Trzeba się zastanowić, a rozważania zacząć od sensu i celu stawiania warunku udziału w postępowaniu. W przedmiotowym postępowaniu określono warunek dysponowania odpowiednim potencjałem osobowym, bo tak wynika z opisu przedmiotu zamówienia tzn. że osoby Wykonawcy muszą posiadać szczególne uprawnienia osobowe NIEZBĘDNE DO WYKONANIA ZAMÓWIENIA. Jeżeli Wykonawca, który złożył ofertę, w swoich zasobach takiej osoby nie posiada, to ma prawo skorzystać z art. 26 ust.2b, co też uczynił. Oznacza to, że tylko użyczona osoba znajdująca się w dyspozycji Wykonawcy posiada uprawnienia niezbędne do wykonania zamówienia (w zakresie warunku) i można jednoznacznie stwierdzić, że będzie uczestniczyć w realizacji zamówienia.
Tylko jest jedno ale. Czy projektant prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą i sam siebie użyczył jako firma? Jak z treści zobowiązania wynika, że dysponowanie opiera się na STAŁEJ umowie współpracy to de facto Wykonawca samodzielnie spełnił warunek udziału w postępowaniu. Znaczy, że projektant pracuje dla Wykonawcy ale na zasadzie np. samozatrudnienia lub innej swobodnej formie współpracy (umowa zlecenie, dzieło).
Jeżeli projektanta użycza inna firma to wcale nie oznacza, że sama będzie uczestniczyć w realizacji zamówienia. Ale to śliski temat. Osobiście uważam, że każda forma odpłatnego użyczenia swoich zasobów dla Wykonawcy jest podwykonawstwem podmiotu trzeciego, ale jest to zdanie odmienne od linii orzeczniczej KIO i niektórych forumowiczów. Można jednak przyjąć, że jeżeli w treści zobowiązania jest mowa jedynie o odstąpieniu pracownika, to podmiot trzeci nie będzie brał udziału w postępowaniu.