1

Temat: Omyłka rachunkowa czy nie?

Przetarg nieograniczony na usługę szkolenia.
W formularzu ofertowym wykonawcy mają do uzupełnienia zestawienie kosztów składających się na cenę oferty, tj. kilka pozycji.


(1)Składnik oferty (2)Koszt w przeliczeniu na jednego uczestnika (3)Ilość uczestników szkolenia (4)Koszt łączny
1. .................. ...
2. .................. .... 
3. .................. ... 
4. .................. ...

W jednej z pozycji składających się na koszt oferty w przeliczeniu na jednego uczestnika, wykonawca wpisał " ------ " czyli wychodziłoby, że w swojej ofercie nie uwzględnił tego kosztu, no ale w tej samej pozycji w koszcie łącznym już podaj jakąś cenę. czy można dokonać w takiej sytuacji poprawy oczywistej omyłki rachunkowej w części przeliczanej na jednego uczestnika szkolenia? Skoro wykonawca sam wykreślił koszt w przeliczeniu na jedną osobę a wpisał tylko wartość cenową w kolumnie dotyczącej łącznego kosztu w danym składniku oferty.

Ten koszt w przeliczeniu na jednego uczestnika jest ważny, bo zamówienie nie jest wynagradzane ryczałtowo i jest możliwość, że dane szkolenie przejdzie mniejsza liczba osób.

2

Odp: Omyłka rachunkowa czy nie?

To nie jest pomyłka rachunkowa jeśli już, to inna. W takim przypadku można spróbować poprawić i zawiadomić wykonawcę zgodnie z przepisem.
Jest jednak problem. Skoro wykonawca umyślnie wykreślił, to poprawiając w ww. sposób ryzykujemy odrzucenie oferty. Nie jestem przekonany czy warto, bo może akurat mu zależy by nie liczyć w zależności od ilości osób przynajmniej we tym przypadku i pewno ma racjonalne powody, których zamawiający nie wziął pod uwagę. Może lepiej uznać ofertę jak jest.

3

Odp: Omyłka rachunkowa czy nie?

Moim zdaniem, jeśli to nie jest oczywista omyłka (nie jest możliwe kwalifikowania oferty jako działania z jedną niewiadomą) to oferta raczej do odrzucenia. Osobiście nie widzę w omawianym przypadku niezgodności tresci oferty z siwz.

4

Odp: Omyłka rachunkowa czy nie?

Jeśli nie ma niezgodności, to ja z kolei nie widzę możliwości odrzucenia.
Krótko: proponuję uznać ofertę.

5

Odp: Omyłka rachunkowa czy nie?

Hubal, ale jak chcesz uznac ofertę, jak nie wiesz, ile będziesz musiał zapłacić?

6

Odp: Omyłka rachunkowa czy nie?

Wiadomo ile. Jest przecież cena całkowita oferty i ceny całkowite pozycji, jedynie w jednym przypadku brak ceny za 1 osobę, przy tym wątpię czy sam radas zgodziłby się głosić wykład na swój koszt dla 1 osoby za ułamek 3-5% ceny wykładu liczonego jak dla całej grupy.

7

Odp: Omyłka rachunkowa czy nie?

To zależy przed jakim audytorium ... ale wydaje się, że zbaczamy z tematu (?). Ważny jest określony w siwz sposób rozliczenia, który powinien być możliwy do wykonania. W przeciwnym wypadku zamawiający nie będzie w stanie wykonać swojego zobowiązania - świadczenia. Umowa o świadczenie niemożliwe jest nieważna.