1

Temat: umowa na usuwanie odpadów

Potrzebuję pomocy:( Otórz Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska w moim urzędzie musi podpisać umowę (zgodnie z ustawą na podsawie której działa ochrona środowiska) na usuwanie odpadów w razie jakiejś katastrofy. Problem polega na tym, że:
1. umowa będzie podpisana teraz i moze dojść do sytuacji, ze nigdy taka katastrofa się nie wydarzy, ale moze być i tak, ze będzie kilka katastrof ekologicznych i umowa będzie realizowana.
2. umowa nie moze być podpisana po fakcie (nie gdy wystąpi katastrofa) lecz ma być podpisana na zaś, aby było zabezpieczenie na wypadek.
3. umowa ma być podpisana na 3 - 4 lata.
4. Nie można określić wartosci zamówienia, gdyż usuwanie odpadów bardzo różnie się ceni i są to kwoty od 40 tyś. zł do nawet 200 tyś. zł przy wielkiej ilości odpadów. A wiadomo natruy czy przypadków losowych przewidzieć się nie da.

Więc jak zastosować PZP skoro jest tyle niewadomych i czy uważacie, ze taka umowa, która moze nie będzie nigdy zrealizowana ma sens? Mi sie wydaje, że moze lepiej podpisać umowę na czuwanie, a dopiero gdy cos sie wydarzy zawrzeć z firmą umowę na usunięcie tych odpadów. Tylko jak podpisać umowę bez zastosowania PZP?? Mniemać co się wydarzy i zapobiegać przeciwnościom losu??
Hi ciężka sprawa:( moze Wy cos poradzicie??

2

Odp: umowa na usuwanie odpadów

Pytanie brzmi:
Jaka jest treść umowy?
1. Jeżeli jest tylko mowa o gotowości bez odpłatności to nie stosuje się PZP bo nie jest to zamówienie publiczne (warunek odpłatności).
2. Jeżeli gotowość jest odpłatna: to wybierasz Wykonawcę zgodnie z PZP (wartość to opłata za gotowość - ryczałt miesięczny czy coś innego).
3. Jeżeli już dojdzie do katastrofy to tryb wolnej ręki art. 67.1.3 bo przecież nie można jej przewidzieć.

3

Odp: umowa na usuwanie odpadów

Jedna z firm wysłała wzór umowy, gdzie chciała pobierać miesięczną opłatę za czuwanie, ale my jako Powiat nie możemy ponosić takich kosztów i chcemy znaleźć firmę, która będzie czuwała na podstawie umowy, ale nieodpłatnie, więc kosztów żadnych nie będzie tylko w przypadku katastrofy. Też tak sądzę, że w przypadku nagłej katastrofy należy zastosować tryb z wolnej ręki. Więc jeśli podpiszę umowę nieodpłatną na czuwanie nie będzie to naruszenie PZP, bo jeśli zdarzy sie katastrofa to jednak jakieś koszty poniesiemy:((

4

Odp: umowa na usuwanie odpadów

napewno masz mozliwosc skorzystania z art 67 w przypadku katastrofy. jednak czy znajdziesz firme czuwajaca za darmo??
mysle ze wytyczne ws takiej sytuacji znajdziesz w rozporzadzeniach dot sytuacji kryzysowych.
moze wystarczy posiadac aktualne oferty lub chociaz oferte jednej z firm co jakis czas aktualizowana.... choc wydaje sie ze nalezaloby posiadac umowe....

5

Odp: umowa na usuwanie odpadów

Tak gdyby to wynikało z sytuacji kryzysowej to poprostu zamówienie z wolnej ręki, ale to ma być umowa na zaś, na wypadek czyli firma ma być w gotowości, a nie, że po fakcie będziemy szukać firmy, która podejmie się usuwania odpadów. Więc nadal nie wiem jak wybrnąć z tej sytuacji:(( Czy jeśli czuwanie będzie bezpłatne to mogę podpisać umowę poza PZP czy ogłosić przetarg, ale na jakiej podstawie i jak oszacować wartość?

6

Odp: umowa na usuwanie odpadów

Art. 2.13 zamówienia publiczne - należy przez to rozumieć umowy odpłatne
a contrario bezpłatne nie są zamówieniami publicznymi
wniosek jeden: umowa poza PZP

7

Odp: umowa na usuwanie odpadów

w umowie tej określ przede wszytkim rodzaj zagrożeń by firma, która przyjmie zobowiązanie "czuwania" była przygotowana przedmiotowo (chemikalia, neutralizatory, odpowiedzni sprzęt...itp.).
Wiem, że nie jest to łatwe, ale każdy region ma charakterystyczne bolączki, a inne trzeba się dowiedzieć w straży pożarnej. Oni tam są przygotowani na każdy rodzaj klęski.

Nie masz łatwego zadania. Obawiam się, że jeżeli zawrzesz umowę nieodpłatną, takie zabezpieczenie będziesz miała, jak (nie)płacisz, czyli żadne. Jak postawisz warunki w umowie do czego firma ma być przygotowana, nie zechce podpisać umowy.

Myślę, że lepiej przeprowadzic procedurę na tzw. "gotowość" - sama piszesz że z mocy ustawy taką umowę musicie mieć podpisaną wyprzedzająco - wtedy postawisz odpowiednie warunki udzialu, sprawdzasz firmę, oferujesz max. kwotę miesięcznego ryczałtu za gotowość, jednoczesnie w umowie zastrzegasz, że w przypadku realizacji zagrożenia będziecie negocjować warunki umowy w oparciu o zastosowanie trybu art. 67 ust. 3

smile nora

8

Odp: umowa na usuwanie odpadów

ach, jeszcze jedno. Podajesz max kwote jaką za gotowośc przeznaczacie, a jednocześnie wykonawcy ubiegający się oferują odpowiednio niższe stawki.

wink nora

9

Odp: umowa na usuwanie odpadów

Tak nora4 wtedy byłoby wszystko jasne, tylko my nie mamy funduszy na opłacenie czuwania, bo nie są to pieniądze Powiatowe a z Funduszu Ochrony Środowiska, wypłacane tylko w razie katastrofy ekologicznej, a za takie czuwanie nikt pieniędzy nie zwraca (tak twierdzi Naczelnik Rolnictwa i Ochrony Środowiska). Więc jakby nie patrzeć musimy znaleźć taką firmę, która zgodzi się czuwać bez żadnych kosztów, a w razie zagrożenia będziemy stosować art. 67 ust. 3. W końcu będzie to umowa nieodpłatna więc chyba PZP nie należy stosować do jej podpisania....

10

Odp: umowa na usuwanie odpadów

Tak, zgadza się, ale to wy z mocy ustawy jesteście zobowiązani do realizacji tego zabezpieczenia, więc kasa na czuwanie powinna się znaleźć. Jest to zupełnie inny rodzaj rozliczenia niż faktyczne działania które będzie finansować ochrona środowiska. Dlatego ot, choćby 100,00 zł/ m-ąc przykładowo.

Obawiam się że za darmo to nie będzie żadne czuwanie, a w razie faktycznej konieczności okaże się, że nie ma komu zadzialać. Ale, cóż powodzenia może trafisz na uczciwego "czuwaja" wink

nora