1

Temat: zła podstawa prawna w ośw. o grupie kapitałowej

Witam w zał. do SIWZ tj. oświadczeniu o GK wpisałam w treści złą podstawę prawną ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów tj. (Dz.U z 2017r. poz.1089, 1132), zamiast (Dz. U. z 2017 r. poz.229 z późn.zm.), przetarg unijny z dofinansowaniem, czy jest to poważne naruszenie i czy dokonywać zmiany treści SIWZ - do terminu otwarcia ofert zostało jeszcze sporo czasu.

2

Odp: zła podstawa prawna w ośw. o grupie kapitałowej

Nic się nie stało. Nawet gdy w SIWZ zamieścisz takiej informacji i wzoru oświadczenia - jest to obowiązek wykonawcy. Brak w SIWZ informacji o złożeniu oświadczenia o GK nie zwalnia wykonawcy z obowiązku złożenia oświadczenia.

3

Odp: zła podstawa prawna w ośw. o grupie kapitałowej

Zostawić jak jest.

4

Odp: zła podstawa prawna w ośw. o grupie kapitałowej

Konsekwencje braku zamieszczenia w SIWZ wymogu złożenia przez wykonawców listy podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej a późniejsze obowiązki zamawiającego (podobnie jest w przypadku obowiązującego art. 24 ust. 11 Pzp)

W ocenie Izby okoliczność braku zamieszczenia w siwz wymogu złożenia przez wykonawców listy podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 pkt 5, albo informacji o tym, że wykonawca nie należy do grupy kapitałowej, nie zwalniała Zamawiającego z obowiązku wezwania wykonawców do złożenie stosownego oświadczenia w trybie art. 26 ust. 3 ustawy P.z.p.. Wskazać bowiem należy, że oświadczenia w przedmiocie przynależności do grupy kapitałowej jest obowiązkiem wykonawcy wynikającym z mocy ustawy to jest wprost z art. 26 ust. 2d ustawy, zgodnie z którym wykonawca, wraz z wnioskiem lub ofertą, składa listę podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 pkt 5, albo informację o tym, że nie należy do grupy kapitałowej. W ocenie Izby ustawodawca nie pozostawił możliwość żądania takiego dokumentu uznaniu zamawiającego.

Należy bowiem zwrócić uwagę na treść art. 26 ustawy P.z.p. Ustawodawca w art. 26 ust. 1 i 2  ustawy P.z.p. oraz w art. 26 ust. 2a ustawy odmiennie określił wymogi co do żądnych dokumentów. Ustawodawca w powyższych przepisach określił role zamawiającego poprzez wskazanie w art. 26 ust. 1 ustawy P.z.p. - ?Zamawiający żąda?, w art. 26 ust. 2 ustawy P.z.p. - ?zamawiający może żądać?, w art. 26 ust. 2a ustawy P.z.p. - ?Wykonawca na żądanie zamawiającego?. Natomiast art. 26 ust. 2d ustawy P.z.p., który statuuje obowiązek składania oświadczenia o przynależności do grupy kapitałowej nie uzależnia obowiązku złożenia takiego oświadczenia od zachowania zamawiającego, jak już bowiem powoływała Izba ?Wykonawca, wraz z wnioskiem lub ofertą, składa listę podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 pkt 5, albo informację o tym, że nie należy do grupy kapitałowej.? Ustawodawca tym samym wskazał, że obowiązek złożenia takiego oświadczenia powstaje z mocy samego prawa i nie jest zależy od woli zamawiającego. W konsekwencji, Izba podziela stanowisko Prezesa UZP, iż Zamawiający naruszył zatem art. 26 ust. 3 ustawy nie wzywając wykonawców do uzupełnienia oświadczenia w zakresie listy podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 pkt 5, albo informacji o tym, że wykonawca nie należy do grupy kapitałowej,

Zob. uchwałę 4 marca 2015 r., KIO/KD 12/15

Możesz dokonać zmiany SIWZ - będzie to zmiana nieistotna.

Oczywiście może wystąpić sytuacja absurdalna. Jeżeli taką omyłkę popełniłaś w ogłoszeniu - no to mamy absurdzik. Ktoś może uznać, że zmiana SIWZ ma wpływ na zmianę ogłoszenia.

Odpowiem Tobie tak - dla mnie to żaden błąd. Ja takim i (tu przepraszam) omyłkami nie przejmuję. Ty decydujesz.