1

Temat: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Jako, że za każdym razem mam jakieś problemy z polisami (nie opłacone, albo za późno, itp), zastanawiam się czy w ogóle nie wyrzucić tego warunku.
I tak prawie zawsze daję zapis, że wybrany wykonawca przed podpisaniem umowy jest zobowiązany przedstawić ubezpieczenie danego kontraktu od OC na kwotę min. brutto oferty.

Zdolność finansowa też niewiele daje (opinia banku nie jest wiążąca), ale jednak z tych dwóch warunków ten ma większy sens.

Dodam, że przetarg nieograniczony, powyżej progu, dofinansowanie z UE.

Drugi problem taki, że często zdarzało mi się dawać warunek polisy OC ale bez minimalnej kwoty bo do tego dochodził zapis o ubezpieczeniu kontraktu od OC przez wybranego wykonawce.
Czytałem opinie, że są z tego tytułu kary, że skoro już jest warunek to powinna być podana minimalna kwota. My nie chcieliśmy narzucać kwoty przy polisie OC bo i tak mieliśmy ubezpieczenie kontraktu od OC, chcieliśmy sprawdzić tylko wiarygodność wykonawcy czy ma opłacona polisę OC od swojej działalności.

Co sądzicie?

2

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Nie musi być podana kwota minimalna - te opinie .... to .... -  Wystarczy jak będzie ona opłacona zgodnie z wymaganiami. Dla mnie polisa jako taka weryfikuje zdolność finansową wykonawcy.  Żądam.

3

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Darek W. a co powiesz na to: kio/ku 53/10   ?

4

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Odpuść sobie "polisę" - życie będzie łatwiejsze.

5

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Arek1980 napisał/a:

Darek W. a co powiesz na to: kio/ku 53/10   ?

Rozporządzanie mówi o opłaconej polisie ... tego się trzymam - tak jak Miras -

6

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Mi nie chodzi o to czy polisa opłacona czy nie. Też jestem zdania, że ma być opłacona, jak nie to wykluczam.

Chodzi mi o opinię, że podając jakiś warunek, należy podać dla niego minimalne wymaganie, które będziemy oceniać w trybie spełnia/nie spełnia

7

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

VI Ga 87/07 (...)Wśród komentatorów ustawy panuje zgoda, że wskazany przepis ma właśnie taki ogólny charakter, a obowiązkiem zamawiającego jest precyzyjne określenie wymaganych od wykonawcy warunków finansowych (por. J. Pieróg, Prawo zamówień publicznych. Komentarz, Warszawa 2006, s. 101, oraz T. Czajkowski [red.] Prawo zamówień publicznych. Komentarz, Warszawa 2006, s. 96). Pogląd ten jest w całości akceptowany w praktyce i tak np. na tle analogicznej sprawy Zespół Arbitrów uznał w wyroku z dnia 20 lipca 2005 r. (UZP/ZO/0-1779/05), że żądanie polisy ubezpieczeniowej bez podania kryteriów co do oceny informacji w niej zawartych jest nieuzasadnione. Dopiero bowiem dookreślenie sumy ubezpieczenia w powiązaniu z wartością zamówienia byłoby prawidłowym zastosowaniem art. 22 ust. 1 pkt 3 p.z.p. Gdyby przyjąć inaczej, to przecież wykonawca nigdy nie wiedziałby czy spełnia wymogi określone w SIZW, narażając się tym samym na wykluczenie z postępowania wskutek arbitralnej oceny zamawiającego. Zresztą sama treść upoważnienia z art. 25 ust. 2 p.z.p. prowadzi do wniosku, że dokumenty żądane przez zamawiającego mają służyć potwierdzeniu spełnienia warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Jasne jest, że uprzednio takie warunki muszą zostać sformułowane na podstawie art. 22 ust. 3. Zatem samo powołanie przez skarżącego przytoczonych przepisów dowodzi niezrozumienia ich celu i charakteru, nie można bowiem mówić o abstrakcyjnie pojmowanej sytuacji ekonomicznej i finansowej wykonawcy bez powiązania z konkretnym zamówieniem.
Chybiona jest również argumentacja skarżącego, że wysokość polisy nie miała wpływu na
odrzucenie jakiejkolwiek z ofert. Wykonawca bowiem powinien już na podstawie SIZW mieć pewność co do spełnienia lub niespełnienia warunków zamówienia. Stanowisko skarżącego zdaje się prowadzić do wniosku, że wysokość sumy ubezpieczenia nie miała dla niego znaczenia (skoro nie odrzucił na tej podstawie żadnej z ofert), a to stawia pod znakiem zapytanie sens umieszczenia spornego wymogu w SIWZ. W ocenie Sądu poza sporem pozostaje, że polisa na symboliczną wysokość stawiałaby wykonawcę w gorszej sytuacji od wykonawcy ubezpieczonego na kwotę przewyższającą wartość zamówienia.
W konsekwencji w ocenie Sądu, w sytuacji gdy SIZW nie konkretyzuje wysokości sumy
ubezpieczenia, mamy do czynienia z naruszeniem zasady równości określonej w art. 7 p.z.p.(...)

8

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Witam. No i problem wrócił.

Dostałem pytanie z kontroli czemu warunek dot. posiadania ubezpieczenia OC nie miał określonego poziomu minimum ?
PN, rb, powyżej progu, dofinansowanie UE, po nowelizacji.

Jak się z tego wybronić ? Bardzo duża kwota przetargu, jakakolwiek korekta byłaby bardzo bolesna.

Dodam, że nie dawałem warunku minimalnego, ponieważ uważam, że samo posiadanie polisy jest informacją, że mamy do czynienia z rzetelnym W, którego ubezpieczyciel sprawdził i udzielił ubezpieczenia (wiadomo teoretycznie, równie teoretyczne byłoby żądanie wysokiego ubezpieczenia, które W zawierałby np, na tydzień).
Żądanie ubezpieczenia na spore kwoty
- po pierwsze wg mnie ograniczałoby niepotrzebnie konkurencję,
- po drugie W byłby często skazany na dodatkowy koszt np. zwiększenia kwoty ubezpieczenia bo miałby za niskie aby złożyć ofertę,
- po trzecie jest to warunek w celu określenia zdolności eko i fin W a nie zabezpieczenia kontraktu ( od tego mam ubezpieczenie kontraktu od OC na kwotę brutto oferty przez wybranego W)

Jakieś pomysły? może jakiś wyrok? choć w większości opinii widzę, że należy poziom minimalny określić... Czy jestem na straconej pozycji ?

p.s. zmądrzałem za późno, bo od następnego postępowania w ogóle wyrzuciłem polisę Oc z przetargu

9

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Kiedyś miałem postępowanie z 2009r. gdzie nie mieliśmy wpisanej kwoty na jaką ma opiewać polisa, kontrola wpisała uchybienie lecz na tym zakończyła bez żadnych sankcji finansowych.

10 (edytowany przez Arek1980 2013-08-23 11:50:48)

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Ja szykuję sobie materiały, bo chodzą słuchy, że kontrola może próbować nawet 5% korekty. (art.25.1 pzp).
Zarówno rozporządzenie jak i dyrektywa 18 nie wskazują, że należy przy polisie OC wskazać minimalną wartość.
W dyrektywie brzmi to tak:
"1. Według ogólnych zasad, dowodem sytuacji finansowej
i ekonomicznej wykonawcy może być dostarczony przezeń jeden lub
kilka z następujących dokumentów:
a) odpowiednie oświadczenia banków albo stosowny dowód posiadania
odpowiedniego ubezpieczenia z tytułu ryzyka zawodowego"

Można więc uznać, że samo posiadanie ubezpieczenia już wystarczy, aby W wykazał że jest profesjonalistą, że jest rzetelny i odpowiedzialny, że stać go opłacić składkę.

Przy jednoczesnym wymogu ubezpieczenia kontraktu od odpowiedzialności z tytułu OC przez wybranego W na kwotę ofertową, żądanie od wszystkich W ubezpieczenia OC na etapie składania ofert na wysokie kwoty prowadziłoby wg mnie do ograniczenia konkurencji i tworzenia niepotrzebnych kosztów związanych z przygotowaniem oferty.

Znalazłem póki co jeden wyrok, tyczy się czego innego trochę, ale jest wskazanie że Z nie określił progu minimalnego dla polisy OC. Rozumiem, że gdyby to było nieprawidłowe to byłoby o tym nadmienione?

Sygn. akt: KIO/UZP 1084/08

Skład orzekający Izby ustalił, że Zamawiający nie zawarł w SIWZ wymogu minimalnej
wysokości sumy ubezpieczenia. Dlatego niezasadnym okazał się zarzut, i że polisa złożona
przez PREGRES s.c., z uwagi na wysokość sumy ubezpieczenia od OC - 100.000 zł i określoną przez Zamawiającego wartość przedmiotu zamówienia ? w kwocie 1.474.876,07
zł nie zabezpiecza interesu Zamawiającego. Zamawiający nie określił bowiem wymogu
przedstawienia polisy (lub innego dokumentu ubezpieczenia) na konkretną sumę
ubezpieczenia.

i jeszcze takie coś:

Krajowa Izba Odwolawcza w wyroku z dnia 9 sierpnia 2011 r., sygn. akt KIO 1582/11 postanowiła:
"W szczególności Izba zwraca uwagę, że ratio legis wprowadzenia, jako dokumentu potwierdzającego spełnianie warunku ekonomicznego polisy ubezpieczenia OC w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej polega na tym, że potwierdza ona wiarygodność ekonomiczną wykonawcy, który ubezpieczając swoją działalność z jednej strony wykazuje się odpowiedzialnością profesjonalisty dbającego o bezpieczeństwo własne i swoich kontrahentów, a z drugiej wykazuje, iż znajduje się w sytuacji finansowej i ekonomicznej pozwalającej mu na poniesienie kosztów ubezpieczenia. Zaznaczyć należy, iż polisa OC, którą składają wykonawcy w ramach wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu nie służy do zabezpieczenia realizacji zamówienia, w przedmiocie którego prowadzone jest postępowanie. Tak więc, nie jest to ubezpieczenie danej inwestycji czy przedsięwzięcia gospodarczego, które jest przedmiotem zamówienia, bowiem takie ubezpieczenie może być żądane przy zawarciu umowy, jako dodatkowy sposób zabezpieczenia realizacji zamówienia poza ustawowo przewidzianym zabezpieczeniem wykonania umowy.
Oczekiwanie Odwołującego, że polisa OC składana, jako dokument potwierdzający spełnienie warunku udziału w postępowaniu powinna obejmować cały zakres przedmiotu zamówienia (w tym wszystkie klauzule powinny być w wysokości kwoty postawionej w warunku udziału w postępowaniu) wynika z braku rozróżnienia przez Odwołującego pomiędzy okolicznościami mającymi potwierdzić spełnienie warunku udziału w postępowaniu, a obowiązkami wynikającymi z umowy na realizację przedmiotu zamówienia.
Izba zwraca uwagę, iż powyższe stanowisko zostało już ugruntowane w dotychczasowej linii orzeczniczej (vide: wyrok KIO z dnia 30 lipca 2010 r., sygn. akt KIO 1511/10, z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. akt KIO 2512/10, z dnia 18 marca 2011 r., sygn. akt KIO 467/11, z dnia 6 kwietnia 2011 r., sygn. akt KIO 605/11, z dnia 23 maja 2011 r., sygn. akt KIO 966/11, KIO 973/11).
Izba zwróciła również uwagę na okoliczność, iż ubezpieczenie, zgodnie z treścią postawionego warunku ma obejmować odpowiedzialność cywilną w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia. Działalność gospodarcza prowadzona przez wykonawców ma być związana, nie zaś, jak chce tego Odwołujący, tożsama, identyczna z przedmiotem zamówienia. W powyższym zakresie należy zatem dopuścić pewne różnice pomiędzy zakresem działalności gospodarczej objętej ubezpieczeniem, a zakresem przedmiotu zamówienia. Istotne jest to, aby istniał związek między nimi.
Jak słusznie wskazywał Zamawiający termin ?związana? jest pojęciem nieostrym, wynikającym jednakże z treści przepisu § 1 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, dlatego też jego zawężanie przez Odwołującego stanowiłoby naruszenie powołanego przepisu (vide: wyrok KIO z dnia 20 czerwca 2011 r., sygn. akt KIO 1205/11, z dnia 11 lutego 2011 r., sygn. akt KIO 200/11)".

11 (edytowany przez bipi 2013-08-23 12:22:56)

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Zauważ, że nawet w Dyrektywie jest mowa o "odpowiednim", to wg mnie wprost wskazuje na wartość ubezpieczenia a nie na rodzaj - rodzaj jest wskazany "z tytułu ryzyka zawodowego" i w pełni się zgadzam z zastrzeżeniami kontroli i z wyrokiem SO przytoczonym przeze mnie.

12 (edytowany przez Arek1980 2013-08-23 13:02:09)

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

a co wyrokiem Kio który przytoczyłem ?

i kolejny świeżutki:

KIO738/13

http://prawo-zamówień-publicznych.pl/wp-content/uploads/2013/05/wyrok.pdf

"Co do zarzutu sporządzenia SIWZ w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący, w tym poprzez zaniechanie określenia sumy ubezpieczenia, na którą ma być opłacona polisa, potwierdzająca właściwą sytuację ekonomiczną wykonawcy Zamawiający wskazał, że art. 29 ust. 1 ustawy Pzp dotyczy opisu przedmiotu zamówienia, a nie SIWZ i choćby z tego względu zarzut nie może się ostać. Podkreślił, że przedmiot zamówienia został opisany w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Zamawiający stanął na stanowisku, że zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane z dnia 19 lutego 2013 r., nie miał on obowiązku wskazywania w polisie sumy ubezpieczenia, w szczególności, że Zamawiający nie dokonał opisu warunku sytuacji ekonomicznej, poprzez odniesienie się do wysokości posiadanego ubezpieczenia; mógł jednak żądać przedstawienia opłaconej polisy, z czego skorzystał."

Co do drugiego zarzutu odwołania, odnoszącego się do sporządzenia SIWZ w sposób niejednoznaczny, w tym co do zaniechania określenia sumy ubezpieczenia, na którą ma być opłacona polisa, potwierdzająca właściwą sytuację ekonomiczną wykonawcy, Izba uznała, że zarzut ten nie potwierdził się.

Izba ustaliła, że Zamawiający w pkt 5.5 SIWZ wskazał na konieczność spełniania przez wykonawców warunku odpowiedniej sytuacji ekonomicznej. Zamawiający stwierdził tam, że uzna, iż wykonawca znajduje się w sytuacji ekonomicznej zapewniającej wykonanie zamówienia, jeżeli wykonawca ten wykaże, że posiada opłaconą polisę, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia.

Odwołujący wskazuje w tym zakresie na konieczność uszczegółowienia przez Zamawiającego wartości wymaganej polisy ubezpieczeniowej. W toku rozprawy Odwołujący doprecyzował w tym zakresie żądanie, wskazując, że satysfakcjonującym dla niego byłby wymóg określenia wartości polisy 1 mln zł na wszystkie sektory.

Zdaniem Izby wskazany zarzut w żaden sposób nie prowadzi do naruszenia art. 29 ust. 2 ustawy Pzp, wskazanego przez Odwołującego jako podstawa naruszenia. Kwestia podlegająca zaskarżeniu mieści się w opisie sposobu dokonywania oceny spełnia warunków udziału w postępowaniu (opisie warunku dokonywam przez Zamawiającego stosownie do dyspozycji art. 2 ust. 4 ustawy Pzp), tj. warunku kwalifikującego podmiotowo najbardziej wiarygodnych wykonawców do udziału w postępowaniu. Nie jest to jednak kwestia odnosząca się do opisu przedmiotu zamówienia, czyli sposobu realizacji zamówienia publicznego. Tym samym wskazany przez Odwołującego przepis nie mógł być w tych okolicznościach w żaden sposób naruszony przez Zamawiającego. Co do najistotniejszej kwestii podnoszonej przez Odwołującego w opisie zarzutu, stwierdzić należało, że przyjęty przez Zamawiającego opis warunku weryfikowany był wyłącznie w kategoriach dysponowania jakimkolwiek ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia. Zamawiający nie dookreślił konkretnej wartości wymaganej polisy ubezpieczeniowej, tak więc w trakcie oceny ofert będzie zmuszony dopuścić do udziału w postępowaniu każdego wykonawcę, który posiada jakiejkolwiek wysokości ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Określenie warunku podmiotowego udziału w postępowaniu na minimalnym poziomie nie narusza przepisów ustawy Pzp, a tylko w tym zakresie Izba może dokonywać oceny prawidłowości zapisów SIWZ w kontekście postawionych w odwołaniu zarzutów. Jeśli więc opisany przez Zamawiającego warunek jest związany z przedmiotem zamówienia i nie narusza podstawowej zasady prowadzenia postępowania o zamówienie publiczne zasady równego traktowania i uczciwej konkurencji w postępowaniu na gruncie przepisów ustawy Pzp jest dopuszczalny. Zaniżenie warunku udziału w postępowaniu nie ogranicza dostępu do zamówienia, a wprost przeciwnie, umożliwia szerszą konkurencję w danym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, stąd też taka sytuacja nie może być kwalifikowana jako naruszenie przepisów ustawy Pzp.

13

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Arek1980 napisał/a:

a co wyrokiem Kio który przytoczyłem ?

Moim zdaniem trochę innego stanu dotyczy...

Arek1980 napisał/a:

i kolejny świeżutki:
KIO738/13

a z tym się nie zgadzam wink ale do obrony bardzo dobrze się nadaje wink

14

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

3 miesiące temu  miałem kontrole, w jednym z postępowań wymagaliśmy polisy OC bez kwoty, ależ się namęczyliśmy z nimi aby udowodnić że nie ma naruszenia w przypadku gdy żąda się polisy bez wskazanej kwoty, uff....

15

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Marcel możesz coś doradzić ? jeśli nie chcesz na ogólnym forum to podam namiary na maila...

16 (edytowany przez Marcel 2013-08-26 06:09:11)

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Spokojnie, potraktowali to jako uchybienie nie powodujące żadnej korekty finansowej i nie powodującej ograniczenia konkurencji.

17

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

No oby w moim przypadku było podobnie.

Choć wiem, że jednemu beneficjentowi chcieli dać 5%, odwołał się, podtrzymali i teraz sprawa jest w toku, nie wiem na jakim etapie. No i że podciągali to pod artykuł 25.1, że polisa OC bez wartości nie jest dokumentem niezbędnym do przeprowadzenia postępowania.

Moje zdanie jest inne, opłacona polisa bez wartości a w ogóle brak żądania polisy nie mówią nam tego samego o Wykonawcy.

Zresztą w dziale prawnym UZP otrzymałem informację, że nie popełniłem żadnego uchybienia patrząc na ustawę pzp, co więcej działałem w dobrej wierze nie ograniczając konkurencji i nie powodując dodatkowych kosztów (taki też był mój zamysł).

18

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Ja trzymam się z daleka od polis  jako warunku

19

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Teraz to i ja się już trzymam z daleka.
Ale trzeba jakoś obronić swoje stanowisko w zakończonym postępowaniu.

20

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

No i dostałem 5% z tytułu naruszenia art. 25.1

Teraz szykuję materiały do odwołania.

Znalazłem w pewnej prezentacji dwie opinie Departamentu Prawnego UZP wydaną na prośbę pewnych Zamawiających z roku 2011 i 2012, gdzie napisane jest, że polisa oc bez określenia wartości nie stanowi naruszenia ani art.25.1 ani art.7.

Doradźcie gdzie (oprócz tej prezentacji) można znaleźć te opinie oraz czy są one na tyle znaczące, że można się nimi posłużyć.

Dzięki

21

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Też się tym podpierałem, nic innego nie znalazłem.

22

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Marcel mam jeszcze to:

KIO738/13

oraz piękny wyrok Sygn. akt I ACa 801/12

23

Odp: Żądanie polisy OC w pn powyżej progu

Łał smile