1

Temat: reprezentacja spółki cywilnej

I znowu s.c.
Taki stan faktyczny:
1. oferta i wszystkie załączniki podpisane przez wszystkich wspólników, brak w ofercie pełnomocnictwa/umowy spółki - ok czy do uzupełnienia pełnomocnictwo?

2. oferta podpisana przez jednego wspólnika, oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia złożone przez jednego wspólnika w imieniu całej spółki, wszystkie dokumenty poświadczane za zgodność przez jednego wspólnika - do oferty załączono umowę spółki, która "uprawnia i zobowiązuje wszystkich wspólników do jednoosobowego prowadzenia spraw spółki i zarządzania jej sprawami", brak pełnomocnictwa - ok?

2

Odp: reprezentacja spółki cywilnej

1. W wyroku KIO z 29 stycznia 2009 r. (sygn. akt: KIO/UZP 1789/09), czytamy, iż: ?Izba uznała, iż w przypadku wspólników spółki cywilnej, którzy wspólnie złożyli podpisy, tak pod formularzem oferty, jak i załączanymi dokumentami, nie zachodzi podstawa do żądania dodatkowego pełnomocnictwa określającego pełnomocnika wspólników, czy też lidera konsorcjum. Pełnomocnictwo udzielone przez podmioty wspólnie ubiegające się o udzielenie zamówienia, najczęściej tzw. Konsorcja, ma wobec brzmienia art. 23 ust. 2 Prawa zamówień publicznych szczególną rolę - pozwala na stwierdzenie, jakie podmioty są uczestnikami konsorcjum; tylko z niego, (a nie np. z formularza ofertowego) wynika krąg podmiotów, które złożyły ofertę wspólną. Całość załączonych dokumentów dotyczyła obu Informator Urzędu Zamówień Publicznych Marzec 2010 r. Nr 3 45 wspólników, a zatem w takiej sytuacji, nie budziło żadnych wątpliwości, iż ofertę złożyli wspólnicy tworzący spółkę cywilną E.-M. s.c. Ponieważ oboje wspólnicy podpisywali ofertę nie było podstaw do tego, aby udzielali sobie nawzajem pełnomocnictwa. Ustawa Prawo zamówień publicznych nie wyłącza bowiem osobistego działania mocodawców. Należy zauważyć, iż w przypadku spółki cywilnej wspólnicy działają w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Spółka cywilna wprawdzie nie posiada osobowości prawnej, co jednak nie wyłącza stwierdzenia jej bytu, jako podmiotu niezależnego od wspólników, jako osób fizycznych?.

2. Jest ok.

3

Odp: reprezentacja spółki cywilnej

Wielkie dzięki.
Jeszcze tylko taka wątpliwość co do drugiego przypadku:
czy z przedstawicielstwa ustawowego wynika uprawnienie do składania oświadczeń w imieniu wspólnika i poświadczania za zgodność - czy te czynności mieszczą się w zakresie reprezentacji ustawowej? Wydaje mi się, że do złożenia oświadczenia o braku podstaw za wspólnika konieczne jest wyraźne upoważnienie.....

4

Odp: reprezentacja spółki cywilnej

Jeżeli załączono umowę spółki z której wynika jednoosobowa reprezentacja to jest ok.

5

Odp: reprezentacja spółki cywilnej

A może jakiś wyrok, komentarz, informacja pokontrolna prezesa UZP ... Będę bardzo wdzięczna.
Ja zawsze mam problem z oceną zakresu konkretnego upoważnienia (jeśli jest napisane bardzo ogólnie).

6

Odp: reprezentacja spółki cywilnej

Przecież wszystko reguluje załączona umowa, to w zupełności wystarczy.

7

Odp: reprezentacja spółki cywilnej

Jeszcze raz bardzo dziękuję.