale nie mamy środków...

czyli co? Po prostu nowe postępowanie?

Może to jest najlepsze rozwiązanie?

8

Odp: zmiana przedmiotu zamówienia po ogloszeniu PN?

Najlepiej nowe postępowanie, ale ustawowych podstaw do unieważnienia brak.

9

Odp: zmiana przedmiotu zamówienia po ogloszeniu PN?

psz napisał/a:

Najlepiej nowe postępowanie, ale ustawowych podstaw do unieważnienia brak.

No więc właśnie doszliśmy do wniosku, że przetarg, który jest już w trakcie po prostu rozstrzygniemy, a gdy już otrzymamy te dodatkowe środki na pozostałe roboty, ogłosimy kolejny przetarg.
Trudno, najwyżej będzie dwóch Wykonawców i będą sobie wchodzić w drogę...

Jak myślicie?

10

Odp: zmiana przedmiotu zamówienia po ogloszeniu PN?

Myślimy, że nie możliwości ocenić tego organizacyjnie i technicznie bo nie mamy informacji. Prawnie jest to prawidłowe działanie.