1

Temat: Wzywać do uzupełnienia?

Czy jeżeli w SIWZ nie ma zapisów, że w przypadku Wykonawców wspólnie  ubiegających się  o udzielenie zamówienia, każdy z nich musi spełniać warunki udziału, tj. ZUS, US, KRS, to czy w przypadku SPÓŁKI CYWILNEJ mogę wezwać W do złożenia zaświadczenia ZUS i US wystawionych na "osoby", w przypadku gdy złożyli te dokumenty tylko na S.C? Można się tu powołać na ustawę?

2

Odp: Wzywać do uzupełnienia?

Oczywiście, że należy wezwać do złożenia zaświadczeń wystawionych na osoby tworzące spółkę cywilną.
W wyroku z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 1505/09 Krajowa Izba Odwoławcza postanowiła:
Po szóste, w ocenie Izby, żądanie uzupełnienia oferty Przystępującego w trybie art. 26 ust.3 Pzp było zasadne. Przystępujący nie złożył stosownych zaświadczeń w odniesieniu do każdego ze wspólników spółki. Jednakże, w tym zakresie należy uznać, że Zamawiający winien poprzestać na wezwaniu z dnia 13.08.2009 r. Sformułowanie ?dotyczącego każdego wspólnika spółki cywilnej? było wystarczające jasne i precyzyjne, a dodanie słowa ?indywidualnie? w wezwaniu z dnia 24.08.2009 r. de facto niczego nie precyzowało, gdyż pierwotne zaświadczenia jednoznacznie, jak wykazano powyżej odnosiły się do spółki cywilnej, a nie każdego ze wspólników. Wskazanie imienia i nazwiska wspólników w nazwie spółki nie zmieniało tego stanu rzeczy. Należy bowiem wskazać za stanowiskiem doktryny, że: ?Utworzenie spółki cywilnej, poprzez zawarcie umowy spółki, wiąże się m. in. z działaniami w zakresie zgłoszenia obowiązku podatkowego w urzędzie skarbowym. Od tego momentu przedsiębiorcy, będący wspólnikami spółki cywilnej rozliczają się indywidualnie z podatku dochodowego, natomiast rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług (VAT) dokonuje podmiot będący spółką cywilną. Konsekwencją takiej sytuacji jest konieczność załączania przez wykonawców działających w formie spółki cywilnej do oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu dwóch typów zaświadczeń z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami: osobno dla wspólników w zakresie podatku dochodowego, osobno jako spółka w zakresie podatku VAT." (J. A. Laskowski: ?Wspólne ubieganie się o udzielenie zamówienia?, Zamówienia publiczne Doradca, nr 118/2007).
Po siódme, spółki cywilnej nie można uznać za samodzielnego wykonawcę w rozumieniu art. 2 pkt 11 Pzp, ponieważ nie ma samodzielnej zdolności prawnej. Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 431 K.c. oraz w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 z póżn. zm.), ponieważ odrębna ustawa nie przyznaje jej zdolności prawnej, jak to ma miejsce np. w przypadku spółki jawnej (art. 8 KSH). Zgodnie z art. 4 ust. 2 ww. ustawy przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej, zaś spółka cywilna jest stosunkiem zobowiązanym wspólników -przedsiębiorców zawiązanym na podstawie Kodeksu cywilnego, dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego (art. 860 K.c). Należy więc uznać, że to nie spółka cywilna, lecz jej wspólnicy - przedsiębiorcy są Wykonawcami w rozumieniu art. 2 pkt 11 Pzp, dlatego też zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami oraz opłatami na rzecz ZUS-u musi dotyczyć wszystkich wspólników, ponieważ to oni jako przedsiębiorcy w ramach działalności spółki cywilnej ubiegają się o zamówienie. Wyodrębnienie substratu w ramach spółki cywilnej pod względem majątkowym i osobowym nie zmienia tego stanu rzeczy. Brak też jest podstaw do uznania, że tylko poszczególni wspólnicy spółki cywilnej muszą spełniać wymogi SIWZ i Pzp, a nie musi ich spełniać spółka cywilna. Definicji przedsiębiorcy zawartej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej nie można bowiem przenosić na grunt prawa podatkowego. Dotyczy to w szczególności podatku VAT, składki na ubezpieczania społeczne i zdrowotne pracowników opłacane do ZUS. Spółka cywilna na gruncie prawa podatkowego w zakresie podatku VAT jest odrębnym od jej wspólników podmiotem posiadającym odrębny numer NIP (art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2004 r., Nr 53, poz. 535 z póżn. zm.), gdyż uznaje się ja za osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W konsekwencji spółka cywilna powinna złożyć stosowne zaświadczenia US i ZUS-u na każdego z jej wspólnika (odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych albowiem z punktu widzenia tego podatku spółka cywilna jest transparentna tzn. nie jest uznawana za podatnika. Opodatkowaniu podlegają zaś poszczególni wspólnicy w stosunku do przyznanego im udziału w zyskach spółki) oraz na samą spółkę (odnośnie VAT-u) oddzielnie.

3

Odp: Wzywać do uzupełnienia?

Witam,
mam pytanie dotyczące negocjacji z ogłoszeniem. Otóż do wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu Wykonawcy mieli dołączyć następujące dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu.
1.WYKAZ ZAMÓWIEŃ ZREALIZOWANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ
W CIĄGU OSTATNICH 3-LAT ODPOWIADAJĄCYCH SWOIM RODZAJEM I WARTOŚCIĄ DOSTAWOM STANOWIĄCYM PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA minimum 10 dostaw i na potwierdzenie dołączyć odpowiednie dokumenty (referencje). I tu moje pytanie. Czy jeśli wykonawca złożył tylko 6 referencji, a wykazał 13 dostaw to czy mogę go wezwać o uzupelnienie tych brakujących ilości, czy uniewaznic przetarg? Dodam, że zgłosił sie tylko jeden wykonawca.

4

Odp: Wzywać do uzupełnienia?

Chciałam doprecyzowac ostatniego posta:
- w okresie ostatnich trzech lat (licząc od dnia upływu terminu do składania ofert), a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy ? w tym okresie, zrealizował co najmniej 10 dostaw odpowiadających swoim rodzajem dostawie stanowiącej przedmiot zamówienia o wartości (bez podatku VAT)  każdej z nich równej lub większej 50.000 PLN i przedłoży dokumenty potwierdzające należyte ich wykonanie;

Zamawiający dokona analizy przedłożonego przez Wykonawcę wykazu wykonanych dostaw oraz dokumentów potwierdzających należyte ich wykonanie. Za każde 50.000 PLN (bez podatku VAT) wartości zrealizowanej dostawy Wykonawca otrzyma - 1 punkt.

5

Odp: Wzywać do uzupełnienia?

Podobne pytanie na innym wątku - tam moja opinia.