szad napisał/a:z tym kosztorysem, to chyba lekka przesada. po co mi kosztorys na roboty, które mogę udzielić np. za 2 lata?
Tak ??
No to proszę
UZASADNIENIE
Cechą zamówienia uzupełniającego jest jego przewidywalność i planowany charakter, których wyrazem jest szczegółowy opis już w chwili udzielania zamówienia podstawowego. Potwierdza to również art. 32 ust. 3 Pzp zgodnie, z którym jeżeli zamawiający przewiduje udzielenie zamówień uzupełniających, przy ustaleniu wartości zamówienia uwzględnia wartość zamówień uzupełniających, a to wymaga wcześniejszego starannego określenia przedmiotu zamówienia. Przypomnijmy, że wartość zamówienia na roboty budowlane zamawiający zobowiązany jest obliczyć uwzględniając zasady określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 roku, w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego ??(Dz. U. z 2004 r. nr 130, poz. 1389). Zgodnie z § 3 ust. 1 tego rozporządzenia podstawę do sporządzania kosztorysu inwestorskiego stanowią:
1. dokumentacja projektowa;
2. specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych;
3. założenia wyjściowe do kosztorysowania;
4. ceny jednostkowe robót podstawowych
Tym samym, aby obliczyć wartość zamówienia na roboty budowlane, będące przedmiotem zamówienia w postępowaniu prowadzonym w trybie p.n. lub p.o. przewidującym możliwość udzielenia zamówień uzupełniających zamawiający musi w chwili udzielenia zamówienia posiadać ww. opracowania zarówno dla zamówienia podstawowego jak i uzupełniającego, aby obliczyć wartość zamówienia w sposób określony w art. 32 ust. 3 ustawy Pzp.