1

Temat: Ważność wadium

Wykonawca wniósł wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowej. Określa ona przesłanki kiedy wadium będzie zatrzymane przez zamawiającego.

Brakuje jednak zapisu art. 46 ust. 4a tj. "Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie. "

Czy powyższe powoduje to, że wadium jest nieskuteczne w pełnym zakresie i wykonawcę takiego należy wykluczyć z postępowania???

2

Odp: Ważność wadium

Tak. Ja tak zrobiłam. Oto uzasadnienie:
W dokumencie brak jest przesłanki wynikającej z art. 46 ust. 4a, a z gwarancji powinno wynikać, że we wszystkich wskazanych w art. 46 ustawy sytuacjach bank zobowiązuje się do zaspokojenia roszczeń beneficjenta. Z przedłożonego dokumentu wynika, że wykonawca nie zabezpieczył wadium w pełni na cały okres związania ofertą, w związku z czym wykonawca na mocy art. 24 ust.2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych zostaje wykluczony. Podobne stanowisko zajęła również Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z dnia 20 stycznia 2009 roku (sygnatura akt: KIO/UZP 19/09)

3

Odp: Ważność wadium

Ja mam inne zdanie: raczej zostawić.
Nie wszystko musi być zapisane w dokumencie. Wystarczy się upewnić, że zamawiający otrzyma kwotę w przypadkach przewidzianych ustawą. Konkretne zapisy możemy egzekwować, gdy zapiszemy je w specyfikacji, lecz przyjdzie oszaleć gdy zamawiający zacznie wymyślać klauzule ubezpieczeń, bowiem ta dziedzina ma (na świecie) setki lat doświadczeń -  a my ile???
A z którego przepisu ustawy lub specyfikacji wynika zapis podany w zapytaniu?

Wydaje się ponadto, że ?asiek? pisze o innym przypadku.

4

Odp: Ważność wadium

?Ustawa prawo zamówień publicznych ściśle określa przesłanki, po których ziszczeniu się Zamawiający jest zobowiązany do zwrotu wadium oraz te, które powodują zatrzymanie wadium przez Zamawiającego, czyli skutkują koniecznością zapłaty wadium przez Ubezpieczyciela ? gwaranta na rzecz Zamawiającego - beneficjenta. Złożenie wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowej jest czynnością jednostronnie zobowiązującą, zatem z uwagi na ewentualną możliwość zapłaty kwoty wadium przez gwaranta istotne jest, aby przesłanki te były precyzyjne wymienione w treści dokumentu gwarancji ubezpieczeniowej czy to bankowej. W ocenie składu orzekającego Izby, wadium wniesione w formie gwarancji ubezpieczeniowej czy bankowej musi mieć taką samą płynność jak wadium wniesione w pieniądzu, co oznacza, że dochodzenie roszczenia z tytułu zapłaty wadium nie może być utrudnione.(?) Treść gwarancji (?) powinna ściśle odpowiadać (?) przesłankom, (?), ponieważ w przypadku rozbieżności treści gwarancji i przepisów ustawy zamawiający jest narażony na niemożność uzyskania środków z gwarancji (?).? - wyrok KIO z dnia 17 czerwca 2008 r. Sygn. akt: KIO/UZP 537/08.

5

Odp: Ważność wadium

ArekS chyba już rozwiązał swój problem.
Warto zapamiętać:

ArekS napisał/a:

? (...) wadium wniesione w formie gwarancji ubezpieczeniowej czy bankowej musi mieć taką samą płynność jak wadium wniesione w pieniądzu, co oznacza, że dochodzenie roszczenia z tytułu zapłaty wadium nie może być utrudnione.(?)

Nota bene wyrok nie sugeruje żadnych konkretnych zapisów w dokumencie - i słusznie! Wystarczy że istniejące zapisy nie blokują płynności i nie utrudniają zapłaty. Zatem sugerowane wykluczenie z braku takiego czy owego zapisu jest w świetle tego wyroku bezzasadne.

6

Odp: Ważność wadium

ArekS napisał/a:

Złożenie wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowej jest czynnością jednostronnie zobowiązującą, zatem z uwagi na ewentualną możliwość zapłaty kwoty wadium przez gwaranta istotne jest, aby przesłanki te były precyzyjne wymienione w treści dokumentu gwarancji ubezpieczeniowej czy to bankowej. W ocenie składu orzekającego Izby, wadium wniesione w formie gwarancji ubezpieczeniowej czy bankowej musi mieć taką samą płynność jak wadium wniesione w pieniądzu, co oznacza, że dochodzenie roszczenia z tytułu zapłaty wadium nie może być utrudnione.(?) Treść gwarancji (?) powinna ściśle odpowiadać (?) przesłankom, (?), ponieważ w przypadku rozbieżności treści gwarancji i przepisów ustawy zamawiający jest narażony na niemożność uzyskania środków z gwarancji (?).? - wyrok KIO z dnia 17 czerwca 2008 r. Sygn. akt: KIO/UZP 537/08.

w moim przypadku brakowało zapisu w gwarancji bankowej - to było mniej więcej rok temu i z tego co pamiętam któryś z prawników mówił że z prawa bankowego wynika, że w gwarancji powinny być wszystkie zapisy, o których mowa w pzp.
A co jesli wykonawca wezwany do uzupełnienia nie dostarczy dokumentów, my zwrócimy się do ubezpieczyciela o zapłatę wadium, które zatrzymamy, a ubezpieczyciel powie, że w gwarancji nie było określonej takiej sytuacji, w związku z czym odmawia? Czy to nie bedzie utrudnienie dochodzenia roszczenia z tytułu zaplaty wadium?

7

Odp: Ważność wadium

Wyrok KIO z dnia 6 lipca 2010 r., sygn. akt KIO/1225/10 i 1231/10:
"Art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe. (Dz. U. z 2002 r., Nr 72 poz. 665 ze zm.) stanowi, że gwarancja bankowa to jednostronne zobowiązanie banku - gwaranta,   polegające  na tym, jeśli  podmiot uprawniony (beneficjent gwarancji)  spełni określone warunki zapłaty, bank wykona świadczenie pieniężne na jego rzecz -bezpośrednio albo za pośrednictwem innego banku. Złożenie wadium w formie gwarancji bankowej jest czynnością jednostronnie zobowiązującą, zatem istotne jest, aby przesłanki zaspokojenia się z gwarancji zostały wskazane w treści dokumentu. Powoływanie się na inne oświadczenia złożone wraz z ofertą nie jest zatem trafne, w szczególności wobec abstrakcyjnego charakteru gwarancji. Nie budzi wątpliwości Izby, że dla uznania wadium za wniesione prawidłowo, nie jest niezbędne cytowanie wprost przepisów art. 46 ust. 4 a oraz 46 ust. 5 ustawy. Niemniej jednak wskazanie warunków w treści gwarancji musi nastąpić w taki sposób, aby możliwość zaspokojenia się z gwarancji nie była kwestionowana. Treść gwarancji nie może być poddawana wykładni elastycznej i liberalnej (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 października 1995 roku, II CRN 123/95, OSNC, z. 2 z 1996 roku, poz. 29). Wadium wniesione w formie gwarancji ubezpieczeniowej, czy bankowej musi mieć taką samą płynność jak wadium wniesione w pieniądzu, dochodzenie roszczenia z tytułu zapłaty wadium nie może być utrudnione (vide: wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 17 czerwca 2008 r. sygn. akt KIO/UZP/537/08).