1

Temat: RÓWNOWAŻNOŚĆ

Witam.
Przetargi na roboty budowlane (sieci ciepłownicze, węzły cieplne).
Załącznikiem do SIWZ są projekty budowlane, wykonawcze, opracowane przez różnych projektantów. Jedni w wykazie materiałów podają producenta, na podstawie którego dobierali materiały, inni piszą tylko w jednym miejscu, że obliczenia wytrzymałościowe przeprowadzono np. dla technologii Logstor, inni nie piszą w ogóle żadnej nazwy producenta.

Zamawiający w SIWZ ma taki zapis:

"Zamawiający dopuszcza stosowanie rozwiązań równoważnych.
Występujące w opracowaniach nazwy, typy i pochodzenie produktów nie są dla Wykonawców wiążące, przez co należy rozumieć, że Zamawiający dopuszcza     zastosowanie i przyjęcie do oferty urządzeń, produktów, materiałów i technologii
równoważnych, pod warunkiem, że spełnione będą wymagania w zakresie standardów
jakościowych oraz istotnych parametrów technicznych i technologicznych nie gorszych niż
założone w dokumentacji technicznej i nie będą miały wpływu na zmianę ustalonej ceny
ryczałtowej w trakcie realizacji przedmiotu zamówienia.
W przypadku zamiaru wbudowania urządzeń i materiałów równoważnych w stosunku
do wymienionych w dokumentacji technicznej, Wykonawca dla wszystkich zmienionych
elementów ma obowiązek posiadać w stosunku do użytych materiałów i urządzeń komplet
dokumentów zezwalających na ich stosowanie w budownictwie (wyników badań, atestów,
certyfikatów, deklaracji zgodności i innych dokumentów uzupełniających), które będą
podlegały weryfikacji na etapie realizacji umowy."

I teraz pytanie, co rozumiemy przez materiały równoważne.
Czy jeśli Wykonawca chce zastosować rury innego producenta to po prostu składa wniosek o zatwierdzenie materiału czy też musi go poprzedzić wnioskiem o zatwierdzenie materiału równoważnego ?

Czy też równoważności należy szukać dopiero w większych zmianach np. zamiana zaworu odcinającego kulowy na przepustnicę ?

Pozdrawiam

2

Odp: RÓWNOWAŻNOŚĆ

Najpierw uporządkujmy aspekt dokumentów.

Arek1980 napisał/a:

W przypadku ... materiałów równoważnych ... Wykonawca dla wszystkich zmienionych elementów ma obowiązek posiadać w stosunku do użytych materiałów i urządzeń komplet dokumentów zezwalających na ich stosowanie w budownictwie (wyników badań, atestów, certyfikatów, deklaracji zgodności i innych dokumentów uzupełniających), które będą podlegały weryfikacji na etapie realizacji umowy.

Moim zdaniem takie stawianie sprawy jest niezgodne z przepisami prawa. Obowiązuje specjalna ustawa o wyrobach budowlanych.  Zupełnie wystarcza, że wytwórca zgodnie z przepisami zastosuje odpowiednie procedury i oznakuje wyrób. Ja w przepisach nie znajduję obowiązku dostarczenia żadnych ww. dokumentów, więc mam poważne wątpliwości do zapisów specyfikacji.
Co więcej, kwestionowane zapisy dają przywileje niektórym wykonawców (mają co najmniej ułatwioną pracę), a to jest sprzeczne z Pzp.

Idźmy dalej.

Arek1980 napisał/a:

I teraz pytanie, co rozumiemy przez materiały równoważne.

Dobre pytanie. Odpowiedź jest prosta: to musi dokładnie określić zamawiający na etapie specyfikacji, zaś praktycznie autorzy projektu, innej możliwości nie widzę.

Arek1980 napisał/a:

Czy jeśli Wykonawca chce zastosować rury innego producenta to po prostu składa wniosek o zatwierdzenie materiału czy też musi go poprzedzić wnioskiem o zatwierdzenie materiału równoważnego ?Czy też równoważności należy szukać dopiero w większych zmianach np. zamiana zaworu odcinającego kulowy na przepustnicę ?

To troszkę jakby nie tak. Zasady wykonywania robót powinny być kompleksowo uregulowane teraz, nie można teraz uzależniać przyszłych czynności od przyszłej woli zamawiającego. Potem inspektor nadzoru jedynie sprawdza i potwierdza (lub kwestionuje) obiektywną zgodność z przepisami prawa i umowy, a gdy inspektora brak, to ten obowiązek pozostaje bezpośrednio u zamawiającego. Kierownik budowy i wykonawca podobnie w każdym przypadku mają obowiązek dbania o tę zgodność - bez oglądania się na osoby trzecie i ich doraźne decyzje czy poglądy.