1

Temat: Wolna ręka czy PN?

Mam taki problem. Realizowana jest umowa na ryczałt - budowa szkoły i hali sportowej.
W projekcie budowlanym i wykonawczym projektant napisał: odprowadzenie wód deszczowych za pomocą rynien i rur spustowych na teren działki. Zwracaliśmy mu na to uwagę, ale on mówił że to jest ok. Dookoła jest pełno betonów mało zieleni. Potrzenbe było szybkie uzyskanie pozwolenia na budowę i tak poszło.
Teraz wykonawca, który realizuje roboty jak i również Pan projektant i zamawiający uważają, że zasadnym a nawet koniecznym jest wykonanie deszczówki bo wszystko będzie zalane podczas deszczu. Wykonaliśmy projekt, który zakłada kilka przejść deszczówki w fundamentach i zasadnym jest aby teraz właśnie kiedy wykonywane są roboty ziemne i fundamenty wykonać deszczówkę. Wartość deszczówki szacunkowa to 400 000 PLN.
Jak zatem potraktować takie zamówienie czy zrobić PN, ale kto da gwarancję na przejścia kanalizacji przez fundamenty, co z ubezpieczeniem placu budowy, organizacją robót jak by weszedł nowy wykonawca. czy może zastosować WR 67 ust. 1 pkt. 5.
Bardzo proszę o pomoc.
Nadmienię, że szkoleniowcy znani mają odmienne zdania jeden bezzastanowienia mówi, że WR drugi mówi, że przejścia tam gdzie są przejścia deszczówki przez fundamenty zlecić dotychczsowemu wykonawcy a na resztę ogłosić PN. Co wy na to?

2

Odp: Wolna ręka czy PN?

Moim zdaniem nie ma przesłanek do udzielenia zamówienia w trybie WR.
Należy bowiem stwierdzić, iż niemożność przewidzenia konieczności udzielenia zamówienia dodatkowego musi mieć charakter obiektywny. Zamawiający nie może powoływać się na ww. przesłankę w sytuacji, gdy na skutek swych zaniechań ( w tym przypadku projektanta), czy też zaniedbań powstaje konieczność rozszerzenia wykonania zakresu zamówienia innego niż pierwotnie zakładany. Nie mamy więc, w powyższej sprawie do czynienia z obiektywną, a tym samym niezawinioną i niezależną od zamawiającego sytuacją. W mojej ocenie,  wskazane prace  powinny być uwzględnione w ramach umowy podstawowej. Fakt nieobjęcia ich zakresem zamówienia podstawowego świadczy o tym, iż we wskazanym stanie faktycznym zamawiający nie działał z należytą starannością określając przedmiot i wartość zamówienia podstawowego.

3

Odp: Wolna ręka czy PN?

Karolk ma rację, według mnie taka przesłanka również nie będzie miał zastosowania.

4

Odp: Wolna ręka czy PN?

zapyt napisał/a:

Zwracaliśmy mu na to uwagę, ale on mówił że to jest ok. Dookoła jest pełno betonów mało zieleni. Potrzenbe było szybkie uzyskanie pozwolenia na budowę i tak poszło.

Sam/a wiesz, że nie spełnia to przesłanki nieprzewidywalności konieczności wykonania dodatkowych robót.

zapyt napisał/a:

Teraz wykonawca, który realizuje roboty jak i również Pan projektant i zamawiający uważają, że zasadnym a nawet koniecznym jest wykonanie deszczówki bo wszystko będzie zalane podczas deszczu.

To ci projektant dowcipniś...

5

Odp: Wolna ręka czy PN?

karolk napisał/a:

W mojej ocenie,  wskazane prace  powinny być uwzględnione w ramach umowy podstawowej.

To może zmylić niektórych, więc dodam, że teraz nie można zaliczyć do umowy podstawowej. Nie widzę też możliwości zamówienia w trybie WR, a dokładniej: nie widzę szans obrony w razie kontroli.

6

Odp: Wolna ręka czy PN?

Zgadzam się z Hubalem