1

Temat: Najem budynku

Pytanie przeniosłam z "inne"
Zamawiający posiada obiekt, który wymaga generalnego remontu. W związku z brakiem funduszy na jego remont Z. chce oddać w dzierżawę przedmiotowy obiekt. Najemca zobowiązany będzie wyremontować obiekt, w którym będzie prowadził działalność gospodarczą. Czy w takim przypadku, Zamawiający zawierając umowę najmu udziela zamówienia na roboty budowlane i zobowiązany będzie stosować ustawę PZP, czy ustawę o gospodarce nieruchomościami?

2

Odp: Najem budynku

Zamawiający zawiera tylko i wyłącznie umowę najmu z jednoczesnym zobowiązaniem najemcy do przeprowadzenia remontu. Zapewne z tytułu nakładów na remont najemca uzyska jakieś bonifikaty w cenie najmu. Wykonanie rb leży po stronie najemcy, więc to nie zamawiający udziela zamówienia na rb.

3

Odp: Najem budynku

Pzp nie ma zastosowania, jak motylek.

4

Odp: Najem budynku

Właśnie nie jestem pewna co do tego, że PZP nie ma zastosowania.
Znalazłam wyrok SN (16.09.09), w którym stwierdzono, iż" wyłączenie zastosowania ustawy PZP nie obejmuje zamówień, o których mowa w art. 4 pkt. 4 lit i, jeżeli nieruchomość ta, w szczególności budynek jeszcze nie powstał albo wymaga przeprowadzenia znacznych robót budowlanych (przebudowy, rozbudowy, itp) w rozumieniu PZP, w zakresie oczekiwanym przez zamawiającego, a zwłaszcza ze względu na rozmiary robót, w miarę ich postępowania, sfinansowanych przez niego".
I jeszcze (kontrola KN/51/10) "Gmina zaprosiła oferentów do złożenia oferty cenowej w zakresie wynajmu wybudowanego przez oferenta z jego środków, na nieruchomości stanowiącej własność gminy obiektu. Wybrany wykonawca i zamawiający zawarli porozumienie, w którym przewidzieli z jednej strony obowiązek wykonania określonych r.b, a z drugiej zapłaty wynagrodzenia, które było wkalkulowane w czynsz najmu obiektu. Analiza tej sprawy doprowadziła do wniosku, że mamy tu do czynienia z zamówieniem publicznym na r.b i nie było podstaw do zastosowania wyłączenia z art. 4.3 lit. i"

Konkluzja jest tak, że jeżeli wartość wykonanych prac ma być odliczana od należnych opłat za czynsz, to w takiej sytuacji umowa dzierżawy zawiera element zamówienia pub., ponieważ zamawiający zobowiązany jest do zwrotu nakładów poniesionych przez dzierżawcę związanych z realizacją r.b. Nie ma znaczenia z czyich środków wykonane mają być r.b, jeżeli wykonywane będą w całości wg. wymagań Z., na ściśle określony cel z założeniem, że po wybudowaniu (remoncie) obiekt zostanie oddany w najem.

5

Odp: Najem budynku

https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/interpretacja-przepisow/opinie-archiwalne/wylaczenie-stosowania-ustawy-prawo-zamowien-publicznych-do-nabywania-wlasnosci-i-innych-praw-do-nieruchomosci

6

Odp: Najem budynku

Marcel napisał/a:

https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/interpretacja-przepisow/opinie-archiwalne/wylaczenie-stosowania-ustawy-prawo-zamowien-publicznych-do-nabywania-wlasnosci-i-innych-praw-do-nieruchomosci

Czytałam, z treści wynika, że nie dotyczy umów, których przedmiotem jest, bez względu na sposób finansowania, nabycie, najem lub dzierżawa gruntów, istniejących budynków i innych nieruchomości lub praw do nich; niemniej dyrektywa obejmuje umowy o świadczenie usług finansowych, zawarte w dowolnej formie, równocześnie, przed lub po zawarciu umowy nabycia lub dzierżawy.
Wyłączenie to (zdaniem Prezesa KIO/KD 57/15 następuje tylko w przypadku nabycia lub najmu nieruchomości z gotowym już obiektem, który nie został wykonany (wyremontowany) na polecenie Z., czyli bez wcześniejszego określenia jego wymagań w stosunku do niego. I dalej powołując się na art. 16 lit. a dyrektywy 2004/18/WE stwierdza, iż wyłączenie stosowania dyrektywy dot. wyłącznie istniejących budynków i tylko "czystych" umów w obrocie nieruchomościami.

7

Odp: Najem budynku

Masz takie argumenty, że nie sposób nie powiedzieć "rób przetarg" smile. Chyba, że wynajmiecie za przysłowiową złotówkę i nic nie będziecie odliczać, bo niby od czego?