1

Temat: Błędy w kosztorysie a ryczalt :(

Mam problem, ponieważ umowa to ryczalt, a do oferty żądano zestawienia elemnetów plus kosztorys, no i niestety w kosztorysie są błędy, ktore powodują zmianę rownież zestawienia elementów, ktore jest elementem formularza ofertowego sad Nie wiem, czy teraz skoro to ryczalt liczy sie tylko cena brutto ofert i nie poprawiam kosztorysów, czy poprawić omyłki rachunkowe w kosztorysie i poprawić cenę oferty??? Dofinansowanie UE na te prace budowlane, więc proszę o pomoc.

2

Odp: Błędy w kosztorysie a ryczalt :(

W Wyroku z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 1439/09, Krajowa Izba Odwoławcza postanowiła:
Biorąc pod uwagę ryczałtowy charakter zastosowanego wynagrodzenia, należy uznać że wykazane rozbieżności pomiędzy kosztorysem ofertowym wybranego wykonawcy a przedmiarem robót, przygotowanym przez zamawiającego nie mają znaczenia dla oceny prawidłowości sporządzenia i przygotowania oferty. Wykonawca bowiem przy tak ustalonym rodzaju wynagrodzenia, będzie miał obowiązek wykonać w trakcie realizacji zamówienia również pozycje, które faktycznie nie zostały ujęte w jego kosztorysie ofertowym, ale są ujęte w przedmiarze robót, projekcie technicznym, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, co wykonawca potwierdza w § 7 umowy (na etapie postępowania we wzorze umowy).
W rozpoznawanej sprawie, w sposób nie budzący żadnych wątpliwości wynagrodzenie zostało określone jako ryczałtowe w rozumieniu art. 632 § 1 Kc, zatem uznaje się, że prawidłowo podano cenę ryczałtową bez względu na sposób jej obliczenia. Przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac, co potwierdza orzecznictwo, m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 6 marca 2001 r. sygn. akt I ACa 1147/2000. W przypadku ryczałtowej formy wynagrodzenia zamawiający może zrezygnować z identyfikacji źródeł kosztów składających się na realizację poszczególnych robót budowlanych i ograniczyć się do żądania od wykonawcy przedstawienia w formularzu oferty łącznej ceny za wykonanie wszystkich robót określonych dokumentacją projektową, specyfikacjami technicznymi wykonania i odbioru robót oraz postanowieniami projektu umowy. W takim znaczeniu wykonawca będzie zobowiązany wykonać całość prac za stałą cenę, podaną w ofercie.

3

Odp: Błędy w kosztorysie a ryczalt :(

W innym Wyroku z dnia 21 sierpnia 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 815/08 Krajowa Izba Odwoławcza postanowiła:
Uznano za jednoznacznie potwierdzone ustalenie o ryczałtowym charakterze wynagrodzenia w niniejszej sprawie. Oznacza to, że co do zasady kosztorys ofertowy ma przy cenie ryczałtowej znaczenie pomocnicze, a nieistotne rozbieżności między jego treścią, a treścią otrzymanych przedmiarów nie oznaczają niezgodności treści oferty z treścią siwz skutkującej odrzuceniem oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp. Ponadto należy wskazać na orzeczenie SA w Poznaniu z dnia 6 marca 2001 r., gdzie wskazano, że jeżeli za wykonane dzieło strony ustaliły wynagrodzenie ryczałtowe, dołączenie przez wykonawcę do umowy kosztorysu nie ma znaczenia, a dokument ów uznać należy jedynie za uzasadniający merytorycznie oferowaną przez przyjmującego zamówienie (wykonawcę) kwotę wynagrodzenia ryczałtowego. Ponadto należy wskazać na szereg wyroków Zespołów Arbitrów o sygn. UZP/ZO/0-183/07, UZP/ZO/0-2407/06, UZP/ZO/0-634/07, UZP/ZO/0-2312/06, UZP/ZO/0-1101/06, UZP/ZO/0-290/06, UZP/ZO/0-699/05, UZP/ZO/0-1663/04 uzasadniających tezy przytoczone powyżej.
W niniejszej sprawie niewątpliwie różnice między kosztorysem a przedmiarem były na tyle nieistotne, że nie budziły wątpliwości, jakich treści kosztorysu dotyczą i nie uniemożliwiały Zamawiającemu dokonania poprawnej weryfikacji zgodności oferty z opisem przedmiotu zamówienia.
Skład orzekający Izby podziela tym samym pogląd, według którego za ustalenie ilości robót oraz za sposób przeprowadzenia na tej podstawie kalkulacji wynagrodzenia ryczałtowego odpowiada wyłącznie wykonawca, a jeżeli w takim wypadku, zamawiający wymaga opracowania przez wykonawcę kosztorysu ofertowego, ?winien traktować przekazany w ramach SIWZ przedmiar robót, jako dokument informacyjny?? (por. ?Zamówienia na roboty budowlane. Poradnik?, Halina Strzelczyk Beata Chojecka, str. 119-120, wyd. UZP, W-wa 2004).
W takim stanie rzeczy stwierdzając, że treść wybranej oferty nie jest sprzeczna z treścią siwz, brak jest podstaw do uznania, iż zaistniały przesłanki odrzucenia wybranej oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp.

4

Odp: Błędy w kosztorysie a ryczalt :(

nie możesz (w żadnym wypadku) zmieniać ceny oferty to jest ryczłt i za podaną przez W. cenę ma on wykonać przedmiot zamówienia - kosztorys stanowi element pomocniczy jeżeli w tym kosztorysie coś zdecydowanie budzi twoje wątpliwości co do zakresu oferowanych do wykonania elementów to poproś o wyjasnienie treści oferty i to tyle.

5

Odp: Błędy w kosztorysie a ryczalt :(

Dziękuję za odpowiedź. Ale mam jeszcze jedno pytanie, co zrobic w przypadku gdy integralną częścią formularza ofertowego jest zbiorcze zestawienie kosztów, w ktorym są błędy rachunkowe, cena brutto nie rowna się netto plus Vat.