1

Temat: Zapis dot. możliwości zmiany umowy czy równoważność

Witam. Przetarg na usługę (ryczałt), w tym m.in. dostawa materiałów promocyjnych.
Okres 2 lata.
W kryteriach ocen będzie oceniana jakość materiałów promocyjno - informacyjnych.
I teraz należy przewidzieć, że np. za rok nie będzie dostępny kalendarz lub inny element, który będzie teraz zaproponowany przez W w ofercie.

W związku z tym należy w SIWZ w punkcie dot. możliwych zmian umowy zawrzeć Zapis, że jeśli nie będzie możliwe dostarczenie materiałów zgodnych z ofertą a będzie to wynikać ze zmiany u producenta, to W dostarczy inne uzgodnione z Z.

czy też lepiej wrzucić do SIWZ Zapis dot. równoważności, że jeśli nastąpi w/w sytuacja, to W przedstawi Z próbki zgodne z SIWZ ale inne niż w ofercie i po zatwierdzeniu Z dostarczy w wymaganej ilości.

W I przypadku trzeba by robić aneks do umowy, w II wystarczy chyba pismo W i zgoda Z na piśmie.

Trochę się boję zmian w umowie ( wszystko powyżej progów + dofinansowanie) i przyznam, że w umowie mam Zapisy dot. zmian w umowie właściwie tylko co do terminu umownego, a nic o zakresie lub zamianie elementów na równoważne.

2

Odp: Zapis dot. możliwości zmiany umowy czy równoważność

Ja też się boję. No to najlepiej nic nie zmieniać, czyli żadnych aneksów. Jednocześnie zapisać w umowie m.in. że integralną cząścią jest specyfikacja, oraz gdzieś jakieś klauzule o możliwych zamianach tych materiałów. Na taką zamianę nie musi być nawet zgoda, czasem może wystarczyć np. brak sprzeciwu w oznaczonym terminie po przedstawieniu próbki lub po poinformowaniu o zakresie zmian. W niektórych przypadkach może wystarczyć samo uzasadnienie wykonawcy (wyjaśnienie), że np. nowe kalendarze będą mieć zaktualizowane daty. Oczywiście nowe materiały muszą spełniać warunki wcześniej podane w specyfikacji, a tam  warto opisać wszystko możliwie elastycznie, umożliwiając dostawę materiałów zamiennych najlepiej bez zgody zamawiającego, bo wymóg zgody po otwarciu ofert jest zawsze kontrowersyjny, chyba wiadomo dlaczego.

3

Odp: Zapis dot. możliwości zmiany umowy czy równoważność

Hubal niby wszystko się zgadza.
Tylko jak pisałem, w tym przetargu jednym z kryteriów ocen jest ocena jakości, atrakcyjności, itp tych "gadżetów".
Materiałów zgodnych z siwz, gdzie zapisy są elastyczne bo i tak próbki podlegają przez nas ocenie, jest sporo. Nie wiem czy ich zmiana w trakcie realizacji, na inne, tak bez poważnej przyczyny (np. firma produkująca kalendarze zmieni za rok wzornik i na 2014 nie będą dostępne te, które teraz wykonawca zaproponuje w ofercie) nie będzie traktowana jako nierówne traktowanie Wykonawców, albo coś podobnego.

4

Odp: Zapis dot. możliwości zmiany umowy czy równoważność

Poważną przyczynę musi mieć każdy przypadek, nie bardzo można tolerować zmiany z byle powodu.
Ale o czym w ogóle mówimy. Bodajże jedyną taką przyczyną zmiany jest znikięcie danego artykułu z rynku z powodu zaprzestania produkcji. To jest sytuacja wyjątkowa, Jednocześnie taka przyczyna jest obiektywna, równa dla wszystkich i nie może może być podstawą zarzutu. Nawet bez specjalnych zapisów w umowie w takim przypadku nie można upierać się przy ofercie i trzeba pogodzić się z zamiennikiem, oby możliwie dobrym. Tu może nie być dużych możliwości na grymaszenie, czasem może 1 zamiennik do wyboru. Gdy będzie więcej, to owszem, dajcie sobie możliwość wyboru, niech wykonawca zgłosi problem i przedstawi jakieś propozycje do wyboru.

Tak czy owak nie jest to dobra okoliczność na zmianę umowy (zmiana taka zależy od woli stron, a jak można mówić o takiej zmianie, gdy coś samo się zmieniło???)
Oczywiście dla porządku zawsze dobrze w umowie wspomnieć o możliwości zamiany z poważnych przyczyn, aby nikt nie miał wątpliwości, że zamiana towaru będzie skutkiem umowy, a nie jej zmianą.