Temat: Gwarancja ubezpieczeniowa - konsorcjum
Gwarancja ubezpieczeniowa - konsorcjum, musi być wystawiona na konsorcjum, obejmująca całą kwotę zabezpieczenia?
Czy może być np. wystawiona na całą kwotę, ale tylko na lidera?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Umowy w zamówieniach publicznych → Gwarancja ubezpieczeniowa - konsorcjum
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Gwarancja ubezpieczeniowa - konsorcjum, musi być wystawiona na konsorcjum, obejmująca całą kwotę zabezpieczenia?
Czy może być np. wystawiona na całą kwotę, ale tylko na lidera?
KIO 466/16
W ocenie Izby, brak jest podstaw do przyjęcia, iż gwarancja ubezpieczeniowa zapłaty wadium wystawiona na zlecenie jednego z podmiotów tworzących konsorcjum nie zabezpiecza w całości roszczeń zamawiającego związanych z naruszeniem obowiązków przez wykonawcę, tu konsorcjum. Izba w całości podziela wywody prezentowane w przywoływanym już wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, sygn. akt XXIII Ga 1313/15, iż to nie wspólnik (konsorcjant) lecz wykonawcy tworzący konsorcjum, stanowią właściwy podmiot praw i obowiązków wynikających z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego (tak: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 października 2011 r., V CSK 475/10, niepubl.).
Chodziło mi o zabezpieczenie należytego wykonania umowy.Wydaje mi się, że zgodnie z art. 141 pzp, jeżeli gwarancja opiewa na całą kwotę, to musi być umowa w treści o konsorcjum dwóch firm.
Sorki. Powinien być wyszczególniony skład
Pytanie
Czy w przypadku konsorcjum zabezpieczenie należytego wykonania umowy w formie gwarancji może być złożone przez każdego współkonsorcjanta osobno, dając sumę gwarancji równą 10% wartości umowy?
Odpowiedź
Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia wnosząc zabezpieczenie należytego wykonania umowy mogą podzielić je między siebie tak, że suma wszystkich części nie będzie niższa niż 10% ceny całkowitej oferty albo wartości zobowiązania wynikającego z umowy. Żądanie, aby zabezpieczenie to miało postać jednego dokumentu od jednego gwaranta uznaje się bowiem za naruszenie art. 148 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Odpowiedzialność wykonawców w konsorcjum
Przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców składających ofertę wspólną. Ponoszą oni solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Ponadto wszyscy członkowie konsorcjum pozostają zobowiązani, aż do zupełnego zaspokojenia zamawiającego w zakresie obowiązków wynikających z umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych
Podkreślić należy, że Prezes UZP w jednej z kontroli podał, że jest teoretycznie możliwa sytuacja, w której w przypadku, gdy w skład konsorcjum wchodzi trzech wykonawców, każdy z nich wniesie gwarancję bankową bądź ubezpieczeniową, bądź jedno z poręczeń wskazanych w art. 148 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, tytułem zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Wówczas fizycznie będą występować trzy dokumenty (w jednej bądź różnych formach), ponieważ art. 148 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych zezwala wykonawcy na wybór jednej lub kilku form zabezpieczenia. Istotne przy tym jest, aby z treści tych dokumentów wynikało, że zabezpieczają to samo zobowiązanie. Jednocześnie zgodnie z art. 141 ustawy Prawo zamówień publicznych wnosząc zabezpieczenie w częściach, wykonawcy ci odpowiadają solidarnie, a zatem od każdego z nich zamawiający może dochodzić zabezpieczenia w całości.
Zapisz się na newsletter! Porady ekspertów oraz ostatnie nowelizacje Pzp na Twojej skrzynce!
Podstawa prawna: art. 23 ust. 3, art. 141, art. 148 ust. 1, art. 150 ust. 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 907 ze zm.); uchwała KIO z 22 lipca 2011 r., sygn. akt KIO/KU 54/11
Spr. dotyczy wadium ale do zabezpieczenia stosuje się odpowiednio:
Konsorcjum może złożyć wadium wystawione tylko na jednego konsorcjanta
Nie istnieją przeszkody we wniesieniu wadium w postaci gwarancji ubezpieczeniowej, w której treści gwarancji ujęty został jeden z podmiotów wspólnie ubiegających się o udzielnie zamówienia. Zgodnie z art. 23 ust. 3 ustawy Pzp przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. Dlatego też obowiązki, jakie ustawa kształtuje w stosunku do wykonawcy, będą dotyczyły tych wykonawców, którzy wspólnie biorą udział w postępowaniu (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 5 marca 2015 r.; sygn. akt KIO 336/15).
Odświeżę wątek.
Planujemy złożyć ofertę jako konsorcjum i chcielibyśmy aby każdy z członków konsorcjum wniósł zab. nal. wyk. umowy oddzielnie na swój zakres prac. Dla potwierdzenia iż możemy tak złożyć zabezpieczenie w wybranej przez każdego z członków konsorcjum formie zadaliśmy takie pytanie jednak zamawiający udzielił odp. że nie wyraża zgody na wniesienie łączonego zabezpieczenia. W mojej ocenie stanowisko zamawiającego jest błędne czy jednak się mylę ? W siwz oczywiście dopuszczono składanie ofert przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.
Nie znam przeciwskazań i zakazów. Ma tylko w sumie gwarantować wspólną i solidarną odpowiedzialność. Forma zależy od wykonawcy i zawsze może zmienić. Warunek co do róznych form - powinno to być odpowiednio opisane w umowie konsorcjum aby było wiadomo kto za co odpowiada i za ile.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Umowy w zamówieniach publicznych → Gwarancja ubezpieczeniowa - konsorcjum
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc