1

Temat: Spółka cywilna - jakie dokumenty

Co w przypadku gdy ofertę złoży Spółka cywilna. Czy dokumenty z ZUS i US powinny być złożone tylko na spółkę, tylko na wspólników, czy zarówno na wspólników i na spółkę?

Jeśli ofertę składa Spółka cywilna, to w myśl pzp nie jest ona wykonawcą, tylko wykonawcą są wspólnicy spółki cywilnej. Należy ich traktować jako wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego. W związku z tym nie powinny nas interesować tylko i wyłącznie dokumenty z ZUS i US wystawione na poszczególnych wspólników?  W art. 24 jest jasno mowa o wykonawcach i o tym, że wykonawcy nie mogą zalegać z podatkami i składkami. Więc ogólnie w tej sytuacji należy zastosować wykładnię literalną. Natomiast stosowanie wykładni rozszerzającej i wymaganie jeszcze zaświadczeń na spółkę jest chyba za daleko idące i nie mające uzasadnienia w ustawie. Wiem, że zaświadczenie wystawione na spółkę z US stwierdza, że Spółka nie zalega z VAT-em, ale tak na prawdę nie mamy w ustawie podstaw do rozszerzania naszych żądań odnośnie wymagania tego dokumentu. Wykonawcą są wspólnicy i to tylko ich powinny dotyczyć dokumenty.

Mam rację? Czy się mylę?

2

Odp: Spółka cywilna - jakie dokumenty

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 7 maja 2010 r., sygn. akt KIO/UZP 708/10:
"Uczestnikami postępowaniu   o   udzielenie   zamówienia   publicznego,   wykonawcami   w rozumieniu art. 2 pkt 11 Pzp, są wspólnicy spółki cywilnej, których udział w postępowaniu
traktowany jest jako wspólne ubieganie się o udzielenie zamówienia w rozumieniu art. 23 ust. 1 Pzp.
W tym kontekście ocenić należy, na kogo opiewać mają zaświadczenia wystawione przez właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego oraz właściwy oddział ZUS.
Do wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio zgodnie z art. 23 ust 3 Pzp.
Obowiązek  podatkowy  z  tytułu   podatku  dochodowego  od  osób  fizycznych  ciąży  na wspólnikach spółki cywilnej, a nie na spółce. Na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie można  dokonywać domniemania,   że jakiś  podmiot  (nie  podlegający  z  mocy  ustawy podatkowej  obowiązkowi  podatkowemu) jest podatnikiem  od  osiąganego  przez siebie dochodu (vide: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 kwietnia 2001 r., sygn akt III SA 429/00 LEX nr 54003).
Natomiast spółka cywilna posiada podmiotowość podatkowoprawną ale wyraźnie przyznaną wyłącznie dla potrzeb stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Potwierdza to również orzecznictwo. W wyroku z 28 września 2005r., sygn akt I FSK 412/05 (LEX nr 512180) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że ?na gruncie podatku od towarów i usług podmiotowość prawnopodatkową przyznaje się spółce osobowej jako organizacji wspólników,  a nie samym wspólnikom,  tym  samym wszelkie obowiązki i uprawnienia podatników wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym odnoszą się do tych spółek, a nie bezpośrednio do ich wspólników?.
W   konsekwencji   stanowisko   zamawiającego   dotyczące   konieczności   złożenia   przez wspólników spółki cywilnej zaświadczenia dotyczącego indywidualnie każdego z nich oraz spółki cywilnej uznać należy za prawidłowe. Tylko z tak złożonych zaświadczeń wynikać może w sposób nie budzący wątpliwości, stan realizacji zobowiązań prawnopodatkowych, w zakresie wymaganym przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.
W odniesieniu natomiast do zaświadczenia właściwego oddziału ZUS stwierdzić należy, że spółka  cywilna jest  pracodawcą w  rozumieniu  art.   3  kodeksu  pracy Zatem  w razie zatrudniania   pracowników   dokonuje   ona   zgłoszenia   pracowników   do   ubezpieczenia społecznego i odprowadza należne składki.
Wspólnicy   spółki   cywilnej   mogą  samodzielnie   odprowadzać   swoje   składki   ZUS,   w indywidualnych przypadkach może uczynić to również spółka.
Zatem wymaganie złożenia zaświadczenia lub zaświadczeń wystawionych przez właściwy  oddział ZUS przez wspólników lub przez spółkę cywilną konkretyzuje się w zależności od okoliczności danego przypadku - tzn. faktu zatrudniania pracowników lub zgłaszania do ubezpieczenia osób i odprowadzania składki z innych tytułów (umów cywilnoprawnych) oraz dokonywania lub nie wymienionych czynności w odniesieniu do wspólników"

3

Odp: Spółka cywilna - jakie dokumenty

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. akt KIO 1313/11:
"Istotę i status spółki cywilnej wyłożył Sąd Najwyższy w Wyroku z dnia 28 października 2003 r. sygn. akt I CK 201/02, a także w kontekście konsekwencji przeniesienia jej konstrukcji na grunt przepisów Pzp również Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z dnia 7 mają 2010 r. sygn. akt KIO/UZP 708/10. Skład orzekający Izby w pełni podziela wyrażone tam stanowisko.
Przepis art. 2 pkt 11 Pzp. stanowi, że wykonawcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego.
Spółka cywilna nie posiada statusu wykonawcy w rozumieniu przywołanego przepisu. Stosownie do art. 860 Kodeksu cywilnego spółka cywilna jest stosunkiem prawno - zobowiązaniowym, którego istotą jest dążenie do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Spółka cywilna nie tworzy odrębnych podmiotowych struktur organizacyjnych, jest jedynie umową zwartą przez jej wspólników, której żaden przepis kodeksu cywilnego nie przyznaje zdolności prawnej odrębnej od zdolności jej wspólników, tak jak ma to miejsce w przypadku jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, o których mowa w 33 k.c Istota spółki cywilnej wyczerpuje się więc w dwu - lub nawet wielostronnym stosunku obligacyjnym, łączącym wspólników"

4

Odp: Spółka cywilna - jakie dokumenty

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 28 stycznia 2011 r., sygn. akt KIO 71/11:
"Izba w tym zakresie podziela pogląd wyrażony w wyroku z dnia 28 września 2005r., sygn. akt I FSK 412/05 (LEX nr 512180), w którym Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że ?na gruncie podatku od towarów i usług podmiotowość prawnopodatkową przyznaje się spółce osobowej jako organizacji wspólników, a nie samym wspólnikom, tym samym wszelkie obowiązki i uprawnienia podatników wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym odnoszą się do tych spółek, a nie bezpośrednio do ich wspólników?.
Ponadto podmiotowość podatkowa spółki cywilnej została potwierdzona wyrokiem WSA w Poznaniu z 24 czerwca 2009r. (I SA/Po 494/09, opubl.: Legalis), w którym Sąd stwierdził, że: ?w świetle przepisów Ordynacji podatkowej, w przypadkach w których ustawa podatkowa przyznaje spółce cywilnej podmiotowość podatkową poprzez ustanowienie jej na gruncie tej ustawy podatnikiem, płatnikiem lub inkasentem, stroną postępowania podatkowego w zakresie praw i obowiązków wynikających z tejże podmiotowości jest spółka cywilna. W tych też przypadkach spółka powinna być adresatem decyzji podatkowej, jako podmiot samodzielny, odrębny od wspólników?.
W świetle powyższego stanowisko Zamawiającego wskazujące na konieczność wezwania do uzupełnienia zaświadczenia z US dotyczącego spółki cywilnej wydaje się być słuszne.
W odniesieniu natomiast do zaświadczenia właściwego oddziału ZUS Izba podziela w tym zakresie pogląd wyrażony w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 7 maja 2010 r., sygn. akt KIO 708/10, ?iż spółka cywilna jest pracodawcą w rozumieniu art. 3 kodeksu pracy, zatem w razie zatrudniania pracowników dokonuje ona zgłoszenia pracowników do ubezpieczenia społecznego i odprowadza należne składki. Wspólnicy spółki cywilnej mogą samodzielnie odprowadzać swoje składki ZUS, w indywidualnych przypadkach może uczynić to również spółka. Wymaganie złożenia zaświadczenia lub zaświadczeń wystawionych przez właściwy oddział ZUS przez spółkę cywilną konkretyzuje się w przypadku istnienia faktu zatrudniania pracowników lub zgłaszania do ubezpieczenia osób i odprowadzania składki z innych tytułów (umów cywilnoprawnych) oraz dokonywania lub nie wymienionych czynności w odniesieniu do wspólników?.