1

Temat: wpisanie w opisie nazwy, typu produktu z dopuszczeniem równoważności

Witam muszę przeprowadzić przetarg unijny powyżej progów z podziałem na kilka części. Wartość wszystkich części powyżej 1 mlz zł.
W ramach każdej dość skomplikowany (jak dla mnie) fachowy  sprzęt do różnych specjalistycznych pracowni w szkole.
Np. do pracowni spawalnictwa jakieś Spawarki inwertorowe, półautomaty, przecinarki , przyłbice, przewody, normy  i również butle gazowe. Jak w  przypadku butli  można dopuścić aby były używane ale  z ważna legalizacją ( do projektu ktoś takie wycenił, ze względu na koszty).  Do pracowni samochodowej jakieś stanowisko sensoryki Fresto , oscyloskopy cyfrowe, mierniki itp. Niektóre pozycje dość drogie. Na etapie wniosku o dof. wiadomo, że konieczne było podanie szacunkowych kosztów wraz z podaniem nazwy wycenianej pozycji. Jak można podejść do przetargu aby wpisać dany produkt i jego nazwę czy też typ z możliwością złożenia oferty równoważnej z zapisem jaki kiedyś znalazłam tu na forum.

cyt: "Wszystkie nazwy własne urządzeń i materiałów użyte w dokumentacji przetargowej są podane przykładowo i określają jedynie minimalne oczekiwane parametry jakościowe oraz wymagany standard  i mogą być zastąpione przez inne równoważne, jednak obowiązek udowodnienia równoważności, zgodnie z art. 30 ust. 5 ustawy, należy do Wykonawcy."
Ogólnie chodzi o to, że sprzętu jest ponad 200 pozycji, dość skomplikowanego i nie potrafię wypisac parametrów aby nie sugerować konkretnego modelu, gdyż się na tym po prostu nie znam. Czy można więc wpisać np. Półautomat spawalniczy kompaktowy -  Powertec 305C 4R, wypisać jego podstawowe parametry (napięcie, prąd spawania, moc) bez podawania wagi i wymiarów zewn. ale z dopiskiem ?lub równoważny?.

2 (edytowany przez eva 2013-01-24 17:55:00)

Odp: wpisanie w opisie nazwy, typu produktu z dopuszczeniem równoważności

Jeśli chodzi o dostawę sprzętu to  możesz wpisać, że wymieniony sprzęt wraz z podanymi nazwami, symbolami i producentem stanowią przykłady elementów i urządzeń,
jakie interesują Zamawiającego. Znaki firmowe producentów oraz nazwy i symbole poszczególnych produktów zostały podane jedynie w celu jak najdokładniejszego określenia ich charakterystyki. Oznacza to, że wykonawca nie jest zobowiązany do zaoferowania tych konkretnych produktów podanych w załącznikach
i może zaoferować inne, jednakże wyłącznie pod warunkiem ich całkowitej zgodności pod względem:
a) charakteru użytkowego (tożsamość funkcji),
b) parametrów technicznych
c) parametrów bezpieczeństwa użytkowania.

Dla dostaw stosuję przykładowo taki zapis jak powyżej a dla robót budowlanych stosuje trochę inny smile

3

Odp: wpisanie w opisie nazwy, typu produktu z dopuszczeniem równoważności

dzięki bardzo  a jak w przypadku tych używanych butli można tak zapisac że dopuszcza się towar używany ale z ważną legalizacją.
Jeszcze jedno pytanie czy w przypadku gdy jest to przetarg powyżej progów czy wystarczy że zarządam
1.)oświadczeń o spełnieniu warunków z art. 22,
2). Aktualny odpis z właściwego rejestru
3) oświadczenia o niewykluczeniu z art. 24
4). wykazu dostaw na kwoty zbliżone do naszych szacowanych wartości zamówienia na daną część,

a odnośnie szacowania wartości zamówienia, dostawy szacuje się na 3 m-ce przed . Jesli mam szacunek do wniosku o dofinansowanie z czerwca 2012 czyli 3 miesiące już minęły to czy powinnam sprawdzać w necie i na dowód drukować ceny tych 200 pozycji czy w takim przypadku pozostać przy tych cenach z czerwca bo i tak będzie to powyżej próguów a w protokole zapisać że na podstawie cen z wniosku plus założyć jakiś procent więcej???

4

Odp: wpisanie w opisie nazwy, typu produktu z dopuszczeniem równoważności

moim zdanie zdecydowanie musisz szacować ponownie i trzeba  mieć udokumentowane szacowanie wartości zamówienia tzn, nie wystarczy notatka z rozmowy lecz wydruki oferty przynajmniej tak jest w POKL.

co do dokumentów musisz wymagac dok na potwierdzenie spełnienia warunku udziału

tzn doświadczenie, potencjał, itp

5 (edytowany przez eva 2013-01-24 20:05:26)

Odp: wpisanie w opisie nazwy, typu produktu z dopuszczeniem równoważności

1. Moim zdaniem tak.
2. Żądanie dokumentów jest obowiązkowe, ale dotyczy tylko tych warunków, dla których określiłeś sposób oceny spełniania warunku udziału w postępowaniu.

W procedurze unijnej żądanie od wykonawców dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu jest obowiązkowe (art. 26 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych).Aart. 25 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych stanowi, że uprawnione jest żądanie od wykonawców tylko takich dokumentów, jakie są niezbędne do przeprowadzenia postępowania.

Dokumenty niezbędne to takie dokumenty, które pozwalają Tobie ustalić, że wykonawca spełnia warunek udziału w postępowaniu, dla którego określiłeś sposób oceny spełniania warunku.

3. Ja bym oszacowała na nowo i udokumentowała to np. wydrukiem aktualnych cen za dany sprzęt + łaczny szacunek zamówienia z uwzględnieniem zamówień uzupełniających (jeśli takie przewidujesz).  Tylko kwestia taka jak odniesie się do tego instytucja dofinansowująca (tj. inna wartość szacunkowa we wniosku). Dobrze by było skontaktować się z nimi i zapytać (tj. aneks do umowy o dofinansowanie bo z tego co się orientuje jest taka możliwość) smile

Pamiętaj też że musisz żądać wadium, które jest obowiązkowe powyżej progów. smile

6

Odp: wpisanie w opisie nazwy, typu produktu z dopuszczeniem równoważności

dziękuję wam bardzo tylko niestety łatwo się mówi ustawodawcy szacować jeżeli pozycji jest 200, czy w takim przypadku wystarczy znaleźć po 1  cenie z każdego produktu, czy np. po 3 i wyciągnąć średnią cenę  dodam, że to jest projekt z RPO a w POKL żądają jak się nie mylę co najmniej 3 ofert.

7 (edytowany przez eva 2013-01-25 07:04:16)

Odp: wpisanie w opisie nazwy, typu produktu z dopuszczeniem równoważności

No niestety ustawodawca jest nieugięty smile Moim zdaniem szacujesz wszystko.
Poniżej jedna z opinii prawnych:

"Wskazana okoliczność znajduje swoje odzwierciedlenie w treści przepisu art. 32 ust. 4 Ustawy, zgodnie z którym, jeżeli zamawiający dopuszcza możliwość składania ofert częściowych albo udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania, wartością zamówienia jest łączna wartość poszczególnych części zamówienia. Oznacza to, że zamawiający może z określonych względów, wskazanych powyżej (organizacyjnych, ekonomicznych, celowościowych itp.) dokonać podziału jednego zamówienia na części, dla których to będzie prowadził odrębne postępowania w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, ale wartością każdej z części zamówienia będzie łączna wartość wszystkich części zamówienia. W konsekwencji przy udzieleniu każdej z części zamówienia zamawiający będzie zobowiązany do stosowania przepisów Ustawy właściwych dla łącznej wartości zamówienia".

Przykładowo przetarg na zakup sprzętu komputerowego, akcesorii, oprogramowania, urządzeń peryferyjnych - tutaj jest ponad 100 pozycji, ale każda jest wyceniona (średnia cen rynkowych) a następnie zsumowana całość + zamówienia uzupełniające (jeśli Zamawiający je przewiduje) smile