Co do zasady w postępowaniu publicznym bierze udział nie oddział, tylko wykonawca zagraniczny działający za pośrednictwem swojego oddziału. Innymi słowami: oddział bierze udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia działając wyłącznie w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy.
Czasami mylnie uważa się, że oddział jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, określoną w art. 2 pkt 11 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: Pzp). Przepis ten jednak odnosi się do jednostek, którym ustawy wyraźnie nadały zdolność prawną, w efekcie czego jednostka taka nabyła przymiot tzw. ułomnej osoby prawnej (a więc np. spółki osobowe : jawna, partnerska, komandytowa oraz komandytowo- akcyjna, a także wspólnoty mieszkaniowe).
Oddział nie jest więc samoistnym podmiotem, mimo że jest to struktura wyodrębniona i samodzielna. Jest on częścią działalności wykonywanej przez przedsiębiorcę, wprawdzie wyodrębnioną organizacyjnie, ale nie podmiotowo. Nie jest zatem innym bytem niż sam przedsiębiorca.
Oznacza to, że każde działanie podejmowane w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego przez oddział przedsiębiorcy, należy uznać za czynność bądź oświadczenie samego przedsiębiorcy. (Z zastrzeżeniem oczywiście, że osoba wykonująca daną czynność lub składająca oświadczenie woli/wiedzy została należycie umocowana do reprezentowania danego przedsiębiorcy w oddziale).
Do oferty złożonej przez oddział powinny zostać załączone dokumenty potwierdzające spełnianie warunków udziału w postępowaniu przez przedsiębiorcę, w imieniu którego ofertę składa oddział (czyli w tym przypadku przez przedsiębiorcę zagranicznego). Nie jest przy tym konieczne załączanie jakichkolwiek dodatkowych pełnomocnictw od przedsiębiorcy dla oddziału do reprezentowania przedsiębiorcy w postępowaniu przetargowym.