1

Temat: podwykonawca i zatrudnienie na umowę o prace

Witam Zamawiający zobowiązał Wykonawcę/podwykonawcę do zatrudnienia osób na umowę o pracę. Na etapie składania ofert Wykonawca nie przewidział iż będzie korzystał z podwykonawców. Przed podpisaniem umowy wykonawca stwierdza , iż osoby które wskazał w wykazie osób mają własne działalności i chce je wskazać jako podwykonawcę. Po pierwsze czy może zmienić sposób wykonywania zamówienia wprowadzić na tym etapie podwykonawców po 2 jeżeli te osoby mają własne działalności i same się zatrudniają to czy wymóg zatrudnienia na umowę o pracę zostanie spełniony jako że podwykonawca sam płaci sobie zus? Patrząc na art. 36ba ust 1 to tak jakby można było wprowadzić ale co zatrudnieniem na umowę?

2

Odp: podwykonawca i zatrudnienie na umowę o prace

W kwestii uznawania samozatrudnienia jako formy, która spełnia wymogi art. 29 ust. 3 PZP - zdania są podzielone.
Literalnie, - NIE. Bo w ustawi jest mowa o umowach o pracę.

W praktyce jest to uznawane, biorąc pod uwagę cel przepisu. Ja ostatnio również przed takim dylematem stanąłem i samozatrudnienie podwykonawcy zostało uznane.

3

Odp: podwykonawca i zatrudnienie na umowę o prace

To nie jest podwykonawstwo, tylko dysponowanie bezpośrednie.


http://www.pierog.pl/media/tms/catalog2/pages/page195/55376e5a187afdefinicja_umowy_o_podwykonawstwo_na_tle_innych_umow_zawieranych_przez_podwykonawce_w_celu_realizacji_zamowienia_publicznego.pdf

Osoby, którymi dysponuje wykonawca zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 pzp,stanowią zatem zasób własny wykonawcy i nie są wyodrębniane przez zamawiającego jako osobny podmiot niezależnie od charakteru stosunków prawnych łączących te osoby z wykonawcą, nawet w przypadku  prowadzenia  przez nie działalności gospodarczej.
Ponadto  osoby  te  co  do  zasady nie wykonują wyodrębnionej części zamówienia bezpośrednio na rzecz zamawiającego,
lecz wykonują prace w ramach działań wykonawcy.W tym miejscu należy również wskazać, że w orzecznictwie i doktrynie wyróżnia się bezpośrednie  i  pośrednie  dysponowanie  osobami  zdolnymi  do  realizacji  zamówienia. Wyodrębnienie  to  stało  się  konieczne  po  wprowadzeniu  do pzp  art.  26  ust.  2b  oraz odpowiednich przepisów  rozporządzenia  o  dokumentach.  W  przypadkach gdy  tytułem prawnym  do  powołania  się  przez  wykonawcę  na  dysponowanie  osobami  zdolnymi  do wykonania zamówienia jest stosunek prawny istniejący bezpośrednio pomiędzy wykonawcą a tymi osobami mamy do czynienia z dysponowaniem bezpośrednim. Bez znaczenia w tym przypadku jest,czy strony łączy umowa o pracę, umowa zlecenia czy też mamy do czynienia z  tzw.  samozatrudnieniem  się  osoby  fizycznej  prowadzącej  działalność  gospodarczą.  Z pośrednim dysponowaniem osobami zdolnymi do wykonania zamówienia mamy do czynienia w  sytuacji,gdy więź prawna istnieje pomiędzy wykonawcą a podmiotem trzecim, który w sposób bezpośredni dysponuje osobą,a nie bezpośrednio z tą osobą.

4 (edytowany przez mickeymouse 2017-01-26 09:35:31)

Odp: podwykonawca i zatrudnienie na umowę o prace

Krajowa Izba Odwoławcza w Wyroku z dnia 2016-11-24, sygn. KIO 2101/16 rozstrzygnęła jak należy interpretować wymagania wynikające z art. 29 ust. 3a ustawy Pzp w przypadku osób prowadzących działalność na własny rachunek i na własną odpowiedzialność ? w formie tzw. samozatrudnienia - (w omawianym przypadku sprawa dotyczyła wspólników spółki cywilnej.)

"Niemniej na rozprawie odwołujący doprecyzował, iż w zakresie tego zarzutu podnosi kwestię, że jako wykonawca działający w charakterze spółki osobowej, w której wspólnicy będą wykonywali czynności określone przez zamawiającego, nie ma obowiązku zatrudniania tych osób na umowę o pracę.
Czytając literalnie przepis art. 29 ust. 3a ustawy Pzp, należałoby dojść do wniosku, że osoba prowadząca działalność gospodarczą nie jest w stanie spełnić wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, a więc nie może wziąć udziału w przetargu. Z drugiej jednak strony, trudno dyskryminować przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Dlatego też art. 29 ust. 3a ustawy Pzp, należy interpretować przez pryzmat celu, jaki przyświecał ustawodawcy. Celem tym było położenie kresu patologii związanej z wymuszaniem na pracownikach zgody na pracę na umowach śmieciowych. Artykuł 29 ust. 3a ustawy Pzp, dotyczy bowiem stosunków między wykonawcą a pracownikami. Mamy tutaj do czynienia z czynnościami podejmowanymi bezpośrednio przez wykonawcę, których przepis ten nie obejmuje. W powyższym zakresie Izba wskazuje, iż w zakresie spółki osobowej, w której wspólnicy będą samodzielnie świadczyli pracę w zakresie czynności określonych przez zamawiającego, brak jest możliwości zastosowania obowiązku zatrudniania takich osób na umowę o pracę."

5

Odp: podwykonawca i zatrudnienie na umowę o prace

No i to jest przykład rozsądnego wyroku. Przy okazji spełnia jeszcze funkcję wykładniczą, nieprecyzyjnego i niekompleksowego uregulowania kwestii w samym przepisie.
Także Barbie 0803 - jesteś chyba zaspokojona..?

6

Odp: podwykonawca i zatrudnienie na umowę o prace

tak bardzo Wam dziękuje smile

7

Odp: podwykonawca i zatrudnienie na umowę o prace

Ciekawy (i długi) artykuł... :

http://wkb.pl/site/public/upload/upload/publikacje/Umowy%20o%20prace.pdf

8

Odp: podwykonawca i zatrudnienie na umowę o prace

barbie0803 napisał/a:

tak bardzo Wam dziękuje smile

Cieszymy się! Przecież nie ma nic lepszego niż zaspokojona dama.

A artykuł ciekawy. Przeczytałem cały. Lekko akademicki (teoretyczny) ale coś dla siebie wyciągnąć można.