1

Temat: Poprawa błędów w kosztorysie ofertowym

Mam problem z interpretacją art. 88. Czy zamawiający ma obowiązek poprawić omyłki rachunkowe w obliczeniu ceny w kosztorysie ofertowym wykonawcy opracowanym metodą kalkulacji uproszczonej? W złożonym kosztorysie ofertowym prawie w każdej pozycji występuje błąd polegający na niewłaściwym iloczynie ceny jednostkowej i ilości jednostek przedmiarowych. Czy należy każdą taką pozycję poprawić (kilkaset !!!), przeliczyć cenę ofertową i zawiadomić o poprawie wszystkich uczestników?

2

Odp: Poprawa błędów w kosztorysie ofertowym

ojojoj ale masz poprawiania

3

Odp: Poprawa błędów w kosztorysie ofertowym

Ratuje cię ryczałt. W przeciwnym razie żmudne poprawianie, czyli przemnażanie, sumowanie, zawiadamianie i czekanie ... na zgodę wykonawcy który taki los ci zgotował

4

Odp: Poprawa błędów w kosztorysie ofertowym

A więc jednak.  Szkoda, że ustawodawca nie przewidział jak niechlujnie potrafią opracować swoje kosztorysy niektórzy wykonawcy i narzucił obowiązek poprawiania takich "arcydzieł". Gdyby chociaż ta oferta była najkorzystniejsza, niestety jest przedostatnia jeśli chodzi o cenę.

5

Odp: Poprawa błędów w kosztorysie ofertowym

zycie....

pociesze ciebie bo wlasnie robie to samo smile na szczescie mniej pozycji...

6

Odp: Poprawa błędów w kosztorysie ofertowym

Zgodnie z ustawą Zamawiający poprawia pomyłki a Wykonawca musi wyrazić zgodę na poprawienie pomyłek.
Błędy w kosztorysach są częste i wynikają min. z tego że programy kosztorysowe których używają wykonawcy wyliczają ceny jednostkowe "od wartości końcowej". Innym błędem w przypadku kosztorysów robionych w excelu jest nie zaznaczanie w opcjach dokładności obliczeń "jak pokazano".
Jeśli chcesz uniknąć tej pracy na przyszłość żądaj od projektantów odpowiednio przygotowanego druku kosztorysu ślepego w excelu i zamieść go w internecie.
Ryczałt nie jest dobrym rozwiązaniem, w przypadku źle przygotowanej dokumentacji gdyż wykonawcy wyliczają cenę z dużym zapasem na możliwość wykonania robót dodatkowych, a więc istnieje duże prawdopodobieństwo że zostanie przekroczony budżet. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że ilość robót z projektu zazwyczaj się nie zgadza z tym co zostanie wykonane prze wykonawcę i może się okazać że sporo przepłacicie, może też się okazać że zarobicie a starci wykonawca - może więc się okazać systemem nisprawiedliwym dla którejś ze stron.
Moja rada nie kupuj źle przygotowanej dokumentacji projektowej.

7

Odp: Poprawa błędów w kosztorysie ofertowym

Dziękuję za cenne rady, ale niestety nawet zapis o treści: "Wykonawca ponosi odpowiedzialność za narzędzia (programy komputerowe, arkusze kalkulacyjne, programy kosztorysowe) użyte do wyliczenia cen i wartości kosztorysu ofertowego. W szczególności wykonawca odpowiada za błędy wynikające z zaokrąglania wyników obliczonych wartości do wymaganych dwóch miejsc po przecinku tzn. do pełnych groszy, zgodnie z polskim systemem płatniczym" sad(

8

Odp: Poprawa błędów w kosztorysie ofertowym

Nie pomaga