Zamawiający może powierzyć przygotowanie lub przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia zarówno własnej jednostce organizacyjnej, jak również osobie trzeciej, udzielając w tym celu stosownego pełnomocnictwa.
Prawo do powierzenia przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wynika wprost z treści art. 15 ust. 2 ustawy Pzp. Podmiot, któremu zostało powierzone przygotowanie lub przeprowadzenia postępowania, działa jako pełnomocnik zamawiającego. A zatem powierzenie powinno przybrać formę pełnomocnictwa bądź umowy cywilnoprawnej, z której pełnomocnictwo takie będzie wynikało. Pamiętać należy, że dokument pełnomocnictwa musi wskazywać dokładnie zakres czynności, do których pełnomocnik został umocowany (np. czy jego zadaniem jest przeprowadzenie całego postępowania, czy też podjęcie określonych czynności, takich jak wybór oferty najkorzystniejszej).
Jeśli zamawiający, korzystając z dyspozycji art. 15 ust. 2 ustawy Pzp, powierzył przeprowadzenie postępowania osobie trzeciej, to podmiot ten jest uprawniony do wykonania wszystkich czynności faktycznych i prawnych w trakcie trwania procedury o zamówienie publiczne, również do wykonania wszystkich czynności związanych z wniesieniem wadium przez wykonawców, w tym także do wykonania czynności zatrzymania wadium. W sytuacji powierzenia przygotowania i przeprowadzenia postępowania osobie trzeciej działa ona w imieniu i bezpośrednio na rzecz zamawiającego, a podjęte przez nią działania są wiążące dla zamawiającego i są traktowane jako działania samego zamawiającego (wyrok z 10 lipca 2009 r., sygn. akt: KIO/UZP 703/09; 709/09).
Gmina będzie działała w imieniu Zamawiającego na podstawie Pełnomocnictwa.
(W imieniu Zamawiającego w niniejszym postępowaniu, na podstawie Pełnomocnictwa Nr .............. z dnia 1.......... r., działa Pełnomocnik, wójt/burmistrz/prezydent ...............)
I tyle