1

Temat: polisa a zdolność finansowa?

Wykonawca złożył ofertę oraz zobowiązanie innych firm, że udostępniają mu wiedzę i doświadczenie, potencjał techniczny oraz zgodę na wykorzystanie zdolności finansowej.
Czy wykonawca może korzystać z polisy innej firmy, która udziela mu swojej zdolności finansowej, bo według mnie jeśli on składa ofertę to musi posiadać polisę osobiście (polisa według mnie nie zalicza się do zdolności finansowej?
Ma ktoś może doświadczenie w tym temacie?

2

Odp: polisa a zdolność finansowa?

piotrtr napisał/a:

(polisa według mnie nie zalicza się do zdolności finansowej?

Kiedyś się zaliczała, a teraz to nawet  wykaz usług/ dostaw/ robot nie zalicza sie do dokumentow na potwierdzenia  posiadania wiedzy i doświadczenia, tylko na dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami... Echh... namieszlli strasznie sad

3

Odp: polisa a zdolność finansowa?

Za sytuację ekonomiczną można uważać całość kondycji podmiotu gospodarczego widzianej przez pryzmat analizy dokumentów księgowych (bilans, rachunek zysków i strat, księga przychodów i rozchodów). Jest to mówiąc w skrócie, badanie wskaźników ekonomicznych firmy. Do dokumentów potwierdzających sytuację ekonomiczną można również zaliczyć polisę ubezpieczeniową OC w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.
W rozporządzeniu o dokumentach ustawodawca na potwierdzenie spełnienia warunku znajdowania się w odpowiedniej sytuacji ekonomicznej zapewniającej wykonanie zamówienia przewidział następujące dokumenty, jakich może żądać zamawiający:
1. sprawozdania finansowego albo jego części, a jeżeli podlega ono badaniu przez biegłego rewidenta ( zgodnie z przepisami o rachunkowości) również z opinią o badanym sprawozdaniu albo jego części, a w przypadku wykonawców niezobowiązanych do sporządzania sprawozdania finansowego innych dokumentów określających obroty oraz zobowiązania i należności ? za okres nie dłuższy niż ostatnie trzy lata obrotowe, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy ? za ten okres,
2. polisy ubezpieczeniowej, a w przypadku jej braku innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia.

**********************************************
§ 1 ust. 2 i 3 rozporządzenia o dokumentach
2. Jeżeli wykonawca, wskazując spełnianie warunków, o których mowa w art. 22 ust.1 ustawy
    polega na zasobach innych podmiotów na zasadach określonych w art. 26 ust.2b ustawy, a
    podmioty te będą brały udział w realizacji części zamówienia, zamawiający może żądać od
    wykonawcy przedstawienia w odniesieniu do tych podmiotów dokumentów wymienionych
    w § 2.
3. Jeżeli wykonawca, wskazując spełnianie warunku, o którym mowa w art. 22 ust.1 pkt 4
    ustawy, polega na zdolnościach finansowych innych podmiotów na zasadach określonych
    w art. 26 ust.2b ustawy, wymaga się przedłożenia informacji, o której mowa w ust.1 pkt 9,
    dotyczącej tych podmiotów.
*********************************************** 

Zdolność finansowa

       Zdolność finansową należy rozumieć jako zasoby pieniężne podmiotu gospodarczego (tj. ilość środków finansowych na koncie/ kontach bankowych podmiotu), jak również zdolność nabycia ( z zewnątrz) środków finansowych przez podmiot gospodarczy, rozumianą jako zdolność kredytową bez względu na rodzaj i związany z tym cel nabycia kredytu.
      Rozporządzenie o dokumentach reguluje weryfikację owej zdolności przez wymóg przedstawienia informacji z banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo ? kredytowej, w której wykonawca posiada rachunek, potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową wykonawcy, wystawionej nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert.
    Zezwolenie na posługiwanie się dokumentami podmiotów trzecich w celu wykazania spełnienia warunku tylko w części dotyczącej zdolności finansowej (tj. informacji z banku), bez możliwości posługiwania się sprawozdaniem finansowym lub polisą OC, wydaje się jak najbardziej logiczne. Ustawodawca w ten sposób blokuje możliwość dostępu do udziału w zamówieniu publicznym tzw. firmom krzakom, pozwalając jednocześnie i poniekąd pomagając w przystąpieniu do postępowania przetargowego podmiotom, które mają stabilną sytuację ekonomiczną, ale nie posiadają wystarczających środków finansowych lub na tyle zdolności kredytowej, aby móc samodzielnie ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego.

Przemysław Kuderczak
Przetargi Publiczne
Nr 5 (54) maj 2010
str. 28 - 30

4

Odp: polisa a zdolność finansowa?

Nie można posługiwać się polisą innego podmiotu koniec i kropka.

5

Odp: polisa a zdolność finansowa?

Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam