1 (edytowany przez Marcia28 2010-06-30 17:50:33)

Temat: Pomocy PILNE!!!!!

Przetarg na RB, wynagrodzenie kosztorysowe, rozliczenie kosztorysem powykonawczym. Cena oferty wynika z 2 kosztorysów ofertowych.  W jednym z kosztorysów w ofercie wykonawcy  brakuje kolumny z cenami jednostkowymi (wykonawca złożył kosztorys ofertowy na własnym formularzu, podając jedynie wartości jednostkowe). Po zsumowaniu wartości jednostkowych wartość kosztorysowa jest ok. Co z taką ofertą??? Czy zamawiający ma sobie sam wyliczyć ceny jednostkowe dzieląc wartość przez jednostkę miary? Czy odrzucić taką ofertę (niezgodna z zapisami SIWZ)?

2

Odp: Pomocy PILNE!!!!!

Moim zdaniem jest to do poprawienia skoro są podane wszystkie do tego niezbędne dane.

3 (edytowany przez Marcia28 2010-06-30 17:59:01)

Odp: Pomocy PILNE!!!!!

Ale jakbyś to poprawił??? Komisja sama ma sobie wpisać kolumnę z pozycją "cena jednostkowa"? Przecież nie mogę wezwać wykonawcę do uzupełnienia kosztorysu ofertowego.

4

Odp: Pomocy PILNE!!!!!

wezwać absolutnie nie  można, ciężko stwierdzić nie widząc papieru, jednak gdy Zamawiający dysponuje wszelkimi niezbędnymi danymi może poprawić ofertę.

5

Odp: Pomocy PILNE!!!!!

W wyroku KIO z dnia 27 kwietnia 2009 r. (KIO/UZP 463/09) Izba podkreśliła wyraźnie, że wprowadzenie do ustawy art. 87 ust. 2 w aktualnym brzmieniu miało na celu poprawienie tego rodzaju niezgodności w treści oferty wykonawców, które mogą pojawić się w trakcie sporządzania kosztorysu ofertowego, a które nie mają wpływu na cenę oferty. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że niezgodność treści przedmiotowej oferty z siwz nie wpłynęłaby na cenę oferty (cena oferty i wartość netto każdej pozycji kosztorysowej zostały przez wykonawcę podane). Natomiast w wyroku KIO z dnia 9 kwietnia 2009 r. (KIO/UZP 410/09) wskazuje się, że podstawami oceny "istotności" poprawy co do treści oferty jest nie tylko wielkość zmiany ceny całkowitej oferty, ale także ilość pozycji, które będą musiały ulec zmianie. Nie budzi jednak wątpliwości w świetle art. 87 ust. 2 pkt 3 pzp, że omyłki polegające na niezgodności oferty z siwz winny mieć taki charakter, by czynności ich poprawy mógł dokonać zamawiający samodzielnie bez udziału wykonawcy w tej czynności (np. wyrok KIO z dnia 20 stycznia 2009 r., KIO/UZP 11/09). Jedynym podmiotem, który może wskazać w ofercie cenę za realizację przedmiotu zamówienia lub jego części, jest bowiem wykonawca (wyrok z dnia 23 grudnia 2008 r., KIO/UZP 1444/08). Powstaje więc pytanie, czy w rozpatrywanej sprawie zamawiający może samodzielnie ustalić ceny jednostkowe, dokonując w istocie prostych obliczeń w oparciu o dane zawarte w ofercie (wartość netto każdej pozycji, jednostki miary i ilości). Pamiętać przy tym należy, że zamawiający zobowiązany jest czytać ofertę łącznie. Gdy dane informacje znajdują się w ofercie, jednak w innym miejscu niż przewidział to zamawiający, nie ma podstaw do uznania, iż informacje te nie zostały w ofercie zawarte (wyrok KIO z dnia 30 czerwca 2009 r., KIO/UZP 749/09, KIO/UZP 761/09, KIO/UZP 762/09, KIO/UZP 785/09).

6

Odp: Pomocy PILNE!!!!!

Marcel napisał/a:

. Powstaje więc pytanie, czy w rozpatrywanej sprawie zamawiający może samodzielnie ustalić ceny jednostkowe, dokonując w istocie prostych obliczeń w oparciu o dane zawarte w ofercie (wartość netto każdej pozycji, jednostki miary i ilości).

Zamawiający jest w stanie obliczyć ceny jednostkowe dzieląc wartość jednostkową przez ilość. Czy w związku z powyższym, taka oferta jest ok?

7

Odp: Pomocy PILNE!!!!!

Tak jak pisałem wcześniej, jeżeli jesteście w stanie wyliczyć to poprawcie.