Temat: art.29 ust. 3a ustawy pzp
Witam,
PN na zamieszczanie ogłoszeń w prasie, jakie postawić wymagania dotyczace zatrudniania na umowę o pracę ?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Inne → art.29 ust. 3a ustawy pzp
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Witam,
PN na zamieszczanie ogłoszeń w prasie, jakie postawić wymagania dotyczace zatrudniania na umowę o pracę ?
a z twojej dogłębnej oceny sytuacji, wymóg zatrudnienia na podstawie umowy o pracę powinien mieć tutaj miejsce?
3a. Zamawiający określa w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane wymagania zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. ? Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.).
Witam,
ten zapis w Ustawie to jeden z tych których najbardziej nie lubię.
To Zamawiający, a dokładniej mówiąc - pracownik Zamawiającego odpowiedzialny za zamówienia publiczne musi ocenić czy praca związana z danym zamówieniem powinna być wykonywana na zasadzie umowy o pracę czy też nie.
Skąd ma to wiedzieć?
Wiedziałby jeżeli byłby właścicielem, w tym przypadku - firmy zamieszczającej ogłoszenia w prasie. Ale skoro pracuje w zamówieniach publicznych u zamawiającego "budżetowego" to pewnie nie jest...
Teraz pytanie: pójść po najmniejszej linii oporu i zawsze w zamówieniach na usługi i roboty budowlane dawać zapis dot. konieczności zatrudnienia na umowę o pracę, czy może rozważać i na tyle na ile jest to możliwe zbadać czy dana usługa / robota budowlana może być wykonana przez osoby niekoniecznie zatrudnione na umowę o pracę. Tylko że w tym drugim przypadku to pracownik Zamawiającego bierze na siebie odpowiedzialność ewentualnego nieujęcia zapisów dot. konieczności zatrudnienia na umowę o pracę.
Ale tak żeby coś podpowiedzieć, a nie tylko wylewać żale na Ustawę Pzp: może kluczem będzie tutaj okres realizacji usługi. Jeżeli wynosi on rok i dłużej to można założyć pewna powtarzalność wykonywanych zadań w dłuższym okresie czasu - więc umowa o pracę. Jeżeli z kolei usługa będzie trwała np. 3 miesiące - wystarczy umowa zlecenia.
Pozdrawiam,
Adam
".... Tylko że w tym drugim przypadku to pracownik Zamawiającego bierze na siebie odpowiedzialność ewentualnego nieujęcia zapisów dot. konieczności zatrudnienia na umowę o pracę..." - szczerze to bardziej bym się bał wpisać że jakaś czynność wymaga zatrudnienia a faktycznie może nie wymagać.
W przypadku, gdy nie wpisujemy do SIWZ wymagań dotyczacych zatrudnienia na umowę o pracę, to czy należy jakąś wzmiankę o tym napisać w OPZ, jak to wyglada w praktyce ???
"szczerze to bardziej bym się bał wpisać że jakaś czynność wymaga zatrudnienia a faktycznie może nie wymagać." - moim zdaniem to już kwestia indywidualnego podejścia i praktyki jakie działanie wydaje się bardziej ryzykowne.
Tak czy inaczej, to nieporozumienie żeby pracownik od zamówień publicznych u Zamawiającego musiał określać takie rzeczy.
Pozdrawiam,
Adam
do tej pory tylko w robotach odnośnie pracowników na budowie oraz w stosunku do osób pełniących ochronę taki wymóg zatrudnienia jest dla mnie dosyć jasny ,
robię przetarg na dowóz dzieci niepełnosprawnych gdzie jest kierowca i opiekun i co mam wpisać??
przypomnijmy sobie:
https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/interpretacja-przepisow/opinie-archiwalne/opinia-dotyczaca-art.-29-ust.-3a-ustawy-pzp
" .....a) wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, b) wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy, c) w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, d) i w czasie przez niego wyznaczonym ...." doszedłem do wniosku że spełnia wymagania i powinien być zatrudniony o umowę o pracę ale czy to da się obronić??
a teraz po niewczasie po ogłoszeniu zastanawiam się czy też tego typu zamówienie nie podlega pod zamówienia na usługi społeczne? np Świadczenie usług na rzecz społeczności,
roboty budowlane praca pod nadzorem robotnik- majster, kierownik budowy
usługa kierowca=kierowca moim zdaniem nie musi być zatrudniony na podstawie umowy o pracę
roboty budowlane ......., kierownik budowy
kierownik budowy na umowę o pracę ???
Nie kierownik tylko robotnik bo wykonuje prace pod nadzorem
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Inne → art.29 ust. 3a ustawy pzp
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc