1 (edytowany przez Zbyszek 2006-09-04 13:01:00)

Temat: Zamawiający z Niepołomic

Poniżej są kolejne kroki postępowania z jakim się zetknąłem. Pytanie: czy Wykonawca może wnieść odwołanie?

I. ZAMAWIAJĄCY

1. Tryb przetarg nieograniczony
2. Przedmiot zamówienia ? dostawa materiałów kanalizacyjnych

3. Według  SIWZ

- Materiały należy dostarczać sukcesywnie przez cały czas trwania umowy w miejsca wskazane przez Zamawiającego.
- Wykaz materiałów stanowi załącznik nr 4 do niniejszej specyfikacji.
Specyfikacja materiałów (zał. nr 4) (przykład ? 1 i 6 część tabeli)

Rury kanalizacyjne z rdzeniem spienionym
Nazwa      j.m.  Ilość Cena netto  Wartość netto VAT % Cena brutto Wartość brutto
Rura ....     szt.    572                   
Rura ..       szt.   1780                   
Rura ....     szt.    310                   

Rura PE

Nazwa         j.m.   Ilość  Cena netto Wartość netto  VAT % Cena brutto Wartość brutto
Rura PE  .   szt.     8                   
Rura  ......... szt.   33                   
                            Wartość netto:                  Wartość brutto:   


-Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych. Oferty nie zawierające pełnego zakresu przedmiotu zamówienia zostaną odrzucone.
-Cena oferty winna być podana jako netto, należny podatek VAT oraz cena brutto
-Cena musi zostać podana w złotych polskich z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku
4. We wzorze umowy są zapisy
Za wykonanie Umowy Wykonawcy przysługuje wynagrodzenie w kwocie....................zł. (słownie:
Wymieniona w ust. 1 kwota zawiera ........ % podatek VAT.
Wynagrodzenie nie podlega waloryzacji.
Zamawiający dopuszcza fakturowanie częściowe.

II. WYKONAWCA

Policzył cenę: cena netto jednej sztuki + VAT    x ilość sztuk i dodał ceny brutto

III. ZAMAWIAJĄCY
Oferta została odrzucona

Uzasadnienie odrzucenia oferty
Art. 89 ust. 1 pkt. 6
Oferta została odrzucona ponieważ wykonawca dokonał błędu w obliczeniu ceny

IV. WYKONAWCA
Złożył protest

Protest zostaje wniesiony wobec czynności:

1) dokonania zwrotu wadium wpłaconego przez firmę...................., niezgodnie z art. 46 PZP
2) braku informacji, o których mowa, w art. 92 ust. 1 pkt. 1 PZP , na stronie internetowej Zamawiającego.

Zamawiający swoim postępowaniem naruszył następujące przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych:
-Art. 46 PZP
-Art. 92 ust. 1 pkt. 1 PZ

Uzasadnienie

1) Zamawiający w SIWZ pkt 12.1 podał: ?Cena oferty winna być podana jako netto, należny podatek VAT oraz cena brutto?. Nie sprecyzował jednak sposobu obliczenia ceny. Zamawiający podał w ?Specyfikacji materiałów na wykonanie kanalizacji sanitarnej wsi .......etap IV? układ tabeli, który nie precyzuje poszczególnych pojęć oraz nie podaje algorytmu obliczenia ceny. Z układu tabeli wynika, że cena netto dotyczy ceny jednostkowej netto, a wartość brutto ceny jednostkowej brutto. Wobec czego w tabeli powinna być podana cena jednostkowa netto, wartość netto = cena jednostkowa netto x ilość, stawka podatku VAT, wartość jednostkowa brutto oraz wartość brutto = cena jednostkowa brutto x ilość. Inny sposób odczytania tabeli nie ma sensu. Gdyby VAT dotyczył wartości netto to, na czym polegałaby różnica pomiędzy ceną brutto, a wartością brutto? Ponadto we wzorze umowy par. 3 ust. 1 podana jest cena brutto oraz dopuszczalna jest możliwość fakturowania częściowego, co w szczególności może powodować wystawienie faktury za każdą sztukę. W takim przypadku cena podana w ofercie będzie odpowiadała sumie cen za poszczególne faktury częściowe. Odczytanie tabeli w sposób inny niż dokonany przez wykonawcę może spowodować różnicę pomiędzy ceną oferty, a sumą cen za poszczególne faktury częściowe.
Art. 88 ust. 1 PZP mówi o sposobie obliczania ceny jako iloczynu ceny jednostkowej oraz liczby jednostek miar. Art. 1 PZP definiuje cenę, odwołując się do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r.
o cenach, jako:
cena - wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

A więc cena jednostkowa powinna dotyczyć w niniejszym przetargu ceny jednostkowej brutto i cena brutto powinna być obliczona jako iloczyn ceny jednostkowej brutto i ilości sztuk.

Mając na uwadze powyższe oraz naruszenie interesu prawnego firmy żądamy:
- uznania oferty firmy ......................................
- powtórzenia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty w części dotyczącej obliczenia ceny,
  a w szczególności uznania ceny Wykonawcy jako podanej prawidłowo,
- sprawdzenia oferty firmy: ..............................................................................................,
  a w szczególności sposobu obliczenia ceny.

V. ZAMAWIAJĄCY
Złożenie protestu

Protest został odrzucony na podstawie art. 184
Uzasadnienie
W SIWZ Zamawiający żądał podania ceny oferty jako ceny netto, należnego podatku VAT i ceny brutto. Zgodnie z art. 88 pkt. 3 lit. A PZP ? w przypadku oferty z ceną określoną za całość przedmiot zamówienia albo jego część (cena ryczałtowa) przyjmuje się, że prawidłowo podano cenę ryczałtową bez względu na sposób jej obliczenia. Tabela jaką załączył Zamawiający do SIWZ ma charakter pomocniczy dla Zamawiającego, mający na celu kontrolę zgodności materiałów oferowanych przez Wykonawcę z materiałami przez niego dostarczonymi. Oferta złożona przez ........... zawiera błędy w obliczeniu ceny nie podlegające poprawieniu. Niedopuszczalne bowiem jest poprawienie omyłek związanych z obliczeniem podatku od towarów i usług lub z sumowaniem kwoty podatku i ceny netto. W związku z powyższym zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt. 6 ustawy PZP dokonanie omyłek rachunkowych w obliczeniu ceny, które mogą być poprawione w sposób określony w art. 88 ustawy PZP skutkuje odrzuceniem oferty.

2

Odp: Zamawiający z Niepołomic

1. Treść protestu nie pokrywa sie z uzasadnieniem - oprotestowałes czynnosc zwrotu wadium (art. 46) i brak informacji o rozstrzygnieciu (art. 92) - w uzasadnieniu nie ma o tym mowy
2. Rzeczywiscie przy fakturowaniu czesciowym może wystąpić różnica pomiędzy ceną oferty a sumą cen za poszczególne faktury częściowe. Ale skoro nie wiemy ile bedzie faktur czesciowych, cene nalezy wyliczyc dla całosci zamówienia - w sposób podany przez zamawiajacego tzn. całosc netto + VAT.
3. Art. 88 pkt 1 faktycznie jest troche dziwny (jeszcze to przemyśle). Niemniej stosuje sie go "w przypadku mnożenia cen jednostkowych i liczby jednostek". Musiałbys zatem dowiesc, ze ten przypadek dotyczy omawianego przetargu.

3

Odp: Zamawiający z Niepołomic

smile To nie mój protest chociaż w tym uczestniczyłem. Bazowałem na formie elektronicznej w wordzie - w proteście jaki został wysłany do zamawiajacego nie oprotestowano zwrotu wadium i braku ogłoszenia na stronach internetowych. Oprotestowano tylko odrzucenie na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 6. Chociaż taki fakt miał miejsce.
Z układu tabeli nie wynika sposób obliczenia VAT od wartości netto. Wartośc netto obejmuje sumę w kolumnie wartości netto, natomiast wartość brutto jest pod kolumnami VAT i cena brutto i wygląda na sumę wartości brutto w kolumnie wartości brutto. Gdyby było osobne miejsce na VAT od całości netto, sytuacja byłaby trochę inna. Taka konstrukcja tabelki nie definiuje w sposób jednoznaczny sposobu obliczenia wartości brutto. Ponadto jest niespójność nazewnictwa tabelki z określeniami użytymi w części głównej SIWZ:
"Cena oferty winna być podana jako netto, należny podatek VAT oraz cena brutto"
Czy wartośc netto to cena netto oferty, a wartość brutto to cena brutto oferty?
Dziwne jest uzasadnienie odrzucenia protestu. Gdyby zamawiający zaznaczył w SIWZ, że chodzi mu o cenę ryczałtową to sytuacja byłaby bardziej klarowna. Natomiast tabelka sugeruje zupełnie coś innego. Specyfikacja materiałów obejmuje materiały (dostawy), które można bez problemu wycenić. Poza tym art. 88 ust. 3 lit. a) mówi, że prawidłowo podana jest cena ryczałtowa bez względu na sposób jej obliczenia, a sam zamawiający twierdzi, że tabelka pełni jedynie rolę pomocniczą. Ponieważ w tabelce jest jedynie pozycja stawka %VAT, a nie ma wartości liczbowej VAT sytacja wygląda następująco:
- VAT dla wartości jednostkowej brutto został policzony poprawnie
- wartość brutto jest konsekwencją przyjęcia algorytmu obliczenia, który co najmniej dopuszcza układ tabeli oraz art. 88 ust. 1 lit. a
Zamawiający dopuszczając fakturowanie częściowe i dostawy sukcesywne dał zamawiającemu możliwość dostarczania pojedynczych sztuk materiałów co stanowi potwierdzenie algorytmu przyjętego przez wykonawcę.

Podsumowując - nieścisłości i niespójności, a w zasadzie brak podania przez zamawiającego jednoznacznego algorytmu obliczenia ceny oferty stanowią błąd zamawiającego, które w żaden sposób nie może być przenoszony na wykonawców.