1

Temat: Aprobata techniczna

Na potwierdzenie, że oferowane roboty budowlane (oferowane materiały) odpowiadają naszym wymaganiom, żądaliśmy aby wykonawcy dołączyli do oferty aprobaty techniczne wyrobu.
Jeden z wykonawców nie dołączył aprobaty technicznej ... ale dołączył opinię prawną oraz wyciąg z komentarza do ustawy o wyrobach budowlanych (autor: Bolesław Kurzępa), z których wynika, że w przypadku gdy dla wyrobu budowlanego została ustanowiona Polska Norma wyrobu, to nie jest wymagane posiadanie dla tego wyrobu aprobaty technicznej.

Czy ma ktoś w tym zakresie wiedzę, są może jakieś orzecznictwa, bo sprawa jest dość skomplikowana i niejednoznaczna

2

Odp: Aprobata techniczna

Witam,
jako, że mam dylemat związany z Aprobatami technicznymi to podłączam się do tematu. Moje pytanie: Czy aprobaty są ważne gdy firma A przekształciła się/Została przejęte przez firmę B? Aprobaty zostały wystawione na firmę A.

3

Odp: Aprobata techniczna

Widzę, że nikt się nie odzywa w temacie bo sprawa chyba nie jest prosta i jednoznaczna. Ale ja wciąż drążę aby wyrobić sobie zdanie na temat - czy aprobata techniczna zawsze musi być, czy też nie? I znalazłem kilka takich rzeczy:

1. Publikacja Instytutu Techniki Budowlanej (strona internetowa: www.itb.pl), który jest podmiotem wydającym aprobaty techniczne, pt. ?Udostępnianie na rynku wyrobów budowlanych po 1 lipca 2013?, w której opisana jest procedura wprowadzania do obrotu (udostępnia po raz pierwszy) na rynku EOG wyrobu budowlanego objęty normą zharmonizowaną po 1 lipca 2013 r., czytamy m.in.:
?Jeżeli wyrób budowlany:
- nie jest objęty żadną normą zharmonizowaną lub
- w odniesieniu do co najmniej jednej zasadniczej charakterystyki metoda oceny w normie nie jest właściwa lub
- norma nie przewiduje żadnej oceny co najmniej jednej zasadniczej charakterystyki,
a producent nie zdecyduje się na Europejską Ocenę Techniczną, to może ? zgodnie z obowiązującym systemem krajowym ? wprowadzać wyrób na rynek krajowy z oznakowaniem znakiem budowlanym, na podstawie krajowej aprobaty technicznej lub na podstawie niezharmonizowanej normy krajowej.?

2. Komentarz do ustawy o wyrobach budowlanych autorstwa Bolesława Kurzępa, w którym czytamy: ?Jak wynika z treści art. 2 pkt 2 ustawy aprobata techniczna stanowi pozytywną ocenę techniczną przydatności wyrobu budowlanego do zamierzonego stosowania, uzależnioną od spełnienia wymagań podstawowych (wymagania podstawowe - zob. teza 2 do art. 1 ustawy) przez obiekty budowlane, w których wyrób budowlany jest stosowany. Aprobaty technicznej udziela się dla wyrobu budowlanego, dla którego nie została ustanowiona Polska Norma wyrobu, albo wyrobu budowlanego, którego właściwości użytkowe, odnoszące się do wymagań podstawowych, różnią się istotnie od właściwości określonych w Polskiej Normie wyrobu, objętego mandatem udzielonym przez Komisję Europejską na opracowanie norm zharmonizowanych lub wytycznych do europejskich aprobat technicznych bądź też wykazem wyrobów budowlanych, nieobjętych mandatem, dla których możliwe jest ustanowienie aprobaty technicznej na wniosek jednostki organizacyjnej upoważnionej do wydawania aprobat technicznych, który może określić w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Do chwili obecnej wykaz taki jeszcze nie został opublikowany. Aprobata techniczna jest udzielana na podstawie oceny właściwości użytkowych i przewidywanej trwałości należycie zidentyfikowanego wyrobu budowlanego, potwierdzonych (w zależności od potrzeb): badaniami, obliczeniami, oględzinami, opiniami ekspertów i innymi dokumentami, z dokumentami zastosowaniem przepisów szczególnych, szczególnych w tym techniczno-budowlanych i Polskich Norm wyrobów?.

3. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (strona www.gunb.gov.pl) znalazłem m.in. taką odpowiedź: ?Jakie są rodzaje specyfikacji technicznych wyrobów? Specyfikacje techniczne wyrobów określają właściwości użytkowe wyrobów (i sposoby weryfikacji tych właściwości). Stanowią one dokumenty odniesienia, z którymi producent dokonuje oceny zgodności. Zgodność wyrobu budowlanego z jego specyfikacją techniczną oznacza, że właściwości użytkowe wyrobu budowlanego, odpowiednio do jego przeznaczenia, mające wpływ na spełnienie przez obiekt budowlany wymagań podstawowych ? są zgodne z właściwościami użytkowymi określonymi w specyfikacji. W ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. Nr 92, poz. 881 z późn. zm.) i aktach wykonawczych do ww. ustawy, w zależności od systemu wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, wyróżnia się zharmonizowaną specyfikację techniczną wyrobu i specyfikację techniczną wyrobu. W systemie europejskim wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, z oznakowaniem CE, oceny zgodności wyrobu budowlanego dokonuje się ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną wyrobu, przez którą należy rozumieć: normę zharmonizowaną, europejską aprobatę techniczną bądź krajową specyfikację techniczną wyrobu państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, uznaną przez Komisję Europejską za zgodną z wymaganiami podstawowymi (ale dotychczas żadna krajowa specyfikacja nie uzyskała statusu ww. zgodności). Natomiast w systemie krajowym wprowadzania do obrotu wyrobów, z oznakowaniem znakiem budowlanym, oceny zgodności dokonuje się ze specyfikacją techniczną, przez którą należy rozumieć: Polską Normę wyrobu lub aprobatę techniczną. Zasadniczą grupą specyfikacji wyrobów, określających wymagania użytkowe dla wyrobów budowlanych, są normy wyrobów (normy zharmonizowane i Polskie Normy wyrobów). Są one dokumentami przeznaczonymi do powszechnego i wielokrotnego stosowania ? porównaj art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji ( Dz. U. Nr 169, poz. 1386 z późn. zm.). Natomiast dla wyrobów innowacyjnych, dla których nie ustalono lub nie można ustalić norm, zgodnie z przyjętymi zasadami wynikającymi z dyrektywy 89/106/EWG, na wniosek konkretnego producenta udzielane są europejskie i krajowe aprobaty techniczne.?

4. Artykuł inż. Marcina Gasińskiego pt.: ?Zasady wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu i powszechnego stosowania? opublikowany w piśmie ?Energia i Budynek?, gdzie możemy przeczytać, iż ?Równolegle z europejskim w Polsce obowiązuje krajowy system dopuszczeń. Podstawę prawną, oprócz ustawy prawo budowlane stanowią dwie kolejne ustawy: o wyrobach budowlanych oraz o systemie oceny zgodności. Zasady wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych określa ustawa o wyrobach budowlanych. Wyrób może być wprowadzony do obrotu po oznaczeniu go znakiem budowlanym. Oznakowanie to jest możliwe jeśli producent dokona oceny zgodności i wyda krajową deklarację zgodności z Polską Normą wyrobu lub aprobatą techniczną. ? Jeżeli na wyrób nie ustanowiono Polskiej Normy, podstawę do dokonania oceny zgodności stanowi aprobata techniczna?.