1

Temat: Koncesja a konsorcjum

Czy każdy członek konsorcjum musi mieć koncesję, czy wystarczy, że ma tylko jeden?

2

Odp: Koncesja a konsorcjum

jeden

3

Odp: Koncesja a konsorcjum

dzięki, miło rozwiać wątpliwości, mogę prosić jeszcze o krótkie rozwinięcie dlaczego wystrcza jeden

4

Odp: Koncesja a konsorcjum

Wystarczy jeden - oczywiście on musi wykonywać zamówienie w części "koncesjonowanej".
Wystarczy jeden - analogicznie jak wystarczy żeby jeden spełniał inne warunki dotyczace, np. wiedzy, doswiadczenia, sytuacji ekonomicznej i finansowej.
Wystarczy jeden - ma koncesje ale nie spelnia warunku Zamawiajacego dotyczacego np. sytuacji ekonomicznej; wiec bierze drugiego bez koncesji ale "z kasa" - istota konsorcjum smile

5

Odp: Koncesja a konsorcjum

PS.

W doktrynie ukształtował się pogląd optujący za brakiem obowiązku posiadania uprawnień ustawowych przez wszystkich członków konsorcjum. Za wyjątek należy jednak uznać sytuację, w której wszystkie aspekty objęte zamówieniem wymagają uprawnień, gdyż wówczas konsorcjant, który ich nie posiada, nie mógłby w ogóle uczestniczyć w wykonaniu zamówienia - ale nawe to w obecny stanie prawnym (po nowelizacji) nie jest to takie jednoznaczne.

6

Odp: Koncesja a konsorcjum

szukałam i znalazłam na tym forum: "Wypada się zgodzić, że licencji/koncesji można żądać tylko wtedy kiedy charakter zamówienia wymaga, aby licencję/koncesję posiadał każdy z członków konsorcjum."+"Przykład już padł - trzeba czytać uważnie - usługi ochroniarskie. Zakres usługi jest tak duży, że jedna agencja nie da rady i zawiązuje konsorcjum z drugą. Psim obowiązkiem zamawiającego jest żądanie licencji od obu."
-moim przedmiotem jest ochrona fizyczna mienia przez licencjonowanych pracowników

W internecie znalazłam również:
"W postępowaniu na usługi ochrony osób i mienia zamawiający zażądał przedstawienia koncesji przez wykonawców. Dodał, że w przypadku składania oferty wspólnej przez konsorcjum koncesję musi złożyć każdy z wykonawców występujących wspólnie. Czy przepisy upzp dopuszczają takie żądanie zamawiającego?
Tak. Bezsporne jest, że prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji, określającej zakres i formy prowadzenia tych usług. Oznacza to, że działalność w określonym zakresie może być wykonywana wyłącznie przez podmioty posiadające koncesję (wyjątki przewiduje art. 15 ust. 2 w związku z art. 3 pkt 2 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia), przy czym dotyczą one wyłącznie ochrony osób i mienia realizowanej w formie zabezpieczenia technicznego, a więc nie dotyczą przedmiotowej sprawy.
Przedmiotem postępowania, jak wskazuje się w pytaniu, jest ochrona osób i mienia, rodzaj działalności wymagający zaufania, a tym samym sprostania wyższym wymaganiom przez podmioty je wykonujące. Skoro zamawiający wymaga, aby każdy z konsorcjantów (wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia) posiadał koncesję na prowadzenie tej działalności, to w tym przypadku jest to uzasadnione, pomimo że w doktrynie ukształtował się pogląd optujący za brakiem obowiązku posiadania uprawnień ustawowych przez wszystkich członków konsorcjum. Za wyjątek należy jednak uznać sytuację, w której wszystkie aspekty objęte zamówieniem wymagają uprawnień, gdyż wówczas konsorcjant, który ich nie posiada, nie mógłby w ogóle uczestniczyć w wykonaniu zamówienia. W ww. postępowaniu przedmiotem zamówienia jest ochrona osób i mienia, niewątpliwie usługa wymagająca posiadania koncesji przez podmiot prowadzący ten rodzaj działalności. Nie można zatem znaleźć argumentów przemawiających za odmiennym pojmowaniem celu zawiązania się konsorcjum w tym konkretnym postępowaniu. Nie do przyjęcia byłyby też argumenty, że jeden z konsorcjantów mógłby np. sprawować obsługę organizacyjną przedsięwzięcia, jeżeli przedmiot zamówienia nie obejmuje tego rodzaju usług." - Autor: Andrzela Gawrońska-Baran
http://samorzad.infor.pl/gospodarka-komunalna/zamowienia-publiczne/109094,Zamowienia-publiczne-w-pytaniach-i-odpowiedziach.html

a więc raczej koncesja od obu :-)
pozdrawiam