1

Temat: Wniosek o przedłużenie termimu związania ofertą

Witam,

po wyborze oferty najkorzystniejszej. Czy pismo o zgodę na przedłużenie związania ofertą wysyła się do wszystkich wykonawców, czy tylko do tego, który wygrał?

2

Odp: Wniosek o przedłużenie termimu związania ofertą

Tylko do wybranego wykonawcy

3 (edytowany przez seniorcristobal 2016-02-03 10:48:05)

Odp: Wniosek o przedłużenie termimu związania ofertą

Dzięki.

Z  tym, że ewentualny skutek nie wysłania do pozostałych będzie taki, że jeśli ten pierwszy uchyli się od podpisania umowy -to nie będzie można wybrać II w kolejności oferty- bo minie w międzyczasie jej termin związania, tak? i trzeba będzie powtórzyć całe postępowanie...?

4

Odp: Wniosek o przedłużenie termimu związania ofertą

Przepisy p.z.p. nie wykluczają dopuszczalności zawarcia przez zamawiającego wiążącej umowy z wykonawcą, który nie jest już związany złożoną w postępowaniu ofertą, jeżeli wyraża on wolę zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.
"Prezes  Urzędu  wskazał,  iż wynik  postępowania  o  udzielenie  zamówienia  publicznego  zdeterminowany  jest
wyborem  oferty  najkorzystniejszej,  a  późniejsze  zawarcie  umowy  jest  jedynie  konsekwencją tego  wyboru.
Oznacza to, iż zawarcie umowy po upływie terminu związania ofertą nie ma wpływu na wybór oferty, a co za tym
idzie na wynik postępowania. Ponadto, Prezes Urzędu wyjaśnił, iż od początku obowiązywania ustawy Pzp, tj. od
dnia  2 marca 2004  r. przepis ten  był  interpretowany w  ten  sposób, że  pomimo  upływu  terminu  związania  ofertą możliwe   było   zawarcie   umowy   w   sprawie   zamówienia   publicznego,   o   ile   wykonawca   składający   ofertę
najkorzystniejszą wyraziłby   na   to   zgodę".

5 (edytowany przez seniorcristobal 2016-02-03 11:20:52)

Odp: Wniosek o przedłużenie termimu związania ofertą

ok, czyli:

art. 94

3. Jeżeli wykonawca, którego oferta została wybrana, uchyla się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zamawiający może wybrać ofertę najkorzystniejszą spośród pozostałych ofert bez przeprowadzania ich ponownego badania i oceny, chyba że zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania, o których mowa w art. 93 ust. 1.

Nie interpretujemy powyższego, że dokonujemy znowu wyboru ( bo wtedy niezbędna byłaby oferta związana) tylko jest to rodzaj wyboru "z mocy prawa", następczy w wyniku uchylenia się I - i fakt, że w momencie "powołania" II w kolejności oferty, nie była ona ani związana, ani zabezpieczona wadium - nie ma znaczenia..?

I jeszcze jedno - jeśli uznać, że w takiej sytuacji, tak jak sugerujesz - można podpisać umowę z drugim w kolejności, co to dzieje się w przypadku, gdyby drugi odmówił? Czy przepis 94 ust. 3 uprawnia do sięgnięcia do trzeciego i w razie odmowy do dalszych w kolejności, czy po odmowie drugiego - ścieżka się kończy?

6

Odp: Wniosek o przedłużenie termimu związania ofertą

eva napisał/a:

Tylko do wybranego wykonawcy

Czy na pewno ? wink

7 (edytowany przez seniorcristobal 2016-02-03 14:17:15)

Odp: Wniosek o przedłużenie termimu związania ofertą

Pytanie: co zmienia przedłużenie terminu związania ofertą przez nie wygrywających?

Inaczej po co ich do tego wzywać (zaznaczam - po wyborze oferty), skoro:

- i tak nie mogę od niewygrywających żądać ponownego wniesienia wadium (art. 85 ust 4 zd. drugie);

- mimo, że  ofertą formalnie nie będą związani - jeśli wyrażą zgodę na podpisanie umowy na mocy art. 94 ust 3 (pierwszy się uchyli) - podpisanie umowy będzie możliwe mimo niezwiązania ofertą, jeśli w momencie wyboru oferty (pierwotnego) wykonawca był nią związany - tak rzecze orzecznictwo KIO;

Zatem wzywanie mechaniczne wszystkich - wydaje się bezcelowe - ponieważ w przypadku ofert niewygrywających - nic nie wnosi do ich sytuacji- i tak będą mogli podpisać umowę.

Wzywanie wygrywającego jest niezbędne - bo w jego przypadku jednocześnie mogę (muszę) żądąć przedłużenia ważności wadium i w razie uchylenia się od podpisania umowy - zatrzymać je.

8

Odp: Wniosek o przedłużenie termimu związania ofertą

Nie zmienia to faktu że przepis nie mówi tylko o wybranym.