1

Temat: Śmierć wykonawcy

Witam
Co powinnam zrobić jak zmarł właściciel firmy realizującej mi umowę na dostawę mięsa. Powinnam ogłosić nowe postępowanie czy mogę zgodzić się na aneksowanie obecnej umowy i jako wykonawcę wpisać córkę, która założyła włąsną fimę, ale korzysta z zaplecza firmy ojca.

2

Odp: Śmierć wykonawcy

Czy nastąpiło przejęcie przedsiębiorstwa przez córkę w wyniku dziedziczenia?

3

Odp: Śmierć wykonawcy

Witam!

Mam ten sam problem.
W trakcie realizacji umowy, w dniu 09 maja 2012r. zmarł Wykonawca, który prowadził jednoosobowo dział. gosp..
Umowa zawarta w wyniku PN. poniżej progów UE w 2011r  z terminem zakończenia przypadającym na rok 2013  współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2077-2012.

Realizację zobowiązań wynikających z zawartej umowy zmarłym zamierza przejąć żona, która w dniu 15 maja 2012 roku zarejestrowała jednoosobowo działalność gospodarczą.
Spadek dziedziczą czterej nabywcy ustawowi tj. żona, dwaj synowie i córka. Wszyscy nabywcy w dniu 17 maja 2012 roku notarialnie udzielili żonie po zmarłym Wykonawcy pełnomocnictw do:
1)dokonywania w ich imieniu  i na ich rzecz czynności prawnych i  składania wszelkich oświadczeń woli koniecznych do zawarcia w wykonaniu umowy przyrzeczenia darowizny  udziału w spadku żonie Zamawiającego zgodnie z treścią tej umowy przyrzeczenia darowizny udziału w spadku;
2)do występowania w ich imieniu przed wszelkimi instytucjami , sądami, urzędami, bankami i organami we wszelkich sprawach dot. całego ich udziału w spadku;
3)do zawierania wszelkich umów, ugód, podpisywania wszelkich dokumentów, odbioru i kwitowania: przesyłek, przekazów i wszelkich świadczeń pieniężnych i niepieniężnych im należnych z tytułu nabycia udziału w spadku;
4)do innych czynności prawnych, jeżeli okaże się, że to potrzebne do wykonania tego pełnomocnictwa.

Żona dostarczyła wraz z pismem wyrażającym wole kontynuacji umowy m. in.:  notarialnie sporządzoną w dniu 17 maja 2012 roku umowę przyrzeczenia darowizny udziału w spadku po zmarłym Wykonawcy, w której opisane są składniki majątkowe w tym pojazdy, maszyny, urządzenia, zapasy surowców i materiałów stanowiących wyposażenie firmy prowadzonej przez zmarłego  Wykonawcę, do chwili jego zgonu, jako jednoosobowego podmiotu gospodarczego pod nazwą XXX  działalności gospodarczej wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami wynikającymi z zawartych przez Wykonawcę, jako przedsiębiorcy umów i dokumentów. Wśród wymienionych w dokumencie umów widnieje również "Nasza" umowa z 2011 roku zawarta e na realizację zadania inwestycyjnego.

Może ktoś był w podobnej sytuacji?
Jak to rozwiązaliście z punktu widzenia ZP. (do zrealizowania zostały "Nam" jeszcze roboty bud. za kilka mln.)

Jeżeli o czymś nie napisałam co jest ważne to proszę o pyt.

4 (edytowany przez mateusz 2012-05-28 08:56:34)

Odp: Śmierć wykonawcy

O ile dobrze pamiętam z punktu widzenia ZP zobowiązanie zmarłego przejmują spadkobiercy jeżeli są zdolni do wykonywania zamówienia.
Np umiera architekt, który zawarł umowę na zamówienie publiczne, a syn spadkobierca prowadzi piekarnię więc nie może przejąć zobowiązania (chyba, że odziedziczy działalność prowadzoną przez ojca i będzie ją dalej prowadził)
Jeżeli umiera architekt, który ma syna architekta to syn może przejąć zobowiązanie.

5

Odp: Śmierć wykonawcy

Ponieważ zależy "NAM" na kontynuowaniu umowy ( bo m. in.  nie jest możliwe otrzymanie cen jakie były wtedy w przetargu i nie dotrzymamy harmonogramów które były we wniosku o dofinansowanie itd. itp.), a kwotę dofinansowania mamy już skorygowana, to mamy zamiar kontynuować zawartą umowę poprzez zmianę aneksem danych podmiotowych Wykonawcy, ponieważ wszelkie prawa i obowiązki o charakterze cywilnoprawnym związane z działalnością zmarłego Wykonawcy, które nie wygasły z chwilą jego śmierci, przeszły zgodnie z interpretacją art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r.) - na podstawie zasad ogólnego prawa spadkowego - na jednego spadkobiercę.

Jednak nie wiem czy jest do do końca ?legalną? zmianą umowy jeżeli chodzi o ZP.

6

Odp: Śmierć wykonawcy

Jeszcze nie trafiłam na jakąś opinię / orzeczenie/ wyrok ? cokolwiek wiążącego w w/w sprawie.
Mam tylko ten komentarz z art. 922 KC - - więc jakby ktoś coś miał, to będę bardzo wdzięczna...