Ja szykuję sobie materiały, bo chodzą słuchy, że kontrola może próbować nawet 5% korekty. (art.25.1 pzp).
Zarówno rozporządzenie jak i dyrektywa 18 nie wskazują, że należy przy polisie OC wskazać minimalną wartość.
W dyrektywie brzmi to tak:
"1. Według ogólnych zasad, dowodem sytuacji finansowej
i ekonomicznej wykonawcy może być dostarczony przezeń jeden lub
kilka z następujących dokumentów:
a) odpowiednie oświadczenia banków albo stosowny dowód posiadania
odpowiedniego ubezpieczenia z tytułu ryzyka zawodowego"
Można więc uznać, że samo posiadanie ubezpieczenia już wystarczy, aby W wykazał że jest profesjonalistą, że jest rzetelny i odpowiedzialny, że stać go opłacić składkę.
Przy jednoczesnym wymogu ubezpieczenia kontraktu od odpowiedzialności z tytułu OC przez wybranego W na kwotę ofertową, żądanie od wszystkich W ubezpieczenia OC na etapie składania ofert na wysokie kwoty prowadziłoby wg mnie do ograniczenia konkurencji i tworzenia niepotrzebnych kosztów związanych z przygotowaniem oferty.
Znalazłem póki co jeden wyrok, tyczy się czego innego trochę, ale jest wskazanie że Z nie określił progu minimalnego dla polisy OC. Rozumiem, że gdyby to było nieprawidłowe to byłoby o tym nadmienione?
Sygn. akt: KIO/UZP 1084/08
Skład orzekający Izby ustalił, że Zamawiający nie zawarł w SIWZ wymogu minimalnej
wysokości sumy ubezpieczenia. Dlatego niezasadnym okazał się zarzut, i że polisa złożona
przez PREGRES s.c., z uwagi na wysokość sumy ubezpieczenia od OC - 100.000 zł i określoną przez Zamawiającego wartość przedmiotu zamówienia ? w kwocie 1.474.876,07
zł nie zabezpiecza interesu Zamawiającego. Zamawiający nie określił bowiem wymogu
przedstawienia polisy (lub innego dokumentu ubezpieczenia) na konkretną sumę
ubezpieczenia.
i jeszcze takie coś:
Krajowa Izba Odwolawcza w wyroku z dnia 9 sierpnia 2011 r., sygn. akt KIO 1582/11 postanowiła:
"W szczególności Izba zwraca uwagę, że ratio legis wprowadzenia, jako dokumentu potwierdzającego spełnianie warunku ekonomicznego polisy ubezpieczenia OC w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej polega na tym, że potwierdza ona wiarygodność ekonomiczną wykonawcy, który ubezpieczając swoją działalność z jednej strony wykazuje się odpowiedzialnością profesjonalisty dbającego o bezpieczeństwo własne i swoich kontrahentów, a z drugiej wykazuje, iż znajduje się w sytuacji finansowej i ekonomicznej pozwalającej mu na poniesienie kosztów ubezpieczenia. Zaznaczyć należy, iż polisa OC, którą składają wykonawcy w ramach wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu nie służy do zabezpieczenia realizacji zamówienia, w przedmiocie którego prowadzone jest postępowanie. Tak więc, nie jest to ubezpieczenie danej inwestycji czy przedsięwzięcia gospodarczego, które jest przedmiotem zamówienia, bowiem takie ubezpieczenie może być żądane przy zawarciu umowy, jako dodatkowy sposób zabezpieczenia realizacji zamówienia poza ustawowo przewidzianym zabezpieczeniem wykonania umowy.
Oczekiwanie Odwołującego, że polisa OC składana, jako dokument potwierdzający spełnienie warunku udziału w postępowaniu powinna obejmować cały zakres przedmiotu zamówienia (w tym wszystkie klauzule powinny być w wysokości kwoty postawionej w warunku udziału w postępowaniu) wynika z braku rozróżnienia przez Odwołującego pomiędzy okolicznościami mającymi potwierdzić spełnienie warunku udziału w postępowaniu, a obowiązkami wynikającymi z umowy na realizację przedmiotu zamówienia.
Izba zwraca uwagę, iż powyższe stanowisko zostało już ugruntowane w dotychczasowej linii orzeczniczej (vide: wyrok KIO z dnia 30 lipca 2010 r., sygn. akt KIO 1511/10, z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. akt KIO 2512/10, z dnia 18 marca 2011 r., sygn. akt KIO 467/11, z dnia 6 kwietnia 2011 r., sygn. akt KIO 605/11, z dnia 23 maja 2011 r., sygn. akt KIO 966/11, KIO 973/11).
Izba zwróciła również uwagę na okoliczność, iż ubezpieczenie, zgodnie z treścią postawionego warunku ma obejmować odpowiedzialność cywilną w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia. Działalność gospodarcza prowadzona przez wykonawców ma być związana, nie zaś, jak chce tego Odwołujący, tożsama, identyczna z przedmiotem zamówienia. W powyższym zakresie należy zatem dopuścić pewne różnice pomiędzy zakresem działalności gospodarczej objętej ubezpieczeniem, a zakresem przedmiotu zamówienia. Istotne jest to, aby istniał związek między nimi.
Jak słusznie wskazywał Zamawiający termin ?związana? jest pojęciem nieostrym, wynikającym jednakże z treści przepisu § 1 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, dlatego też jego zawężanie przez Odwołującego stanowiłoby naruszenie powołanego przepisu (vide: wyrok KIO z dnia 20 czerwca 2011 r., sygn. akt KIO 1205/11, z dnia 11 lutego 2011 r., sygn. akt KIO 200/11)".