Proponuję zapoznać się z wyrokiem KIO 1193/13 z dnia 4.06.2013r.
Jeżeli wykonawca złożył oświadczenie wystawione przez samego siebie, że wykonał należycie .... To należy wezwać do złożenia wyjaśnień. Jeżeli nie złoży odpowiedzi lub wyjaśnienia nie są dla nas wyczerpujące to wykluczamy lub możemy być dobrym wujkiem i wezwać do uzupełnienia o nowe dowody.
w skrócie: oświadczenie może wystawić wykonawca jeżeli: zamawiający dla których zostały wykonane usługi: nie istnieją (np. zakończyli działalność), nie ma z nimi kontaktu, nie figurują w żadnym rejestrze, itp.
część wyroku poniżej
W ocenie Izby zamawiający prawidłowo zastosował nowy przepis § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzaju dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. 2013 poz. 231), który dopuszcza oświadczenie wykonawcy, zastępujące stosowne poświadczenie (referencje),
jeżeli z uzasadnionych przyczyn o obiektywnym charakterze wykonawca nie jest w stanie uzyskać stosownego poświadczenia na okoliczność należytego wykonania zamówienia.
W przedmiotowym postępowaniu Izba stwierdziła, że znajduje swoje zastosowanie wskazany wyżej przepis. Izba uznała za uzasadnioną przyczynę o obiektywnym charakterze okoliczność, iż spółka ANTI S.A. nie figuruje obecnie w KRS - dowód nr 4 - informacja o wykreśleniu tego podmiotu z KRS (załącznik do odpowiedzi na odwołanie), spółka ANTI S.A. od około roku czasu nie jest przedsiębiorcą czynnym w
swojej siedzibie, nie odbiera również korespondencji w jakiejkolwiek formie - dowód nr 5
- korespondencja e-mail kierowana do ANTI S.A. przez Miasto Jelenia Góra w innych sprawach w dniach 04.09.2012, 05.10.2012, 14.01.2013, 05.02.2013 r. (załączniki do odpowiedzi na odwołanie).
Tym samym oświadczenie wykonawcy P.P.U.H. ?Ogród? K ........... T...........-G.............
o braku możliwości uzyskania stosownego poświadczen ia należytego wykonania zamówienia znajduje swoje uzasadnienie.