1

Temat: Jak poprawić ten błąd??

W PN na rb wykonawca (który złożył najniższą cenę) w kosztorysie ofertowym pomylił się w jednej pozycji i zamiast ilości 460 wpisał ilość 320 m3 (ilość 320 występowała we wcześniejszych pozycjach- więc najprawdopodobniej pomylił się ) - Jak przeliczę pozycję poprawiając wartość  (ilość) zgodnie z SIWZ to jest zwiększenie ceny za zamówienie o Jakieś 1 500 zł. Nie jest to duża wartość, ale wykonawca przegrywa wtedy przetarg.

Jak potraktować tą omyłkę?
Jako inną- polegającą na niezgodności oferty z treścią SIWZ? - wtedy wykonawca musi wyrazić zgodę, a co zrobić Jak jej nie wyrazi? po takim poprawieniu przegrywa przetarg....

2 (edytowany przez RobertR 2013-05-09 06:17:57)

Odp: Jak poprawić ten błąd??

Omyłki polegające na podaniu błędnego obmiaru, co do zasady możesz poprawić. Poprawienie rozbieżności w obmiarze będzie polegać na tym, że dostosujesz ilość robót do wynikającej z przedmiaru i przemnożysz ją przez wskazaną przez wykonawcę w kosztorysie cenę jednostkową.
W przypadku dokonania poprawy innych omyłek polegających na niezgodności oferty z siwz masz obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym wykonawcę, którego oferta została poprawiona. Jeżeli wykonawca w ciągu 3 dni od dnia otrzymania Twojego zawiadomienia nie zgodzi się na poprawienie omyłki, masz obowiązek odrzucić jego ofertę.

3

Odp: Jak poprawić ten błąd??

Ok, zastanawiam się jednak jeszcze nad zapisem "niepowodujących istotnych zmian w treści oferty"- ta zmiana spowoduje zmianę kolejności ofert.... spadnie z pierwszej w kolejce do wyboru na drugą... to będzie chyba istotna zmiana treści oferty?

4

Odp: Jak poprawić ten błąd??

wie ktoś może??? czy jak poprawię to na inną omyłkę to będzie to jakiś błąd? przy kontroli mogą mieć uwagi? inaczej bym musiała odrzucić....

5

Odp: Jak poprawić ten błąd??

"W orzecznictwie przeważa pogląd, że jeżeli poprawienie omyłki doprowadziłoby do znacznej zmiany ceny lub zmiany pozycji wykonawcy w rankingu ofert, to masz do czynienia z istotną i niedozwoloną zmianą treści oferty. W wyroku z 23 stycznia 2009 r. (sygn. akt 34/09) KIO orzekła, że istotna zmiana ceny oferty jest istotną zmianą jej treści i nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, że poprawienie omyłki polega na prostym działaniu matematycznym, ani to, że wiadomo, w jaki sposób omyłkę można poprawić. Izba podkreśliła, że to nie łatwość w poprawieniu omyłki, lecz jej istotność jest przesłanką decydująca o możliwości poprawienia określonej omyłki. Natomiast w wyroku z 9 kwietnia 2009 r. (sygn. akt KIO/UZP 410/09) Izba wskazała, że podstawą do oceny istotności zmiany jest nie tylko wielkość zmiany całkowitej ceny oferty, ale również liczba pozycji w kosztorysie, jakie ulegną zmianie. W związku z powyższym przed dokonaniem poprawek musisz ocenić, w jakim stopniu ewentualne zmiany wpłyną na treść oferty i jakie spowodują konsekwencje oraz na tej podstawie ustalić, czy i na ile są istotne. Jeżeli uznasz, że w skali Twojego postępowania zmiana nie jest istotna, możesz poprawić omyłkę, w przeciwnym wypadku musisz odrzucić ofertę, jako niezgodną z siwz"