1

Temat: spółka wodna

Witam!

Ofertę w PN złożyła mi spółka wodna. Wymagałem w SIWZ złożenia aktualnego odpisu z rejestru. spółka dostarczyła zaświadczenie, że należą do katastru wodnego. Czy taki dokument wystarczy?

2

Odp: spółka wodna

A czy z tego dokumentu wynika to co jest celem składania takiego dokumentu (art. 24 ust.1 pkt 2)?

3

Odp: spółka wodna

jest zapis, że spółka posiada osobowość prawną, może prowadzić działalność gospodarczą zgodnie ze statutem.

4

Odp: spółka wodna

Nie znam się na sp. wodnych i tym podobnych, ale jak może prowadzić i wynika z tego, że prowadzi to musi być w jakiś rejestrze właściwym...musi byc jakiś akt prawny który reguluje istnienie takich spółek, może jest regon, nip. Można sprawdzić np w krs...

5

Odp: spółka wodna

Sprawy związane z funkcjonowaniem spółek wodnych zostały uregulowane w ustawie z dnia 18 lipca 2001 r - Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r. poz. 145)
Art. 165 ustawy stanowi:
Art. 165.  1. Utworzenie spółki wodnej następuje w drodze porozumienia co najmniej 3 osób fizycznych lub prawnych, zawartego w formie pisemnej.
2. Do utworzenia spółki wodnej wymagane jest:
1) uchwalenie statutu spółki przez osoby zainteresowane utworzeniem spółki;
2) dokonanie wyboru organów spółki.
3. Starosta właściwy miejscowo dla siedziby spółki wodnej zatwierdza statut spółki w drodze decyzji; w przypadku niezgodności statutu z prawem starosta wzywa do usunięcia niezgodności statutu z prawem w określonym terminie, a jeżeli niezgodności nie zostaną usunięte - odmawia, w drodze decyzji, jego zatwierdzenia.
4. Spółka wodna nabywa osobowość prawną z chwilą uprawomocnienia się decyzji starosty o zatwierdzeniu statutu.
5. Osoby, które działały w imieniu spółki przed nabyciem przez nią osobowości prawnej, odpowiadają solidarnie za szkody powstałe w wyniku tego działania.
6. Przepisy ust. 3 stosuje się odpowiednio do zmiany statutu.
7. Następca prawny członka spółki wodnej wstępuje w jego prawa i obowiązki.