1

Temat: Zmiana w dokumentacji projektowej

Mamy wykonać RB -wystarczy zgłoszenie. Projektant zrobił opisy/rysunki, przedmiar(wynag. kosztorysowe) i STWiORB. Teraz okazało się ze musimy trochę "odchudzić" RB (brak kasy a trzeba to zrobić).  To "odchudzenie" polega np. na zmianie grubości podłoża o 50% itp.  Projektant nie chce zrobić poprawek/podpisać sie pod nimi (jego zdaniem będzie to wbrew rozsądkowi itp) jednak pozwala żebysmy sami zrobili takie zmiany na etapie wykonania. Pytania:
1. Do zgłoszenia załączymy już nasze zmodyfikowane rysunki???
2. W PN w SIWZ zamieścimy przedmiar i STWiORB projektanta, ale z uwagami typu - w pozycji 5 zamawiający żada/wymaga(??) wykonania podłoża o grubości 20 cm (jest 40), w pozycji np. 7 korytować na 30 cm (jest 50) itp.
  Co Wy na to ????

2

Odp: Zmiana w dokumentacji projektowej

1. Tak nie powinno się robić. Pretensje może mieć zarówno projektant jak i urząd.
Nie ma zresztą potrzeby: grubość podłoża nie jest istotna w tej procedurze. Jednak wobec wątpliwości można po prostu porozmawiać w tym urzędzie i wstępnie ustalić optymalne wyjście.

2. Proponowany sposób wprowadzenia zmian jest dość ciekawy i może być skuteczny. Ponadto zamawiający może przedmiar sporządzić na nowo, także samodzielnie, lub zmienić istniejący. Jednak w obu przypadkach z niektórymi danymi, tymi zapisanymi w dokumentacji, będzie problem: z zasady roboty wykonawca musi wykonać zgodnie z dokumentacją. Dlatego dobrze byłoby wprowadzić zmiany z udziałem projektanta.
Warto tu zauważyć, że z reguły zaprojektowane rozwiązania techniczne powinny być zasadne, wynikać z przepisów, z norm, z literatury technicznej, co daje dobrą podstawę do rzeczowej polemiki.

3

Odp: Zmiana w dokumentacji projektowej

Każda zmiana tj. istotna lub nieistotna w projekcie wymaga zgody projektanta. O tym jaka jest to zmiana za każdym razem decyduje projektant. Jeżeli to będą takie zmiany to każdy szanujący się wykonawca zapyta czy projektant na to wyraził zgodę. Dobrze by było uzgodnić to z projektantem, ponieważ podczas odbioru końcowego, wykonawca jest zobowiązany określić czy wykonał daną RB ze zmianami istotnymi czy nieistotnymi w stosunku do otrzymanej dokumentacji. Projektant wykonując dany projekt opierał się na swojej wiedzy technicznej i obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa. Dokonanie zmian w dokumentacji bez jego zgody może spowodować, że projektant nie weźmie odpowiedzialności w przypadku wystąpienia nieprawidłowości (tam gdzie dokonano tych zmian) podczas eksploatacji.

4

Odp: Zmiana w dokumentacji projektowej

TA RB nie wymaga pozwolenia na budowe. TO Do PN potrzebny jest rysunki/przedmiar (wynagr. kosztorysowe)  i STWiORB. Cz y wobec powyższego te  dokumenty mozemy zrobić sami, przez człowieka który się zna na rzeczy ale nie ma uprawnien projektowych.????????? Tak naprawdę jest to w miarę prosta RB, i sami zrobilibyśmy rysunki/przedmiar. Tylko STWiORB jest dla nas problemem!!!!

5

Odp: Zmiana w dokumentacji projektowej

olo80 napisał/a:

A) Cz y wobec powyższego te  dokumenty mozemy zrobić sami  B) Tylko STWiORB jest dla nas problemem!!!!

A) Możecie.
Ponieważ jednak zasadniczo obowiązuje zgłoszenie wszelkich robót, do zgłoszenia potrzebne są między innymi rysunki i opisy, organ przyjmuje je (lub nie), to ta dokumentacja uznana przez ?organ? powinna wejść w zakres siwz. Inne elementy wystarczy że będą wykonane  zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego.

B) Nie przejmujcie się. Kupcie gotowe specyfikacje w specjalistycznej księgarni czy wydawnictwie, oczywiście najlepiej w wersji cyfrowej i to edytowalnej (są takie!), no i oczywiście obowiązuje adaptacja.

6

Odp: Zmiana w dokumentacji projektowej

Trzeba pamiętać, że jeżeli przedstawicie dokumenty do "organu" (tj. odpowiedniego Inspektora Nadzoru Budowlanego) to może on zażądać uprawnienia do projektowania oraz przynależność do odpowiedniej izby inżynierów osoby, która te dokumenty sporządzała (wymogi ustawy prawo budowlane). W przypadku gdy nie zażąda, a ta osoba nie spełnia wspomnianych warunków to macie szczęście, natomiast jeżeli zażąda do macie problem, ponieważ "organ" nie dopuszcza tego rodzaju robót do wykonania. Proponuje zrobić telefoniczne rozeznanie w "organie" w tej kwestii. Natomiast w przypadku (gdy mieliście szczęście) wystąpienia nieprawidłowości (tam gdzie dokonano tych zmian) podczas eksploatacji i "organ" się o tym dowie to będzie szukał "winnego", ale nie u siebie.

7

Odp: Zmiana w dokumentacji projektowej

Alex trochę błądzi i myli. Właściwym organem nie jest PINB, lecz raczej starosta, na roboty nie trzeba pozwolenia na budowę, więc też nie trzeba projektu, projektanta, uprawnień, izby, nadzoru itd.
Oczywiście organ może mieć żądania i to już sugerowałem.

8

Odp: Zmiana w dokumentacji projektowej

Dzieki za odpowiedzi. Co do organu to zgadzam się z Hubalem. Wykonakiśmy juz parę RB na zgłoszenie (ogrodzenie,wymiana nawierzchni, kanaliza deszczowa) zawsze dokumenty przygotowywalismy sami i nigdy nie było zastrzeżeń, te Rb rózniły sie tylko tym że były poniżej 14 tys. euro i nie trzeba było "produkować" zbednej  dokumentacji pod ustawę PZp.
Podkreślam że gdyby -w tym przypadku- nie był konieczny PN nie bawilibyśmy się w zlecenie projektantowi dokumenacji wymaganej do SIWZ.
Pozdrawiam.