1

Temat: wezwanie 26 ust 3

pn RB żądałem kosztorysu szczegółowego wykonawca do ofert załączył kosztorys uproszczony czy mogę wezwać na podstawie 26.3 " ....lub innych dokumentów niezbędnych......." do przedłożenia szczegółowego kosztorysu oferta będzie pierwsza w rankingu, w zasadzie już teraz nic nie może zmienić w kosztorysach.

2

Odp: wezwanie 26 ust 3

Zamawiający nie może żądać uzupełnienia kosztorysu na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp.
Raczej oferta do odrzucenia.
Zerknij wyrok z 17 marca 2015 r. (sygn. akt KIO 437/15), w którym stwierdzono, że ? cyt.:
?(?) ceny jednostkowe będą wykorzystywane do rozliczeń stron (?). W przekonaniu Izby, stwierdzony brak ma charakter zasadniczy, niepodlegający konwalidacji w dopuszczalnych trybach art. 87 ust. 1 lub ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp. Uzupełnienie kosztorysu ofertowego z oznaczeniem cen jednostkowych na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy Pzp ? umożliwiającego wyjaśnianie treści oferty, prowadziłoby do wytworzenia nowej treści oferty, po upływie wyznaczonego terminu, takiej której pierwotnie oferta ta nie zawierała. Kosztorys ofertowy nie kwalifikuje się do uzupełnienia w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, gdyż nie stanowi ani dokumentu podmiotowego ani przedmiotowego, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp?.

3

Odp: wezwanie 26 ust 3

tylko tu jest trochę inna sytuacja bo kosztorys złożył tylko zły i po ewentualnym dostarczeniu szczegółowego ceny jednostkowe sie nie mogę zmienić jednak faktycznie problemem  jest "Kosztorys ofertowy nie kwalifikuje się do uzupełnienia w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, gdyż nie stanowi ani dokumentu podmiotowego ani przedmiotowego, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp?" szkoda oferty bo reszta w porządku i cena realna.

4

Odp: wezwanie 26 ust 3

A to oferta najwyżej oceniona?.

5

Odp: wezwanie 26 ust 3

jak nie odrzucę to tak

6

Odp: wezwanie 26 ust 3

Bym nie odrzucał - inaczej niż kolega - kosztorys ofertowy jest - cena z niej wynika, i która zapewne jest wpisana do formularza ofertowego. Zbytni formalizm.

7

Odp: wezwanie 26 ust 3

I nie jest to niezgodne z treścią SIWZ Dla przykładu. Nadal aktualne moim zdaniem:

- O niezgodności treści oferty z treścią siwz można mówić w sytuacji, gdy oferta nie odpowiada w pełni przedmiotowi zamówienia w ten sposób, że nie zapewnia realizacji go w całości. Sformułowania ?treść oferty? i ? treść siwz? jednoznacznie wskazują na aspekt merytoryczny obu dokumentów- wyrok KIO z 29.08.2008r,KIO/UZP 847/08,KIO/UZP 851/08/

- Zamawiający może dokonać odrzucenia oferty na podstawie art. 89ust.1 pkt.2 pzp jedynie w sytuacji ustalenia w sposób nie budzący wątpliwości, że oferta wykonawcy nie zapewnia realizacji zamierzonego i opisanego w siwz celu, a oferowane świadczenie nie odpowiada wyrażonych w treści siwz wymaganiom.- wyrok KIO z 16.01.2012r.KIO 22/12

Jak najbardziej - oferta wykonawcy zapewni realizację zamierzonego i opisanego w siwz celu - wnioskując z powyższego.

8

Odp: wezwanie 26 ust 3

nie jest to z dofinansowania, wezwę do przedłożenia kosztorysu (tak szczerze to nie wiem dlaczego jednostka merytoryczna chciała koniecznie kosztorys szczegółowy)

9

Odp: wezwanie 26 ust 3

Ale też  nie możesz wezwać!. Niech przedłoży przed zawarciem umowy.

10

Odp: wezwanie 26 ust 3

Uwaga! Niedołączenie bądź dołączenie niepełnego kosztorysu do oferty może prowadzić do jej odrzucenia
Daniel Wycinka
Dodano: 19 kwietnia 2011
Dodaj do ulubionych
AAA
Pytanie:
W przetargu nieograniczonym na roboty budowlane zamawiający zażądał w siwz dołączenia do oferty z wynagrodzeniem obmiarowym przedstawienia kosztorysu szczegółowego sporządzonego na podstawie załączonego przedmiaru robót. W naszej ofercie załączyliśmy kosztorys uproszczony z wycenionymi wszystkimi pozycjami. Mimo że oferta została sporządzona prawidłowo co do treści i zawierała wszystkie elementy i koszty związane z wykonaniem zamówienia, a różniła się tylko formą od opisanej w siwz, zamawiający odrzucił ją, powołując się na art. 89 pkt 2 ustawy Pzp. Czy zamawiający miał podstawy prawne do odrzucenia oferty? Czy odwołanie wobec czynności zamawiającego może przynieść zmianę werdyktu?

Odpowiedź:
W przypadku gdy zamawiający wymaga dołączenia do oferty kosztorysu szczegółowego, przy zastrzeżeniu ustalenia kosztorysowego wynagrodzenia, wykonawca, który nie złoży wypełnionego kosztorysu lub kosztorys uproszczony, narażany jest na odrzucenie złożonej oferty.

Kosztorys ofertowy zawiera spis czynności do wykonania oraz wyliczenie ceny oferty i stanowi on treść oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego, tj. określa istotne postanowienia umowy, która ma być zawarta. Doniosłość tego dokumentu przy ustalonym wynagrodzeniu kosztorysowym wynika z faktu, iż umożliwiać on będzie ustalenie ostatecznego wynagrodzenia, jakie będzie należne wykonawcy po wykonaniu zamówienia. Tym samym niedołączenie bądź też dołączenie niepełnego kosztorysu do oferty prowadzi do jej odrzucenia.

Czy złożenie odwołania może spowodować zmianę decyzji zamawiającego?
W przypadku gdy wykonawca złożył zamiast wymaganego wprost w siwz kosztorysu szczegółowego kosztorys uproszczony, to możliwość złożenia skutecznego odwołania uzależniona jest od wykazania, iż wykonawca określił w załączonym przez siebie kosztorysie cenę każdego składnika cenotwórczego, w taki sposób, iż zamawiający będzie miał możliwość obliczenia ostatecznego wynagrodzenia w oparciu o posiadane dane. Co do zasady jednak należy przyjąć, iż kosztorys uproszczony, pomimo że uwzględnia wszystkie elementy mające wpływ na cenę, to nie zawiera danych cenowych każdego ze składników oferty, które to znajdują się w kosztorysie szczegółowym (np. zawiera ogólny koszt materiałów niezbędnych do wykonania instalacji elektrycznej, natomiast nie zawiera jednostkowych cen za poszczególne elementy instalacji).

Podstawa prawna

art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
Odpowiedź udzielona:
19 kwietnia 2011 r.

Autor: Daniel Wycinka
Radca prawny. Obecnie pracownik kancelarii prawnej, wcześniej pracował w Urzędzie Zamówień Publicznych.

11

Odp: wezwanie 26 ust 3

Wyrok z dnia 21 lipca 2015 r., KIO 1455/15

"znaczenie spornych dokumentów należy oceniać nie przez pryzmat ustalonego przez Zamawiającego wynagrodzenia, ale w świetle wymagań i znaczenia przypisanego im przez Zamawiającego.

Skoro Zamawiający ustalił, że treść zobowiązania wykonawcy ma być opisana w konkretnym dokumencie w określony sposób, to brak spełnienia powyższego wymogu musi prowadzić do wniosku, że oferta treści wymagań SIWZ nie realizuje. Co więcej, jeśli Przystępujący nie przedstawił żądanych dokumentów w kształcie wymaganym przez Zamawiającego, to nie jest również możliwa ich ocena dla celów wskazanych przez Zamawiającego. Powyższe winno skutkować odrzuceniem oferty Przystępującego i jednoznacznie świadczy o naruszeniu zasady równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji.
Jednocześnie, na marginesie zauważyć należy, że treść i zakres świadczenia wykonawcy musi wynikać z oferty i z tych przyczyn jakiekolwiek uzupełnienia w tym zakresie nie są możliwe. Nie ma więc podstaw do zastosowania przepisu art. 26 ust. 3 ustawy P.z.p., stoją temu na przeszkodzie zarówno przepisy art. 84 ust. 1 ustawy P.z.p., art. 87 ust. 1 ustawy P.z.p., jak również art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy P.z.p."

12

Odp: wezwanie 26 ust 3

to kiszka