1

Temat: stowarzyszenie - przetarg - wolna ręka?

Niespełna trzy lata temu ogłosiliśmy przetarg nieograniczony na rozbudowę siedziby stowarzyszenia.
Wykonawca okazał się solidny więc od tego czasu kiedy zachodziła potrzeba przeprowadzenia drobnych napraw i remontów zlecano mu to z wolnej ręki.

W tym roku niestety zmuszeni byliśmy zlecić wymianę cieknących okien dachowych oraz odnowienie poszczególnych pomieszczeń do terapii. W dodatku straż pożarna nakazała protokołem jeszcze wymianę drzwi ppoż. Koszt ok. 9- 10 tys zł. Jeśli zlecimy to temu samemu wykonawcy to łączna wartość dotychczasowych zleceń w tym roku przekroczy 14.tys Euro. Ogłaszać przetarg?

Wszystkie środki jakie przeznaczamy na remont to darowizny osób fizycznych ? nic z otrzymanych dotacji ? czy to ma jakieś znaczenie jeśli chodzi o stosowanie ustawy?

2

Odp: stowarzyszenie - przetarg - wolna ręka?

W obowiązującym stanie prawnym podmioty prowadzące działalność w formie fundacji bądź stowarzyszeń mogą być zobowiązane do stosowania ustawy Pzp w okolicznościach wskazanych w art. 3 ust. 1 pkt 3 oraz art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.
Finansowanie zamówienia, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy Pzp, należy utożsamiać z przekazywaniem danej instytucji środków finansowych przeznaczonych na jej ogólne funkcjonowanie, co powoduje powstanie stosunku bliskiej zależności lub podporządkowania beneficjenta tych środków podmiotom publicznym lub państwu. Nie mamy do czynienia z finansowaniem w rozumieniu ww. przepisu, gdy środki publiczne przekazywane są w celu sfinansowania lub współfinansowania konkretnych projektów beneficjenta w ramach umów o wykonywanie zadań publicznych lub też własnych, pozostających jednak w sferze interesu ekonomicznego podmiotów publicznych.
Czynności z zakresu inżynierii lądowej lub wodnej, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, obejmują budowę mostów, w tym podwyższonych autostrad, wiaduktów, tuneli i kolei podziemnej; budowę rurociągów, linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych; budowę rurociągów miejskich oraz miejskich linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych. Zakres przedmiotowy tych czynności powinien być interpretowany z uwzględnieniem podmiotowych - inżynierskich uprawnień do ich wykonywania. O czynności z zakresu inżynierii lądowej lub wodnej można mówić wówczas, gdy w odniesieniu do określonej roboty budowlanej aktualizuje się potrzeba wykorzystania odpowiednich uprawnień inżynierskich wymaganych prawem przy ich realizacji.

3 (edytowany przez Amadeuss 2013-08-26 11:52:38)

Odp: stowarzyszenie - przetarg - wolna ręka?

Znalazłem w międzyczasie taki art.:

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych (pzp) z dnia 2 grudnia 2009 r. (weszła w życie 29 stycznia 2010 r.) uchyliła art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo zamówień publicznych. To na podstawie tego zapisu dotychczas organizacje pozarządowe często były zobowiązane do stosowania przepisów ustawy. Od końca stycznia 2010 r. artykuł ten jest uchylony, a więc podmioty prywatne (określone w ustawie jako "inne podmioty") ? w tym organizacje pozarządowe ? nie muszą stosować tych przepisów.
Wydatkowanie środków publicznych nie pozostało jednak bez żadnej kontroli, wprowadzono nowy artykuł 3 ust. 3. Daje on instytucjom publicznym możliwość wprowadzenia swoich ograniczeń w zakresie wydatkowania środków przyznanych przez nie innym podmiotom, a więc także organizacjom pozarządowym, zgodnie z zasadą równego traktowania, uczciwej konkurencji i przejrzystości.

Z postu powyżej i z tego opisu wynika, że do stosowania ustawy zobowiązują nas poszczególne umowy zawarte z  np. z PFRON, Urzędem Gminy czy Starostwem w których zawarty jest zapis o konieczności stosowania ustawy PZP. Jeśli źle mówię proszę mnie skorygować.
Czyli jeśli udało mi się wygrać jakiś konkurs w trakcie roku  i otrzymałem środki na zadanie, w którym przewidziałem np. malowanie pomieszczenia ? to muszę zastosować ustawę jeśli wartość tej usługi przekracza progi ? to zrozumiałe.
Ale przyjmijmy, że wygrywam kilka takich konkursów dotacyjnych w roku  ? jeden w UG, jeden w UW jeden w PFRON - w których założone były drobne remonty (projekty się nie zazębiają w czasie) ? to czy musze sumować poszczególne wartości i np. w ostatnim projekcie zastosować pzp ???

4 (edytowany przez jarosław 2013-08-26 13:03:46)

Odp: stowarzyszenie - przetarg - wolna ręka?

Jeżeli już wiemy że musisz stosować przepisy Pzp to poprawne szacowanie wartości zamówienia zobowiązuje cię do ustalenia tej kwoty z uwzględnieniem całego rozmiaru planowanych prac remontowych znanych w chwili szacowania. Oprócz tych które pojawiają się po udzieleniu wcześniejszych zamówień. Te szacujesz całkiem oddzielnie nie łącząc z wcześniej udzielonymi zamówieniami.

Logika wskazuje że suma poszczególnych umów z różnymi instytucjami tworzy Twój budżet, a ten należy wydawać w sposób racjonalny oszczędny (środki publiczne) a najlepszym na to sposobem (obowiazkiem) jest stosowanie Pzp.
Ale to tylko moje przemyślenia, wytycznych i opinii nie przedstawię smile
Kluczowym przepisem w Twoim przypadku jest art. 3 ustawy Pzp.

5

Odp: stowarzyszenie - przetarg - wolna ręka?

zgadzam się z tobą w zupełności gdybym w styczniu wiedział jaki będzie zakres prac w danym roku i jakie środki na pewno pozyskam  to w porządku - ale .....

niestety jest tak, przynajmniej w przypadku takiej organizacji jak nasza, że nie wiemy jakie konkursy będą ogłoszone i jakie rodzaje kosztów będziemy mogli uwzględnić w budżetach i jakie koszty komisje konkursowe wspaniałomyślnie pozostawią.
Więc jeśli w lutym , kwietniu, czy wrześniu ogłoszone zostaną konkursy dotacyjne i uda się nam je wygrać a jeszcze jak uda się nam wcisnąć gdzieś koszty tych nieszczęsnych remontów to jesteśmy szczęśliwi.  Nie ma więc tu mowy o planowaniu, bo system w jakim działamy nie daje nam na to żadnych szans. Wszystko jest tak ad hoc z doskoku.