To wynika z ust. 4 w § 14 r.r.d. chociaż brakuje tam informacji o podpisie weryfikowanym
Gdyby rozebrać to na czynniki pierwsze,
Zgodnie z art. 3 ustawy z 18.9.2001 r. o podpisie elektronicznym, podpisem elektronicznym są dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone, lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Ustawa nie przesądza, jakie dane mogą być podpisane, w jakiej postaci, czy też strukturze. Podpisem elektronicznym, a także bezpiecznym podpisem elektronicznym mogą być podpisane każde dane, do których można go dołączyć.
Na gruncie polskiego prawa, opatrując dane utrwalające oświadczenie woli bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym ważnym kwalifikowanym certyfikatem zostaje wypełniona przesłanka zachowania formy elektronicznej wynikająca z art. 78 prim § 2 KC, zgodnie z którym oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoważne z oświadczeniem w formie pisemnej .
W ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne czytamy:
1. Identyfikacja użytkownika systemów teleinformatycznych udostępnianych przez podmioty określone w art. 2 następuje przez zastosowanie kwalifikowanego certyfikatu przy zachowaniu zasad przewidzianych w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 262), lub profilu zaufanego ePUAP.
2. Podmiot publiczny, który używa do realizacji zadań publicznych systemów teleinformatycznych, może umożliwiać użytkownikom identyfikację w tym systemie przez zastosowanie innych technologii, chyba że przepisy odrębne przewidują obowiązek dokonania czynności w siedzibie podmiotu publicznego.
ale jest w tej ustawie jeszcze art. 20b, w którym stoi:
1. Podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP wywołuje skutki prawne, jeżeli został utworzony lub złożony w okresie ważności tego profilu.
2. Dane w postaci elektronicznej opatrzone podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP są równoważne pod względem skutków prawnych dokumentowi opatrzonemu podpisem własnoręcznym, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
3. Nie można odmówić ważności i skuteczności podpisowi potwierdzonemu profilem zaufanym ePUAP tylko na tej podstawie, że istnieje w postaci elektronicznej lub zmianie uległy dane inne niż służące do potwierdzenia profilu zaufanego.
Na to wychodzi więc, że jeśli dokument jest przesłany w formie elektronicznej, to potwierdzenie własnoręcznego podpisu, którym opatrzony musi być dokument/oświadczenie składane w formie pisemnej, następuje przy pomocy podpisu kwalifikowanego bądź podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.