1

Temat: art. 29 ust. 3a a brak informacji w opisie przedmiotu zamówienia

Zamawiający napisał w SIWZ, że wymaga umów o pracę od osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia. Jest to napisane w punkcie 11 specyfikacji zaraz pod warunkami udziału w postępowaniu. Do specyfikacji jest załącznik o nazwie "OPIS przedmiotu ZAMÓWIENIA", w którym nie ma nic wspomniane o umowach o pracę i art. 29. ust. 3a. Nadmieniam, że w umowie jest wymóg zatrudnienia na umowę o prace, są określone kary za niezatrudnienie na umowę o pracę i opisane jest w jaki sposób zamawiajacy będzie kontrolował umowy.

Moje pytanie brzmi następująco: Podpisaliśmy już umowę z Zamawiającym, w opisie przedmiotu zamówienia nie było nic wspomniane o umowach o pracę, co jest niezgodne z art. 29 ust. 3a ustawy Pzp. W umowie mamy cały rozdział o umowach o pracę, karach i kontroli. Czy Zamawiający może od nas egzekwować umów, jeśli wbrew art. 29 ust. 3a nie określił w opisie przedmiotu zamówienia wymagań dot. umów o pracę? O umowach było wspomniane w projekcie umowy i w treści siwz, ale nie w opisie przedmiotu zamówienia.

2

Odp: art. 29 ust. 3a a brak informacji w opisie przedmiotu zamówienia

Może. Umowa jest integralną częścią SIWZ, w której jest zawarty opis przedmiotu zamówienia.

3 (edytowany przez mickeymouse 2017-12-20 07:33:24)

Odp: art. 29 ust. 3a a brak informacji w opisie przedmiotu zamówienia

romek2 napisał/a:

Zamawiający napisał w SIWZ, że wymaga umów o pracę od osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia.

Czy nie jest to zbyt ogólny zapis? Czy te czynności określone są w umowie? Zgodnie z Opinią dotycząca art. 29 ust. 3a ustawy Pzp uwzględniająca wspólne stanowisko Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych oraz Generalnego Inspektora Danych Osobowych z dnia 28 kwietnia 2017 r.:

(...) Odnajdując czynności mające charakter czynności z Kodeksu pracy, zamawiający będzie zobowiązany do wyspecyfikowania wszystkich tych czynności. Niezgodne z treścią art. 29 ust. 3a ustawy Pzp byłoby wskazanie tylko niektórych czynności, choćby miały znaczenie doniosłe dla zamawiającego i pominięcie innych mających np. znaczenie drugorzędne. Niedopuszczalne będzie zarówno scedowanie tego obowiązku na wykonawcę, np. w formie zapisu, że jeśli wykonawca ujawni po swojej stronie czynności o takim charakterze zobowiązany będzie zawrzeć z pracownikami je wykonującymi umowy o pracę, jak też nadmiernie ogólne ich wskazanie, np. w formie zapisu, że zamawiający wymaga zatrudnienia na podstawie umowy o pracę wszystkich osób wykonujących czynności o takim charakterze podczas realizacji, etc (...)

4

Odp: art. 29 ust. 3a a brak informacji w opisie przedmiotu zamówienia

1 SIWZ zawiera postanowienia dotyczące zatrudnienia (nie ma różnicy czy to jest pkt 4 czy pkt 24).
2 Są stosowne uregulowania w umowie która ma na tym etapie nadrzędne znaczenie.
3 Kwestia dyskusyjna jaki zakres czynności realizowanego zamówienia podlega zapisom umowy.
4 Co do zasady umowy o pracę powinny być zawarte.