Jeśli wynagrodzenie jest ustalane na podstawie wykonanych prac, po cenach przedstawionych w kosztorysie (wynagrodzenie kosztorysowe), to jakiekolwiek braki w tym kosztorysie powodują, że cena ofertowa nie zawiera wszystkich planowanych do wykonania prac (lub obejmuje je w ilości większej niż jest to konieczne), a więc jest obliczona wadliwie. W takich okolicznościach zamawiający powinien odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 pzp.
Przyjęcie przedstawionej tu argumentacji oznacza dla Zamawiającego obowiązek odrzucenia oferty zawierającej błędy w kosztorysie w przypadku, gdy przewidział we wzorze umowy wynagrodzenie kosztorysowe i jednocześnie wymagał, aby kosztorysy były sporządzone w oparciu o przekazany wraz ze siwz przedmiar robót (kosztorys ślepy). Z drugiej strony zobowiązuje do przyjęcia oferty z ceną ryczałtową, jeśli w warunkach przetargu zastrzeżono ten rodzaj wynagrodzenia. Dla wykonawcy natomiast stanowisko tu zaprezentowane oznacza tyle, iż może on skutecznie wnieść protest na zaniechanie odrzucenia oferty innego uczestnika postępowania przetargowego, który popełnił błąd w kosztorysie przy wynagrodzeniu kosztorysowym. Należy wtedy żądać od zamawiającego unieważnienia wyboru oferty najkorzystniejszej, odrzucenia wadliwej oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i 6 pzp oraz dokonania ponownej oceny ofert. Protest będzie oczywiście bezzasadny, jeśli specyfikacja przewidywała ryczałt.
Moim zdaniem wykonawca może żądać dodatkowego wynagrodzenia za roboty nie ujęte w przedmiarach, na podstawie których opracował kosztorys ofertowy.