1

Temat: Upoważnienie

Witam, Dyrektor Szkoły Podstawowej zamierza przeprowadzić modernizację dachu. Inwestorem jest Szkoła, umowę podpisuje Dyrektor. a przeprowadzenie procedury przetargowej na podstawie pisemnego upoważnienia przerzuca na gminę. Czy to jest właściwe postępowanie? Czy w ogłoszeniu w BZP to gmina może widnieć jako zamawiający? I co z nazwą Zamawiającego w SIWZ,  Gmina czy szkoła?.

Z góry dziękuję za podpowiedź.

2 (edytowany przez eva 2013-05-06 13:48:39)

Odp: Upoważnienie

Moim zdaniem w tym przypadku:
- albo szkoła jest zamawiającym i wszczyna procedurę przetargową
- albo gmina jest zamawiającym  i wszczyna procedurę przetargową

W tym przypadku jeśli szkoła jest inwestorem (zamawiającym) - płaci za zamówienie oraz ona będzie podpisywać umowę i sprawować nad nią pieczę to ona powinna przeprowadzić procedurę przetargową - w opracowaniu siwz oraz przeprowadzeniu postępowania może pomóc gmina ale to szkoła jest zamawiającym.

Szkoła jest inwestorem więc ona jest zamawiającym.

3

Odp: Upoważnienie

Zamawiający może powierzyć przygotowanie lub przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia zarówno własnej jednostce organizacyjnej, jak również osobie trzeciej, udzielając w tym celu stosownego pełnomocnictwa.
Prawo do powierzenia przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wynika wprost z treści art. 15 ust. 2 ustawy Pzp. Podmiot, któremu zostało powierzone przygotowanie lub przeprowadzenia postępowania, działa jako pełnomocnik zamawiającego. A zatem powierzenie powinno przybrać formę pełnomocnictwa bądź umowy cywilnoprawnej, z której pełnomocnictwo takie będzie wynikało. Pamiętać należy, że dokument pełnomocnictwa musi wskazywać dokładnie zakres czynności, do których pełnomocnik został umocowany (np. czy jego zadaniem jest  przeprowadzenie całego postępowania, czy też podjęcie określonych czynności, takich jak wybór oferty najkorzystniejszej).
Jeśli zamawiający, korzystając z dyspozycji art. 15 ust. 2 ustawy Pzp, powierzył przeprowadzenie postępowania osobie trzeciej, to podmiot ten jest uprawniony do wykonania wszystkich czynności faktycznych i prawnych w trakcie trwania procedury o zamówienie publiczne, również do wykonania wszystkich czynności związanych z wniesieniem wadium przez wykonawców, w tym także do wykonania czynności zatrzymania wadium. W sytuacji powierzenia przygotowania i przeprowadzenia postępowania osobie trzeciej działa ona w imieniu i bezpośrednio na rzecz zamawiającego, a podjęte przez nią działania są wiążące dla zamawiającego i są traktowane jako działania samego zamawiającego (wyrok z 10 lipca 2009 r., sygn. akt: KIO/UZP 703/09; 709/09).

Gmina będzie działała w imieniu Zamawiającego na podstawie Pełnomocnictwa.
(W imieniu Zamawiającego w niniejszym postępowaniu, na podstawie Pełnomocnictwa Nr ..............  z dnia 1.......... r., działa Pełnomocnik, wójt/burmistrz/prezydent ...............)

I tyle wink

4

Odp: Upoważnienie

No tak, tylko nadal mam wątpliwości (może mogą wydać się śmieszne) co do samego ogłoszenia o zamówieniu. Załóżmy ze szkoła daje wójtowi pełnomocnictwo do przeprowadzenia całego postępowania - czy w biuletynie zamówień publicznych ogłaszamy na koncie gminy i to gmina widnieje jako zamawiający?

5

Odp: Upoważnienie

luszak22 napisał/a:

No tak, tylko nadal mam wątpliwości (może mogą wydać się śmieszne) co do samego ogłoszenia o zamówieniu. Załóżmy ze szkoła daje wójtowi pełnomocnictwo do przeprowadzenia całego postępowania - czy w biuletynie zamówień publicznych ogłaszamy na koncie gminy i to gmina widnieje jako zamawiający?

szkoła nie może dać Wójtowi upoważnienia. Jest dokładnie odwrotnie to Dyrektorzy Szkół działają z upoważnienia Wójta. Zamawiającym będzie Gmina w imieniu której działa Szkoła, ewentualnie sama szkoła (ma osobowośc prawną) a ogłoszenie może być publikowane na stronie Gminy ... i nie jest istotne kto jest Z. - to pisze w ogłoszeniu i SIWZ