1

Temat: Poprawianie omyłek rachunkowych. Proszę o pilną pomoc!!!

Witam prowadzimy postępowanie- przetarg nieograniczony. Wpłynęła oferta (3 w rankingu ofert) w kosztorysie ofertowym na 103 pozycje dobrze przeliczonych (cena jednostkowa * ilość) jest 9 pozycji, w pozostałych istnieją rozbieżności, rzędu kilku-kilkunastu PLN, w sumie gdybyśmy chcieli poprawić kosztorys cena oferty wzrosła by o ok. 20.000,- PLN (wartość zamówienia 1.700.000,- PLN). Co robić?? Poprawić czy odrzucić. Wyroki KIO mile widziane smile

2

Odp: Poprawianie omyłek rachunkowych. Proszę o pilną pomoc!!!

Poprawiać albo zignorować błędy, nie odrzucać.
Sprawa zupełnie prosta, zbędne tu wyroki. Ustawa w art. 87 ust.2 (lektura obowiązkowa!) nakazuje poprawić i to wystarczy. Przepisy nie uzależniają ani od kwot, ani od ilości poprawiania.

Zauważona ilość może wskazywać na inną okoliczność: kosztorys mógł być sporządzony metodą szczegółową przy użyciu specjalnego programu. W takim przypadku zazwyczaj  trudno mówić o błędach, bowiem cena może być obliczona poprawnie, jako dokładna suma ogromnej ilości liczb ułamkowych, zaś w poszczególnych pozycjach kosztorysowych program sumuje te same składniki, a dopiero po sumowaniu oblicza ceny jednostkowe pozycji i ZAOKRĄGLA. W efekcie iloczyn tej zaokrąglonej ceny i liczby jednostek nie jest równy pierwotnej cenie całkowitej.
W celu sprawdzenia opisanej okoliczności wystarczy posprawdzać podane ceny jednostkowe pozycji, zaś w celu rozliczenia końcowego robót należy kosztorysy sporządzać metodą szczegółową.
W KIO nie liczą kosztorysów, więc mogą nie znać szczegółów.

3

Odp: Poprawianie omyłek rachunkowych. Proszę o pilną pomoc!!!

Bez ceregieli poprawić, jeśli  zmiany cenowe nie spowodują  istotnej zmiany treści oferty.
Moim zdaniem 20 tys prz 1,7 ml   to jeszcze nie są istotne zmiany.

4

Odp: Poprawianie omyłek rachunkowych. Proszę o pilną pomoc!!!

Przepraszam, że się wtrącę: na jakiej podstawie prawnej rozważacie ?istotne zmiany? w zakresie błędów? i jak błędy rachunkowe mogą wpływać na treść oferty?

5

Odp: Poprawianie omyłek rachunkowych. Proszę o pilną pomoc!!!

Miałem przypadek, gdzie Zamawiający w wyliczeniu  chciał aby podać w jednej z kolumn tabelki  cenę jednostkową opłat stałych dla przyłącza (energia elektryczna), natomiast w SIWZ-ie określił ilość przyłączy na 12. Starał się wmówić nam, że  ta cena jednostkowa dotyczy opłat za 12 przyłączy. Wstawiliśmy cenę za 1 przyłącze zgodnie z nazwą pola (jednostkową). W cenie brutto wpisaliśmy prawdziwą cenę opłat ( jednostkowa*12 przyłączy)   Zamawiający poprawił nam to jako oczywistą omyłkę rachunkową zmieniającą cenę oferty o jakieś 20 %. Tutaj pojawiła się  znaczna różnica w cenie, która w znaczący sposób zmieniła naszą ofertę.

art 87 ust 2 pkt 3  w zw. z art 89 ust. 1 pkt 7

Uwagi mile widziane.

6

Odp: Poprawianie omyłek rachunkowych. Proszę o pilną pomoc!!!

Rozumiem ból  gladiq. Zamawiający w takim razie raczej nie zachował się wzorowo, samo niezadowolenie wykonawcy z czynności zamawiającego jest niepożądane, jednak być może wykonawca też nie pomyślał jak należy - trudno tu wyrokować bez dokładnego zapoznania się z dokumentacją.
Nie zmienia to faktu, że dla procedury poprawiania błędów nie ma znaczenia ich skala.
Owszem, dla wykonawcy skala może być istotna, jednak w zupełnie innym aspekcie. Dlatego też przepisy przewidują prawa i obowiązki oraz dalsze działania - po obu stronach.

7

Odp: Poprawianie omyłek rachunkowych. Proszę o pilną pomoc!!!

Dobrze, że nie miałem wadium w postępowaniu i mogłem łopatologicznie  wyjaśnić punkt widzenia Wykonawcy bez żadnego narażania się.
Wina leży oczywiście po obu stronach ( mogłem wnioskować o zmianę  tabelki aby była jednoznaczna).