1

Temat: tajemnica przedsiębiorstwa

Wykonawca zastrzegł w swojej ofercie jako tajemnicę przedsiębiorstwa następujące dokumenty:
1. wykaz wykonanych dostaw
2. listy referencyjne
3. wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia,
4. zaświadczenie o zdolności kredytowej
5. polisę ubezpieczeniową z potwierdzeniem zapłaty
6. zaświadczenie z ZUS-u
7. zaświadczenie z US
8. KRK

Zgodnie z opinią na UZP określona informacja stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli spełnia łącznie trzy warunki:
- ma charakter techniczny, technologiczny, organizacyjny przedsiębiorstwa lub posiada wartość gospodarczą,
- nie została ujawniona do wiadomości publicznej,
- podjęto w stosunku do niej niezbędne działania w celu zachowania poufności.

Które z tych dokumentów na pewno nie stanowią tajemnicy przedsiębiorstwa? Co o tym myślicie?Jak to się odnosi do wymienionych wyżej dokumentów?

2

Odp: tajemnica przedsiębiorstwa

Wyrok KIO z dnia 23 kwietnia 2010 r. sygn. akt KIO/UZP 528/10:
"Należy podkreślić co do zasady zarówno wykaz usług, czy referencje załączone do oferty nie stanowią tajemnicy przedsiębiorstwa. Przesądza o tym również liczne orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej. To na Zamawiającym spoczywa obowiązek wyjaśnienia powyższych okoliczności ( jest to obowiązek nie zaś uprawnienie) a następnie podjęcia decyzji o odtajnieniu bądź nie oferty wykonawcy. Zdaniem Izby w zaistniałych okolicznościach sprawy nie zostały w sposób dostateczny wykazane przesłanki zaistnienia tajemnicy przedsiębiorstwa. To na wykonawcy, który zastrzega powyższe informacje spoczywa obowiązek wykazania tajemnicy przedsiębiorstwa. Wykonawca taki powinien być przygotowany na uzasadnienie zastrzeżenia charakteru powyższych informacji. Co do zasady informacje dotyczące przedmiotu zamówienia, dat rozpoczęcia i zakończenia usługi a także odbiorca ww. usługi nie mogą stanowić tajemnicy przedsiębiorstwa (na co wskazuje załącznik do formularza ofertowego - szczególna wycena usług). Aby powyższe okoliczności zostały przez wykonawcę zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa powinny zostać przez niego w sposób dostateczny uzasadnione. Ponadto należy wskazać, iż zdaniem Izby rodzaj wykorzystywanej technologii (załącznik nr 4 do siwz) nie stanowi również tajemnicy przedsiębiorstwa. Aby powyższe okoliczności zostały zastrzeżone przez wykonawców powinny w konkretnym stanie faktycznym zostać w sposób dostateczny wykazane. Takie zachowanie Zamawiającego prowadzić może do złamania podstawowej zasady jawności postępowania zawartej w art. 8 ustawy Pzp i uniemożliwiać innym wykonawcom dokonania weryfikacji danych tam zawartych".

3

Odp: tajemnica przedsiębiorstwa

Wyrok KIO z dnia 12 kwietnia 2012 r., sygn. akt KIO 590/12 i 600/12:
"Niewątpliwym jest, iż informacje zawarte w opiniach bankowych, jak również w certyfikacie ubezpieczeniowym oraz dowodzie ubezpieczenia nie mają charakteru technologicznego, jak i technicznego, gdyż nie dotyczą sposobów wytwarzania, poziomu specjalizacji, poufności wynalazku i metod działania. Nie stanowią również informacji organizacyjnych i nie posiadają wartości gospodarczej zarówno załączone do wniosku opinie bankowe wykonawcy Comarch i HP oraz certyfikat ubezpieczeniowy wykonawcy Comarch oraz dowód ubezpieczenia wykonawcy HP nie mogą być objęte tajemnicą przedsiębiorstwa, gdyż potwierdzają jedynie spełnienie warunków udziału w postępowaniu w zakresie posiadania wymaganych przez Zamawiającego środków finansowych lub zdolności kredytowej na kwotę nie mniejszą niż 10 000 000,00 PLN oraz posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na kwotę nie mniejszą niż 30 000 000,00 PLN. Warunek ten jest jawny i został podany do wiadomości publicznej w treści ogłoszenia o zamówieniu. Zarówno opinia bankowa załączona do wniosku przez wykonawcę Comarch, jak przez wykonawcę HP, a także certyfikat ubezpieczeniowy wykonawcy Comarch oraz dowód ubezpieczenia wykonawcy HP, nie zawierają więc żadnych danych, które mogłyby stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa i które powodowałyby konieczność utajnienia całej ich treści. Ponadto, jak wykazał to odwołujący INFOVIDE, informacje tego rodzaju, w tym certyfikat ubezpieczeniowy i dowód ubezpieczenia o treści identycznej jak w niniejszym postępowaniu, były już ujawniane przez tych wykonawców w innych postępowaniach o zamówienie publiczne. Jedyną różnicę, jeśli chodzi o opinie bankowe, stanowią wartości środków finansowych znajdujących się na kontach wykonawcy zawartych w informacjach, a wskazanych na konkretny dzień, co jest naturalną konsekwencją prowadzenia każdej działalności. Tak więc działania podjęte przez tych wykonawców celem zachowania ich poufności, w świetle okoliczności wykazanych przez odwołującego INFOVIDE, a więc ujawniania ich treści w jednych postępowaniach a utajniania w innych wskazuje na całkowitą dowolność i niekonsekwencję podejmowanych działań. Tym samym Izba uznała iż nieuprawnionym było zastrzeżenie przez wykonawcę Comarch opinii bankowej i certyfikatu ubezpieczeniowego, a przez wykonawcę HP opinii bankowej oraz dowodu ubezpieczenia, nakazując zamawiającemu ich odtajnienie"

4

Odp: tajemnica przedsiębiorstwa

Wyrok KIO z dnia 26 kwietnia 2012 r., sygn. akt KIO 776/12:
"Izba nakazała Zamawiającemu odtajnienie jej w zakresie dokumentów referencji, które potwierdzały należyte wykonanie usług na rzecz podmiotów publicznych, odnośnie których sam wykonawca (Infovide-Matrix) podjął decyzję o ich odtajnienie w zakresie informacji zawartych w wykazie usług. Skoro informacja o wykonywaniu konkretnych zamówień na rzecz podmiotów publicznych, do jakich niewątpliwe należy zaliczyć Starostwo Powiatowe w Lesznie, Gminę Miejską Żory, czy też Zakład Informatyki Lasów Państwowych w Nowym Bedoniu, nie stanowi tajemnicy przedsiębiorstwa także dokument, który potwierdza należyte wykonanie tych zamówień nie może stanowić tajemnicy przedsiębiorstwa"