1

Temat: wadium w procedurze odwróconej

Witam, prowadzono postępowanie (przetarg nieogr. poniżej progów ) z zastosowaniem procedury odwróconej i od Wykonawcy najwyżej ocenionej oferty żądano złożenia dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu (wykaz robót bud.)  Wykonawca ten złożył wykaz i referencje ale z robotą budowlaną poniżej wymaganego minimum. Wykonawca ten został wezwany do uzupełnienia złożonych dokumentów, ale przesłał ponownie ten sam wykaz robót i referencje (nieoficjalnie Wykonawca ten w ten sposób chciał z postępowania zrezygnować). Czy w przypadku procedury odwróconej postępujemy tak samo jak w przypadku procedury zwykłej czyli uznajemy że uzupełnił ale nie spełnia warunku udziału i  należy mu zwrócić wadium.

2

Odp: wadium w procedurze odwróconej

https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/interpretacja-przepisow/opinie-archiwalne/zatrzymanie-wadium-na-podstawie-art.-46-ust.-4a-ustawy-prawo-zamowien-publicznych.

3

Odp: wadium w procedurze odwróconej

Wadium do zwrotu.

4

Odp: wadium w procedurze odwróconej

Dziękuję za linka tylko  że z treści tej interpretacji wynika że jednak powinno się zatrzymać wadium (chyba że ja źle interpretuję)

cyt. Z uwagi na fakt, iż przepis art. 46 ust. 4a ustawy PZP odnosi się wprost do art. 26 ust. 3 ustawy PZP, należy uznać, iż ocena czy w świetle art. 46 ust. 4a ustawy PZP wykonawca złożył ? na wezwanie zamawiającego - wymagane dokumenty lub oświadczenia winna być dokonywana według tych samych zasad, co ocena dokonywana na gruncie art. 26 ust. 3 ustawy PZP. W konsekwencji należy uznać, iż przez niezłożenie dokumentów, oświadczeń lub pełnomocnictw na wezwanie zamawiającego w świetle art. 46 ust. 4a ustawy PZP należy rozumieć nie tylko przypadek bierności wezwanego wykonawcy, gdy w ogóle nie składa dokumentu lub oświadczenia wskazanego w wezwaniu (brak fizyczny dokumentu), ale także sytuację, w której wykonawca składa dokument lub oświadczenie, z którego nie wynika potwierdzenie spełniania przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu lub spełniania przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego. Taka wykładnia art. 46 ust. 4a ustawy PZP odpowiada ratio legis tego przepisu.

dalej
cyt; "Zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych z sytuacją, w której niezłożenie dokumentów żądanych przez zamawiającego wynika z przyczyn nieleżących po stronie wykonawcy, mamy do czynienia - w świetle art. 46 ust. 4a ustawy PZP - w przypadku, gdy niemożność przedłożenia dokumentu potwierdzającego spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub potwierdzającego spełnianie przez oferowane usługi, dostawy lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, wynika z faktu, iż obiektywnie wykonawca ten, jak i oferowane przez niego usługi, dostawy lub roboty budowlane, nie spełniają tych warunków lub wymagań. Tym samym, obowiązek zatrzymania wadium na podstawie art. 46 ust. 4a ustawy PZP nie będzie dotyczył tych wykonawców, którzy złożyli oferty, pomimo że niespełniali warunków udziału w postępowaniu (np. nie legitymowali się określonym doświadczeniem), jak też, pomimo że oferowane przez nich usługi, dostawy lub roboty budowlane nie spełniały wymagań określonych przez zamawiającego."

Ponieważ WYkonawca ten posiada wymagane doświadczenie co sam wykazuje na swojej stronie internetowej w referencjach.

5 (edytowany przez jo 2017-04-25 07:33:40)

Odp: wadium w procedurze odwróconej

Reasumując należy stwierdzić, iż w ocenie Urzędu Zamówień Publicznych obowiązek zatrzymania wadium na podstawie art. 46 ust. 4a ustawy PZP będzie zachodził jedynie w przypadku zawinionego zaniechania złożenia żądanych dokumentów przez wezwanego wykonawcę, gdy to zaniechanie wykonawcy zmierza do obejścia prawa, w szczególności przez stworzenie warunków ku temu, by zamówienie zostało udzielone wykonawcy, który zaoferował najwyższą cenę. W związku z powyższym, obowiązek zatrzymania wadium nie aktualizuje się w stosunku do tych wykonawców, którzy złożyli oferty, pomimo że nie spełniali warunków udziału w postępowaniu, jak też, pomimo że oferowane przez nich usługi, dostawy lub roboty budowlane nie spełniały wymagań określonych przez zamawiającego.