1

Temat: zmiana umowy

Zamawiający po przeprowadzeniu procedury w trybie przetargu nieograniczonego podpisał umowę na założenie szczegółowej osnowy wysokościowej III klasy. W siwz zawarto konieczność wymiany 84  znaków, natomiast w chwili realizacji przedmiotu zamówienia okazało się, iż należy wymienić jeszcze dodatkowo 15 znaków. Wymiana znaków wpływa na wysokość ceny  oraz termin realizacji przedmiotu zamówienia. Cena wg kalkulacji wykonawcy zwiększy się o 3.500,00 zł natomiast w związku z koniecznością domówienia znaków termin realizacji wydłuży się o miesiąc.  Zamawiający nie przewidział w siwz możliwości zwiększenia ceny oferty oraz zmiany terminu realizacji. Dodatkowo należy wspomnieć, iż Wykonawca nie dokonując wymiany 15 znaków nie jest w stanie ukończyć realizacji zamówienia pierwotnego. Czy w tej sytuacji zamawiający może udzielić zamówień dodatkowych? Jeśli nie to czy możemy wszcząć nowe postępowanie (szacując łącznie pierwotne zamówienie i obecne) i skorzystać z art. 6a pzp (wartość zamówienia pierwotnego 82.000 zł) ?  Co z terminem realizacji umowy pierwotnej czy możemy zmienić umowę i przedłużyć termin realizacji przedmiotu zamówienia?

2

Odp: zmiana umowy

Raczej kwalifikuje się pod zamówienia dodatkowe, skoro bez dodatkowej wymiany nie mozna ukończyć zamówienia podstawowego.

3

Odp: zmiana umowy

Czy brak 15 znaków w zamówieniu podstawowym jest wynikiem złego przygotowania postępowania czy sytuacji niemożliwej do przewidzenia?

4

Odp: zmiana umowy

nieuwagi osoby wykonującej inwentaryzację terenu

5

Odp: zmiana umowy

Czy zamówienie to usługa czy dostawa. Zmierzam do tego żeby ustalić wszystkie przesłanki do zastosowania art 67.1.5
Samo to że konieczność wykonania dodatkowych znaków jest efektem nieuwagi zamawiającego podważa możliwość stosowania tego trybu. Pocieszająca jest niska kwota zamówienia dodatkowego które można ewentualnie udzielić do 14 tys euro jeżeli nie planujecie innego zamówienia tego samego rodzaju w tym roku.

6

Odp: zmiana umowy

Lecz nawet jeżeli jest poniżej 14 000 przesłanki należało by zachować.

7

Odp: zmiana umowy

to jest usługa, rozumiem niską wartość zamówienia i udzielenie go do 14.000 euro ale co z terminem realizacji przedmiotu zamówienia pierwotnego, który trzeba w takiej sytuacji zmienić

8

Odp: zmiana umowy

oczywiście w postępowaniu nie przewidziana była zmiana umowy w tym zakresie?

9

Odp: zmiana umowy

oczywiście - inwentaryzację robił taki fachwiec że miało byc super

10

Odp: zmiana umowy

Miało być super a wyszło jak zawsze smile smile

11

Odp: zmiana umowy

ale co z tym zrobić??????

12

Odp: zmiana umowy

jakbyś nie zrobiła będzie niedobrze. Pewnie mniejszym złem będą roboty dodatkowe a przez to przedłużenie terminu umowy z zapisami, że nastąpi przerwa w robotach podstawowych ze wzgledu na roboty dodatkowe i o taki okres przedłużono umowę ...

13

Odp: zmiana umowy

Jeżeli jest to wina zamawiającego to wykonawca powinien mieć możliwość wykonania umowy w wydłużonym terminie. Ale my tu z tego miejsca raczej nie rozstrzygniemy co i jak. To kwestia zapisów umowy i robota dla radcy prawnego.

14

Odp: zmiana umowy

dzieki

15

Odp: zmiana umowy

Marcel napisał/a:

Lecz nawet jeżeli jest poniżej 14 000 przesłanki należało by zachować.

Szykując umowę na dodatkowe elementy uzasadnij potrzebę zawarcia tej umowy tak jak dla zamówienia dodatkowego (67.1.5). Wyjaśnij w uzasadnieniu czy zaistniały przesłanki wymienione w tym przepisie do zastosowania trybu ZWR. Wg mnie nie jest to potrzebne do zamówienia poniżej 14 tys euro (udzielasz tego zamówienia  w trybie do 14000) ale jeżeli będziesz miała jakąś przeprawę ze starą umową (zmiany terminów itp) warto mieć udokumentowany cały ten bałagan - przyczyny zawarcia dodatkowej umowy i tym samym konieczność przedłużenia terminu realizacji umowy.