1

Temat: Sposób określenia interesu prawnego

interesuje mnie Sposób, w jaki wykonawca wykazać powinien swój interes prawny, a dokładnie - "gramatyczna" forma wyrażenia tego interesu.

Przy okazji zwracam uwagę, że art. 179 obiektywizuje interes prawny:  "Środki ochrony prawnej określone w niniejszym dziale przysługują wykonawcom i uczestnikom konkursu, a także innym osobom, jeżeli interes prawny w uzyskaniu zamówienia doznał lub może doznać uszczerbku", co nie jest równoznaczne z: "wykonawca wykazuje /ma obowiązek wykazać/ swój interes prawny".

Ad rem:
Protestujący wykonawca kwestionuje pewne żądanie zamawiającego skierowane do tego wykonawcy, wskazując, że żądanie to narusza art. 7 ust. 1 i  art. 22 ust. 1 i 2 oraz zasady wynikające z tych przepisów.

Nie używając sformułowania "mój interes prawny polega na..." lub podobnego, indywidualizującego, protestujący wskazuje, że żądanie zamawiającego będąc przejawem nieuczciwości eliminuje z kręgu wykonawców te podmioty, które miałyby żądanie takie spełnić.
Przywołując na początku żądanie zamawiającego, uogólnia je, ale przecież jest oczywiste, że zalicza się do kręgu wykonawców, więc także i on zostałby wyeliminowany.

Proszę o komentarze.

2

Odp: Sposób określenia interesu prawnego

piszesz w b. zawiły sposób ale jeżeli chodzi ci o to czy wykonawca musi w literalny sposób udowodnić swój interes prawny? to odpowiedź brzmi - nie
z treści protestu wynika czy wyk. go ma albo nie

3

Odp: Sposób określenia interesu prawnego

Dziękuję. Przepraszam za faktycznie zawiły sposób opisu tego przypadku. Z pewnych względów nie chciałbym, żeby dało się zidentyfikować sprawę.
Postaram się w przyszłości o większą staranność i uproszczenie formy wypowiedzi.

Pozdrawiam.