Kolejny wyrok - KIO 980/10 z dnia 8 czerwca 2010 r.
"Wobec ustalenia przez Izbę, iż Odwołujący przed upływem terminu składania ofert wniósł wadium w wymaganej kwocie na rachunek bankowy Zamawiającego, istota sprawy sprowadza się do oceny skutków wniesienia wadium w inny sposób niż przewiduje to przepis art. 45 ust. 7 ustawy pzp, a także w inny sposób niż wymagany przez Zamawiającego w pkt. 12 s.i.w.z.
Izba zważyła, czy dokonanie wpłaty pieniędzy tytułem wadium, tj. w formie przewidzianej w przepisie art. 45 ust. 6 pkt 1 pzp, przez wpłatę gotówkową w kasie banku na rachunek bankowy Zamawiającego, odpowiada dyspozycji przepisu art. 45 ust. 7 ustawy pzp, zgodnie z którym wadium wnoszone w pieniądzu wpłaca się przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego.
Zdaniem Izby, wykładania gramatyczna przepisu art. 45 ust. 7 pzp prowadzi do wniosku, iż przelew z art. 45 ust. 7 pzp nie jest tożsamy z poleceniem przelewu przewidzianym w przepisie art. 63c 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.). Przyjmując założenie racjonalnego ustawodawcy, Izba wzięła pod uwagę, iż przepis art. 45 ust. 7 pzp nie odwołuje się bezpośrednio do przepisów Prawa bankowego dotyczących polecenia przelewu ? wobec tego, zdaniem Izby, ustawodawca celowo nie zawęził możliwości wnoszenia wadium w pieniądzu wyłącznie do polecenia przelewu. Takie ograniczenie byłoby nieracjonalne i nieuzasadnione, gdyż polecenie przelewu dotyczy rozliczeń pieniężnych przeprowadzanych za pośrednictwem banków, co prowadziłoby - w sposób sprzeczny z podstawowymi zasadami ustawy pzp (równego traktowania wykonawców, uczciwej konkurencji) a także z definicją wykonawcy (zgodnie z art. 2 pkt 11 pzp może być nim także osoba fizyczna, a więc również osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) - do ograniczenia kręgu wykonawców mogących ubiegać się o zmówienie i wnoszących wadium w formie pieniężnej wyłącznie do takich, którzy posiadają rachunek bankowy. Zdaniem Izby, uzasadnione jest zatem zastosowanie wykładni celowościowej przepisu art. 45 ust. 7 pzp, która prowadzi do wniosku, iż istotne jest aby wykonawca efektywnie wpłacił pieniądze na rachunek bankowy zamawiającego, natomiast bez znaczenia jest okoliczność czy pieniądze te zostaną przekazane w drodze wpłaty gotówkowej w kasie banku, czy też przy wykorzystaniu polecenia przelewu. W obu przypadkach mamy do czynienia ze skutecznym wniesieniem wadium w formie przewidzianej w przepisie art. 45 ust. 6 pkt 1 pzp, które należycie zabezpiecza interes zamawiającego, a zatem realizuje cel instytucji wadium".