1

Temat: opłaty notarialne

Witam,
Mam pytanie. Czy do opłaty notarialnej za wypis z aktu notarialnego czy aktu poświadczenia dziedziczenia ma zastosowanie pzp?

2

Odp: opłaty notarialne

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ4.nsf/main/3951C0F8

"Wykonywanie czynności notarialnych, podobnie jak świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego lub adwokata, jest więc wykonywaniem usługi w rozumieniu przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Notariusz jest osobą zaufania publicznego i przy wykonywaniu swoich czynności cieszy się ochroną należną funkcjonariuszowi publicznemu (art. 2 § 1 ustawy z dna 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie, t.j. Dz.U. z 2002 r., Nr 42, poz. 369), jednakże brak jest postaw, by przepisy ustawy Prawo o notariacie uznać za wyłączające obowiązek stosowania Prawa zamówień publicznych przy udzielaniu zamówienia na usługi notarialne. Świadczenie usług notarialnych w Polsce odbywa się z zachowaniem zasady konkurencyjności przy wyborze podmiotu dokonującego czynności notarialnych i nie istnieje w obrocie prawnym, tak jak to miało miejsce przed reformą notariatu, akt ustanawiający sztywne ceny czynności notarialnych.

Zgodnie z art. 5 Prawa o notariacie wynagrodzenie notariusza za dokonanie czynności notarialnych określa umowa ze stronami czynności, przy czym jego wysokość nie może być wyższa niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności. Taksę ustala, w drodze rozporządzenia, Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Finansów i po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Notarialnej. Wydane na podstawie tego przepisu rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 kwietnia 1991 r. w sprawie taksy notarialnej postanawia w § 1 ust. 1, że stawki określone rozporządzeniem są maksymalnymi stawkami wynagrodzenia przysługującego notariuszom za wykonywane czynności notarialne. Mając na uwadze przytoczone przepisy, stwierdzić należy, że powierzenie czynności notarialnych przez podmiot zobowiązany do stosowania przepisów o zamówieniach publicznych przy udzielaniu zamówień, podlega przepisom ustawy Prawo zamówień publicznych. Wprawdzie odmienne stanowisko w tym przedmiocie zajęła Krajowa Rada Notarialna w uchwale dnia 25 kwietnia 2003 r. zawierającej zakaz uczestnictwa przez notariuszy w przetargach na sporządzenie czynności notarialnej, ale należy zwrócić uwagę, iż uchwała ta została uchylona wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2004 r. (sygn. III SZ 4/03)."