ja zasugerowałam sie wcześniej odpowiedzią udzieloną w Lexie na moje pytanie, poniżej odpowiedź:
Kiedy należy wymagać w SIWZ, w warunku dotyczącym osób - uprawnień bez ograniczeń?
Zamówienie dotyczy termomodernizacji budynków szkoły, pozwolenie na budowę będzie tylko na instalację gazową.
Czy warunek może brzmieć tak jak poniżej, czy zamawiający ma dookreślić, że uprawnienia te mają być bez ograniczeń?
?Wykonawca dysponuje osobami posiadającymi kwalifikacje zawodowe lub doświadczenie: ? do pełnienia funkcji kierownika robót posiadającą uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w zakresie kierowania robotami budowlanymi ? w specjalności konstrukcyjno?budowlanej ? do pełnienia funkcji kierownika budowy sanitarnych, posiadającą uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w zakresie kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Zamawiający określając wymagania w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych, dopuszcza: uprawnienia równoważne ? dla osoby, która posiada uzyskane przed dniem wejścia w życie ustawy z 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202) - dalej p.b., uprawnienia lub stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie i zachowała uprawnienia do pełnienia tych funkcji w dotychczasowym zakresie, odpowiadające im uprawnienia wydane obywatelom państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem art. 12a p.b. oraz innych przepisów ustawy Prawo Budowlane oraz ustawy z 18.03.2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65)"
Odpowiedź
Wymóg dysponowania przez wykonawcę osobami posiadającymi uprawnienia budowlane w określonej specjalności bez ograniczeń, powinien być stosowany w przypadku skomplikowanych robót budowlanych, obejmujących przebudowę lub rozbudowę budynku.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 22 ust. 1a ustawy z 29.01.2004 r. ? Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986) ? dalej p.z.p., zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu oraz wymagane od wykonawców środki dowodowe w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia, w szczególności wyrażając je jako minimalne poziomy zdolności.
Z powyższej regulacji wynika, że ?określone przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu mają być proporcjonalne do przedmiotu zamówienia.? (por. Nowicki Józef Edmund, Prawo zamówień publicznych. Komentarz aktualizowany, Lex/el 2018). Powyższe koresponduje z wyrażoną w art. 7 ust. 1 p.z.p. zasadą proporcjonalności, przewidującej podejmowanie przez zamawiającego działań adekwatnych do zaistniałej sytuacji.
W świetle powyższego, wymóg dysponowania przez wykonawcę osobami posiadającymi uprawnienia budowlane w określonej specjalności bez ograniczeń, powinien być stosowany w przypadku skomplikowanych robót budowlanych, obejmujących np. przebudowę lub rozbudowę budynku.
Natomiast roboty budowlane, polegające jedynie na termomodernizacji budynków, mogą być z powodzeniem realizowane również przez osoby, posiadające uprawnienia budowlane w określonej specjalności w ograniczonym zakresie. W takim przypadku wymóg dysponowania przez wykonawcę osobami posiadającymi uprawnienia budowlane w określonej specjalności bez ograniczeń, byłby wymogiem zbyt wygórowanym i tym samym naruszającym w/w zasadę proporcjonalności oraz naruszającym zasady stawiania warunków wykonawcom, określone we wskazanym na wstępie art. 22 ust. 1 p.z.p.
Zamawiający, ustalając jaki warunek w zakresie wymogu dysponowania przez wykonawcę osobami posiadającymi uprawnienia budowlane w określonym zakresie, będzie adekwatny do potrzeb w związku z określonymi robotami budowlanymi, powinien sugerować się zapisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 11.09.2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1278), które określa do jakich robót jest uprawniona osoba, posiadająca określony zakres uprawnień budowlanych.