Temat: Nowa linia orzecznicza ?
Co sądzicie o wyroku KIO z 7 stycznia 2015r. (sygn. akt KIO2694/14) ? Czyżby nowe trendy nadchodzą ?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Wadium → Nowa linia orzecznicza ?
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Co sądzicie o wyroku KIO z 7 stycznia 2015r. (sygn. akt KIO2694/14) ? Czyżby nowe trendy nadchodzą ?
a czy wcześniej było tak, że jak Wyk.-Konsorcjum złoży wadium w formie gwarancji tylko mówiące o liderze to było prawidłowo?
ja również przyjąłbym stanowisko KIO
już ten wyrok został storpedowany
już ten wyrok został storpedowany
A bardziej konkretnie?
ostatnio czytałam opinię jak znajdę gdzie to podam
jeżeli z umowy konsorcjum będzie wynikać iż lider ma umocowanie do podpisania umowy to dlaczego wadium musi być na wszystkich członków??
tu bardziej chodzi o to że np. może nie uzupełnić dok. i co wtedy... jak wadium tylko na lidera
Myszko a nie o to chodzi: KIO 336/15
Izba w pełni podziela stanowisko Sądu Okręgowego w Poznaniu wyrażone w wyroku z dnia 12 maja 2006 roku (sygn. akt II CA 489/06), gdzie Sąd wskazał, iż Złożenie gwarancji zapłaty wadium przez konsorcjum i to nawet gwarancji wystawionej na rzecz jednego z członka konsorcjum jest wystarczającym zabezpieczeniem oferty konsorcjum(?). Stosownie jednak do przepisu art. 14 p.z.p. do czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy ustawy - Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Wobec tego uregulowania nie ma przeszkód, aby przyjąć, że członkowie konsorcjum ubiegający się o zamówienie wspólnie odpowiadają solidarnie także za zobowiązanie zawarcia umowy w przypadku wyboru ich oferty, a zatem solidarnie ponoszą konsekwencje powstania sytuacji, gdy zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie któregokolwiek z członków konsorcjum, w tym lidera konsorcjum. Złożenie oferty i ubieganie się o zamówienie publiczne wspólnie przez konsorcjum wykonawców jest bowiem równoznaczne z zaciągnięciem zobowiązania dotyczącego ich wspólnego mienia w rozumieniu art. 370 k.c, powodującym powstanie solidarnej odpowiedzialności za wykonanie zobowiązania zawarcia umowy o zamówienie publiczne. W sytuacji kiedy do zawarcia umowy nie doszłoby z przyczyn leżących po stronie lidera konsorcjum, zamawiający może skutecznie domagać się realizacji gwarancji ubezpieczeniowej zapłaty wadium od gwaranta z tytułu tej gwarancji wystawionej dla solidarnie zobowiązanego do zawarcia umowy członka konsorcjum ubiegającego się o zamówienie.
no i bądź tu mądry heh
Kolejny gwóźdź do naszej trumny
XXIII Ga 1041/15: (...)Treść gwarancji bankowej powinna nie tylko obejmować wszystkie przypadki, w których zamawiający ma prawo zatrzymać wadium wskazane w art. 46 ust. 4a i ust. 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (?), ale powinna też z punktu widzenia modelowo sporządzonej gwarancji bankowej, wskazywać wykonawcę a więc oba podmioty wspólnie ubiegające się o udzielenie zamówienia publicznego(...)
źródło siplegal.pl
No i namieszane znowu
Namieszam jeszcze bardziej XXIII Ga 1313/15
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, iż w sytuacji gdy bankowa gwarancja wadialna została wystawiona po zawarciu umowy konsorcjum, a podmiot zlecający jej wystawienie działał jako lider konsorcjum w ramach szerokiego umocowania do działania w imieniu i na rzecz drugiego z wykonawców, nie zostały spełnione przesłanki wykluczenia takiego konsorcjum z udziału w postępowaniu z powodu niewniesienia wadium. Sąd zwrócił uwagę na niepodzielny charakter świadczenia konsorcjum i wskazał, że współkonsorcjanci za zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego odpowiadają jak dłużnicy solidarni. Sąd podkreślił również abstrakcyjny i samodzielny, niezależny od świadczenia głównego, charakter bankowej gwarancji wadialnej.
źródło: uzp.gov.pl
I jak się ma XXIII Ga 1041/15 do XXIII Ga 1313/15? Musimy ustalać w takim razie kiedy zawarto umowę konsorcjum i to przed popisaniem umowy? Przecież umowę mogą zawrzeć dopiero na etapie wyboru ich oferty, to znaczy, że wówczas znajdzie zastosowanie XXIII Ga 1041/15? Cóż to w ogóle znaczy "z punktu widzenia modelowo sporządzonej gwarancji bankowej"?
no jak to nie wiesz Motylku co najmniej Versace!!!
Paranoja!!!
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Wadium → Nowa linia orzecznicza ?
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc