1

Temat: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

Co robicie w takiej sytuacji - standardowo w formularzu ofertowym wykonawca miał wskazać, czy powierzy jakieś czynności podwykonawcy oraz zakres.
Oznajmił, że powierzy zamówienie podwykonawcom (tylko tyle), nie wskazując wymaganego zakresu.
Uchybienie formalne, czy coś więcej ...?

2

Odp: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

W tym wypadku raczej same wyjaśnienia powinny wystarczyć lecz z drugiej strony nie wiem czy to będzie konieczne.

3

Odp: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

Wyrok KIO z dnia 10 września 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 1117/09:
"Również samo niewypełnienie nawet prawidłowo wyrażonych, tj. zgodnych z art. 36 ust. 4 ustawy żądań zamawiającego dotyczących wskazania zakresu podwykonawstwa (np. nie podanie informacji o planowanym podwykonawstwie w przypadku gdy w rzeczywistości wykonawca zamierza wykonywać zamówienie lub jego część z pomocą podwykonawców) pozbawione jest jakichkolwiek   negatywnych   konsekwencji   prawnych   dla  wykonawcy wyrażonych w ustawie, tj. nie jest sytuacją opisaną w dyspozycjach art. 24 lub 89, na podstawie których wykonawca może jedynie pozbawiony zostać możliwości uzyskania zamówienia. W szczególności, jak wskazano powyżej, nie zostaje w ten sposób wypełniona dyspozycja art.   89   ust.   1   pkt   1   ustawy.   Przeciwny  skutek   prawny  wynikałby  tylko  z   innego sformułowania adekwatnych przepisów, np. z odmiennej redakcji art. 36 ust. 4 i nałożenia tego typu obowiązków bezpośrednio na wykonawcę. Dla przykładu - przepis w brzmieniu ?Wykonawca    podaje   w   ofercie    części    zamówienia,    której    wykonanie    powierzy podwykonawcom?  nie  pozostawiałby wątpliwości,   iż jego złamanie  przez wykonawcę skutkuje zastosowaniem art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy w stosunku do jego oferty.
Podanie lub brak informacji o zakresie podwykonawstwa, poza walorem informacyjnym, nie rodzi żadnego skutku zobowiązaniowego, co do sposobu wykonania zamówienia określonego w ofercie. Powyższe mogłoby zostać osiągnięte jedynie w przypadku gdyby zamawiający wyraźnie określił tego typu zobowiązania w siwz lub zapisał je w umowie, jako wiążące strony w trakcie realizacji umowy.
W przedmiotowym postępowaniu brak tego typu postanowień siwz czy wzoru umowy. W szczególności nie stanowią takowych postanowienia umowy dotyczące zgody inwestora na ewentualne zatrudnienie przez wykonawcę konkretnych podwykonawców w trakcie realizacji robót budowlanych. Udzielenie tego typu zgody nie jest warunkowane przez uprzednie wskazania zakresu zamówienia przewidzianego do podwykonania, lub inaczej: pierwotne niewskazanie powyższego nie oznacza, iż podwykonawstwo jest w świetle postanowień umowy niedopuszczalne. Udzielając ww. zgody zamawiający, działając na podstawie postanowień umowy z wykonawcą będzie kierował się przepisami kodeksu cywilnego obowiązującego w tym zakresie a nie regulacjami Pzp i informacjami zawartymi w ofercie, które, jak już wskazano, nie stanowią zobowiązania wykonawcy składającego się na treść oferty w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Izba jeszcze raz podkreśla, że podanie czy brak informacji o planowanym przez wykonawcę zakresie podwykonawstwa przy realizacji zamówienia, w żaden sposób nie wpływa na kształt przedmiotowej umowy o roboty budowlane. W szczególności nie ma nic wspólnego z możliwością wyrażenia zgody zamawiającego na konkretnych podwykonawców przewidzianą postanowieniami samej umowy oraz przepisami k.c.
Tym samym nie można uznać, iż brak podania przedmiotowych informacji w ofercie stanowi niezgodność treści oferty z treścią siwz skutkującą odrzuceniem oferty na podstawie ww. przepisu.
Z opisanych wyżej powodów nie można również przedmiotowej sytuacji odnieść do dyspozycji art. 140 ust. 1 Pzp - jakakolwiek zmiana zakresu podwykonawstwa czy nawet dopuszczona przez zamawiającego wymiana samych podwykonawców w trakcie realizacji zamówienia, nie będzie zmianą zakresu umownego świadczenia w stosunku do zakresu zobowiązania zawartego w ofercie".

4

Odp: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

Kolejny wyrok KIO - z dnia 14 czerwca 2010 r., sygn. akt KIO 954/10, KIO 962/10:
"Art. 36 ust. 4 ustawy Pzp stanowi, iż zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. W przedmiotowym postępowaniu zamawiający dopuścił podwykonawstwo w pełnym zakresie.
Cytowany wyżej przepis art. 36 ust. 4 ustawy stanowi jedynie o zakresie prac powierzanych podwykonawcom. Zawarta w ofercie wykonawcy informacja o zakresie prac powierzanych podwykonawcom jest jedynie oświadczeniem wiedzy wykonawcy. Stwierdzić należy, iż niewypełnienie żądań zamawiającego dotyczących wskazania zakresu podwykonawstwa (np. nie podanie informacji o planowanym podwykonawstwie lub podanie innego zakresu prac w przypadku gdy w wykonawca zamierza wykonywać zamówienie lub jego część z pomocą podwykonawców) pozbawione jest jakichkolwiek negatywnych konsekwencji prawnych dla wykonawcy wyrażonych w ustawie. Wykonawca w takiej sytuacji nie może zostać wykluczony z postępowania na podstawie art. 24 ustawy Pzp ani też jego oferta nie może zostać wykluczona na podstawie art. 89 ustawy Pzp. W szczególności, jak wskazano powyżej, nie zostaje w ten sposób wypełniona dyspozycja art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy. Przeciwny skutek prawny wynikałby tylko z innego sformułowania adekwatnych przepisów, np. z odmiennej redakcji art. 36 ust. 4 i nałożenia tego typu obowiązków bezpośrednio na wykonawcę. Dla przykładu - przepis w brzmieniu "Wykonawca podaje w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom" nie pozostawiałby wątpliwości, iż jego złamanie przez wykonawcę skutkuje zastosowaniem art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy w stosunku do jego oferty.
Podanie lub brak informacji o zakresie podwykonawstwa, poza walorem informacyjnym, nie rodzi żadnego skutku zobowiązaniowego, co do sposobu wykonania zamówienia określonego w ofercie. Powyższe mogłoby zostać osiągnięte jedynie w przypadku gdyby zamawiający wyraźnie określił tego typu zobowiązania w siwz lub zapisał je w umowie, jako wiążące strony w trakcie realizacji umowy".

5

Odp: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

Dzięki Karol, czytałem gdzieś już wyrok nr.1 i stąd wydawało mi się że wyjaśnienia będą zbędne smile

6

Odp: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

Tylko weźcie pod uwagę, że są także wyroki przeciwne.

7

Odp: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

bipi napisał/a:

Tylko weźcie pod uwagę, że są także wyroki przeciwne.

Możesz podrzucić jakieś sygnaturki.

8

Odp: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

Wieczorkiem wink

9 (edytowany przez Apollo 2013-09-11 11:32:19)

Odp: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

ok!
Tak się zastanawiam, czy w tej sytuacji kluczowym nie jest fakt, iż zamawiający w żaden sposób nie ograniczył zakresu podwykonawstwa, a skoro tak, to brak wskazania zakresu stanowi wyłącznie uchybienie formalne (walor informacyjny).
P.s. Karol, dzięki za wyroki.

10

Odp: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

Z tymi wyrokami, to chodziło mi o to, że jest to (póki co) istotne postanowienie oferty i jakakolwiek późniejsza zmiana oświadczenia jest niedopuszczalna. Sytuacja Apollo jest ciekawa, bo z jednej strony brak wypełnienia załącznika teoretycznie potwierdza, że Wykonawca sam zrealizuje zamówienie a z drugiej strony w oświadczeniu woli (ofercie) Wykonawca wskazał, że jednak ma zamiar "użyć" podwykonawców w jakims niedookreślonym zakresie. Ja bym jednak wezwał do wyjaśnien jaki to zakres. Piszę "póki co", ponieważ nowela dotycząca podwykonawstwa zdejmuje z oświadczenia o podwykonawstwie walor istotności (dla niektórych Kijanek już teraz nie ma tego waloru).

11

Odp: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

Pisałem wcześniej o wyjaśnieniach jednak nie ma potrzeby nawet jeżeli wyroki są przeciwne, natomiast wyjaśnienia treści oferty nie zmienią jeżeli o nie wezwiemy, doprecyzują udzieloną już informację że podwykonawca będzie przy realizacji zamówienia.

12

Odp: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

Skłaniałbym się także do tego o czym pisze Marcel, jednak mam cały czas wątpliwości, czy nie będzie to zmiana treści oferty. Tak sobie myślę, czy mozna będzie po ewentualnym wyjaśnieniu (doprecyzowaniu kwestii podwykonawstwa) np. zastosować 87.2.3 w kwestii zmiany załącznika dotyczącego podwykonawstwa? Co myślicie?
Poniższe wyroki nie do końca odpowiadają sytuacji Apollo ale wskazują, że zmiana zakresu podwykonawstwa jest sankcjonowana odrzuceniem oferty.
KIO 98/13 (...)W powyżej przedstawionym stanie rzeczy odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie, ponieważ nieuprawnione jest dokonanie zmiany w zakresie podwykonawstwa po złożeniu oferty.(...)
Poza tym jeszcze 540/13 i inne

13

Odp: Brak wskazania zakresu podwykonawstwa

http://www.noweprzetargi.pl/forum/viewtopic.php?id=4057